Kojím: Mohu užívat Sudafed?

Úvod

Kojíte a jste přetížená, takže se ptáte – je bezpečné užívat Sudafed? Sudafed je dekongestant, který obsahuje drogu pseudoefedrin. Pomáhá léčit ucpaný nos, ucpaný nos a tlak související s alergiemi a nachlazením. Dělá to tak, že zmenšuje oteklé krevní cévy v nose a dutinách. Ale jak Sudafed ovlivní vaše dítě?

Zde je to, co potřebujete vědět o Sudafed a zmírnění přetížení a zároveň se o své malé dítě starat co nejlépe.

Účinky Sudafedu při kojení

Sudafed přechází do mateřského mléka. Podle Americké akademie pediatrů je však stále pravděpodobně bezpečné užívat Sudafed při kojení. Rizika pro kojené dítě jsou považována za nízká.

Existují však další faktory, které je třeba zvážit při používání Sudafed během kojení. Jedna zpráva například tvrdí, že Sudafed může způsobit, že kojenci budou podrážděnější nebo letargičtější než normálně.

Sudafed také může snížit množství mléka, které vaše tělo tvoří. Jeden malá studie ukázal, že během 24 hodin Sudafed snížil produkci mléka u žen o 24 procent. Pokud užíváte Sudafed během kojení, měli byste sledovat, kolik mléka vaše tělo tvoří. Pití dalších tekutin může pomoci zvýšit množství produkovaného mléka.

Všechny formy Sudafed obsahují pseudoefedrin, lék, který způsobuje výše popsané účinky. Sudafed 12 Hour Pressure + Pain však obsahuje i lék naproxen sodný. Tento lék může pomoci zmírnit bolest a léčit horečky. Podle National Institutes of Health se sodná sůl naproxenu považuje za obecně bezpečný pro použití při kojení. Pokud však kojíte novorozence nebo předčasně narozené dítě, měli byste pravděpodobně použít alternativu.

Tipy a alternativy

Pokud máte obavy z užívání Sudafedu během kojení, zvažte tyto tipy a alternativní možnosti. Mohou vám pomoci snížit nebo se vyhnout účinkům na vaše dítě.

Tipy

Vyhněte se používání produktů Sudafed, které se nazývají „extra síla“, „maximální síla“ nebo „dlouhodobě působící“. Tyto produkty mohou zůstat ve vašem systému déle a zvýšit jakékoli účinky na vaše dítě.

Pokud je to možné, vyhněte se kojení do dvou hodin od poslední dávky Sudafedu. Nejvyšší množství Sudafedu máte v mateřském mléce jednu až dvě hodiny po užití léku. Vyhýbání se kojení během této doby může pomoci zabránit tomu, aby se vyšší hladiny Sudafedu dostaly do systému vašeho dítěte prostřednictvím vašeho mateřského mléka.

Alternativy

Léky, které se dodávají jako nosní sprej nebo výplach, mohou být bezpečnější než formy, které užíváte ústy. Je to proto, že nosní formy obecně působí přímo v nose a posílají méně léku do vašeho mateřského mléka. Některé příklady:

 • fenylefrin nosní kapky nebo spreje, dostupné jako generické léky nebo značkový lék Neo-Synephrine
 • oxymetazolin nosní sprej, dostupný jako Afrin, Zicam Intense Sinus Relief nebo jiné léky

Pokud hledáte jiné možnosti, promluvte si se svým lékařem o tom, zda pro vás jiný lék může fungovat lépe.

Několik metod může pomoci zmírnit přetížení bez použití léků. Například použití zvlhčovače nebo sprchování poskytují páru, která vám může pomoci otevřít nosní průchody. Vyprázdnit tekutiny z nosu mohou pomoci spreje s fyziologickým roztokem, které můžete najít volně prodejné v místní drogerii. Tyto přípravky obsahující sůl a vodu mohou také snížit tlak ve vašich nosních průchodech. Na noc můžete zkusit nalepovací nosní proužky. Tyto proužky pomáhají otevřít nosní průchody, aby vám pomohly snáze dýchat, když spíte.

Pokračujte ve čtení: Jak vyčistit ucpaný nos »

Vedlejší efekty

Při rozhodování o užívání léku během kojení byste měli zvážit i vedlejší účinky vy možná ze Sudafedu. Častější nežádoucí účinky, které můžete mít při užívání tohoto léku, mohou zahrnovat:

 • bolest břicha
 • úzkost nebo neklid
 • závrať
 • bolest hlavy
 • nevolnost
 • citlivost na světlo

Závažnější, ale vzácné vedlejší účinky přípravku Sudafed mohou zahrnovat:

 • vyrážka
 • záchvaty
 • halucinace (vidět nebo slyšet věci, které neexistují) nebo psychóza (mentální změny, které způsobují ztrátu kontaktu s realitou)
 • srdeční problémy, jako je bolest na hrudi, zvýšený krevní tlak a nepravidelný srdeční tep
 • srdeční infarkt nebo mrtvice

Promluvte si se svým lékařem

Při zvažování Sudafed nezapomeňte vzít v úvahu všechny faktory. Patří mezi ně přínosy kojení a riziko účinků přípravku Sudafed pro vaše dítě. Měli byste také zvážit riziko nesprávné léčby ucpaného nosu. Možná si budete chtít promluvit se svým lékařem, než začnete užívat Sudafed během kojení. Znají vaši anamnézu a dokážou odpovědět na vaše konkrétní otázky. Některé otázky, které si můžete položit, zahrnují:

 • Jaké nelékové možnosti existují pro zmírnění přetížení?
 • Jaký typ léků bych měl použít na základě mých současných příznaků?
 • Mohu něco udělat, abych zabránil zácpě, abych nemusel brát léky?

Váš lékař vám může pomoci rozhodnout o nejlepší léčbě, která vám pomůže zmírnit přetížení během kojení, aby bylo vaše dítě v bezpečí.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY