Komplikace kontaktní dermatitidy

Komplikace kontaktní dermatitidy

Kontaktní dermatitida (CD) je obvykle lokalizovaná vyrážka, která odezní během dvou až tří týdnů. Někdy však může být trvalý nebo závažný a příležitostně se může rozšířit. Ve vzácných případech může vést k dalším komplikacím.

Časté komplikace kontaktní dermatitidy

Pokud je svědění a podráždění kontaktní dermatitidy závažné a trvalé, mohou nastat následující komplikace:

Infekce

Kůže, která je vlhká mokváním nebo otevřená podrážděním nebo škrábáním, je náchylná k infekci bakteriemi a houbami. Nejčastějšími typy infekcí jsou stafylokoky a streptokoky. Ty mohou vést ke stavu zvanému impetigo. Jedná se o vysoce nakažlivou kožní infekci. Většinu infekcí lze léčit antibiotiky nebo antimykotiky.

Neurodermatitida

Škrábání může vaši pokožku ještě více svědit. To může vést k chronickému škrábání a šupinatění. V důsledku toho může kůže ztloustnout, změnit barvu a může být kožovitá. Léčba zahrnuje kortikosteroidní krémy, léky proti svědění a léky proti úzkosti.

Celulitida

Celulitida je bakteriální infekce kůže. Nejčastěji je způsobena streptokokem nebo stafylokokem. Příznaky celulitidy zahrnují horečku, zarudnutí a bolest v postižené oblasti. Mezi další příznaky patří červené pruhy na kůži, zimnice a bolesti. Pokud máte oslabený imunitní systém, celulitida může být život ohrožující. Pokud máte některý z těchto příznaků, zavolejte svého lékaře. Váš lékař obvykle předepíše perorální antibiotika k léčbě celulitidy.

Snížená kvalita života

Pokud jsou příznaky kontaktní dermatitidy závažné, přetrvávající nebo způsobují zjizvení, mohou ovlivnit kvalitu vašeho života. Mohou vám například ztížit práci. Můžete se také cítit trapně za vzhled své pleti. Pokud je to váš případ, měli byste si promluvit se svým lékařem o tom, jak efektivněji zvládat vaše příznaky.

Výhled na komplikace kontaktní dermatitidy

Příznaky kontaktní dermatitidy obvykle odezní za dva až tři týdny. Pokud budete pokračovat v kontaktu s alergenem nebo dráždivou látkou, vaše příznaky se s největší pravděpodobností vrátí. Dokud se vyhnete kontaktu s alergenem nebo dráždivou látkou, pravděpodobně nebudete mít žádné příznaky. Vyrážku však může způsobit více než jeden alergen nebo dráždivá látka. Pokud máte fotoalergické CD, vystavení slunci může způsobit vzplanutí po mnoho let. Pobyt mimo slunce vám může pomoci se tomu vyhnout.

Pokud máte závažné nebo přetrvávající příznaky, stav se může stát chronickým. Včasná léčba příznaků k zastavení svědění a škrábání pomůže tomu předejít. Antibiotika obvykle mohou léčit infekce. I celulitida obvykle odezní po 7 až 10 dnech užívání antibiotik.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY