Kultura moči

Přehled

Kultivace moči je test, který dokáže detekovat bakterie ve vaší moči. Tento test dokáže najít a identifikovat bakterie, které způsobují infekci močových cest (UTI). Bakterie, které obvykle způsobují UTI, se mohou dostat do močového traktu přes močovou trubici. V prostředí vašeho močového traktu mohou tyto bakterie rychle růst a rozvinout se v infekci.

Zjistěte více: Co chcete vědět o infekci močového systému? »

Pro koho je test určen?

Kultury moči mohou identifikovat mikroorganismy, typicky bakterie, které způsobují UTI. UTI jsou častější u žen než u mužů. Je to proto, že ženská močová trubice je kratší a mnohem blíže řitnímu otvoru. Proto je pro bakterie ze střev mnohem snazší najít cestu do močových cest. Bakterie stoupají močovou trubicí do močového měchýře, močovodů a ledvin, kde se mohou rozvinout v infekci.

Jaké jsou příznaky UTI?

Nejčastější příznaky UTI jsou:

  • bolest a nepohodlí, typicky v dolní části zad a břišní oblasti
  • bolest při močení
  • horečka
  • pocit častého nutkání močit
  • potíže s proudem moči

Pokud máte UTI, může se vaše moč jevit zakalená nebo dokonce narůžovělá nebo korálový odstín, pokud je přítomna krev. I když můžete pociťovat neustálé nutkání močit, můžete mít potíže s únikem většího než malého množství moči z močového měchýře. V případech, kdy se infekce stává závažnější, můžete zaznamenat třes, zimnici nebo zvracení.

Jak probíhá test?

Moč pro kultivaci moči lze odebírat několika různými způsoby. Nejběžnější metodou sběru moči je metoda čistého záchytu ve středním proudu. Za tímto účelem shromažďujete moč do šálku, když močíte.

Sáček na sběr moči

Vzorek moči lze také odebrat pomocí sběrného vaku na moč. Tato metoda se nejčastěji používá u dětí a kojenců. Pro tento postup se plastový sáček připevní lepidlem na dívčí stydký pysk nebo chlapecký penis. Když dítě začne močit, sáček zachytí moč, která pak může být odeslána do laboratoře k analýze.

Katétr

V některých případech musí poskytovatel zdravotní péče odebrat vzorek moči pomocí katétru. K tomu zavedou tenkou gumovou hadičku močovou trubicí a do močového měchýře. Jakmile je katétr na svém místě, poskytovatel zdravotní péče je schopen odebrat vzorek. Pokud již máte zavedený močový katétr, může poskytovatel zdravotní péče odebrat vzorek upnutím drenážního konce vašeho katétru předtím, než se dostane do drenážního vaku. Jakmile moč projde do zkumavky se svorkou, váš poskytovatel zdravotní péče použije injekční stříkačku k odebrání vzorku moči. Vzorky moči by neměly být odebírány přímo ze sběrného vaku katetru, protože moč, která byla mimo tělo příliš dlouho, může začít růst bakterií a nebude z ní dobrý vzorek.

Suprapubická aspirace

Ve vzácných případech může lékař potřebovat odebrat vzorek moči z močového měchýře jehlou. Tento postup, nazývaný suprapubická aspirace, se používá, pokud předchozí pokusy o odběr nekontaminovaného vzorku byly neúspěšné.

Proč jsou kultivace moči během těhotenství důležité?

Pokud jste těhotná, váš porodník vám může preventivně nechat udělat kultivaci moči na několika místech během prenatální péče. Pokud se u vás během těhotenství vyvinula infekce močových cest, je nezbytné ji zachytit a léčit. Infekce močových cest jsou v těhotenství běžné a mohou občas zůstat bez povšimnutí. Neléčená infekce močových cest může vést k předčasnému porodu nebo špatným výsledkům porodu.

Jaká jsou rizika testu?

Odběr vzorku moči není bolestivý, pokud nepociťujete bolest při močení kvůli existující UTI. S přípravou nebo provedením odběru moči nejsou spojena žádná rizika.

Pokud váš lékař požaduje vzorek moči získaný katetrem, můžete pociťovat určitý tlak a nepohodlí, když je tenká hadička zaváděna močovou trubicí. Tyto hadičky jsou lubrikovány, aby se snížila bolest a zákrok byl mnohem jednodušší. Vzácně může katetr vytvořit díru ve vaší močové trubici nebo močovém měchýři. Váš lékař s vámi prodiskutuje způsoby, jak snížit bolest při provádění procedury.

Jak se na zkoušku připravujete?

Před zahájením testu informujte svého lékaře, pokud užíváte nebo jste v nedávné době užívali nějaké léky nebo volně prodejné vitamíny, léky a doplňky stravy. Ty mohou interferovat s výsledky laboratoře. Kromě umytí rukou a genitálií před odběrem čistého úlovku se nemusíte připravovat na kultivaci moči. Pokud víte, že budete muset provést odběr moči během schůzky se svým lékařem, vyhněte se močení, dokud nebudete schopni odebrat vzorek. Máte-li jakékoli dotazy nebo obavy ohledně testu, rizik nebo výsledků, promluvte si se svým lékařem.

Jaké jsou požadované výsledky?

Pro kultivaci moči se moč podává několik dní, aby se umožnilo bakteriím, pokud jsou přítomny, růst. Vzorek se poté zkoumá pod mikroskopem. Pokud vaše moč vykazuje známky bakterií nebo jiných organismů, obdržíte pozitivní výsledek. Pokud se objeví málo bakterií nebo organismů, obdržíte negativní výsledek testu. Osoba provádějící kultivaci moči bude také schopna určit, které organismy způsobují infekci, a to buď pohledem, nebo pomocí dodatečného testu.

Výsledky kultivace moči jsou obvykle připraveny za dva až tři dny. Pokud je váš výsledek pozitivní, může vám lékař předepsat antibiotikum, které pomůže odstranit škodlivé bakterie.

Někdy může být ve vašem vzorku více než jeden druh bakterií nebo velmi malá přítomnost bakterií. V těchto případech může dojít ke zpoždění při získání vašeho výsledku. Možná budete muset absolvovat test znovu.

Většina UTI je způsobena E-coli, které se často nacházejí ve vaší stolici. Staphylococcus a Proteus jsou dva další druhy bakterií, které pravděpodobně způsobují UTI. Někdy je infekce močových cest způsobena Candidou, což jsou kvasinky, které se mohou přemnožit. Příležitostně může být UTI vyvolána sexuálně přenosnou infekcí (STI).

Jaká je léčba UTI?

UTI se nejčastěji léčí řadou antibiotik. Typ předepsaného antibiotika se může lišit v závislosti na tom, proti jakému druhu bakterií bojujete, na vaší anamnéze a na tom, zda se vaše UTI opakovala nebo ne. Pokud máte i nadále časté infekce močových cest, možná budete muset být testováni na svou náchylnost k nim.

UTI můžete začít léčit doma pitím velkého množství vody a častým močením. Každá příležitost, kterou se pokusíte vyplavit některé bakterie, pomůže vašemu tělu rychleji se zotavit. Doplňky vitaminu C pomohou posílit váš imunitní systém. Berte je jako munici pro vaše bílé krvinky, když bojují s infekcí.

Bylina zlatá (také nazývaná berberin) se někdy doporučuje pro doplňkovou léčbu UTI. Kdysi se věřilo, že pití neslazeného brusinkového džusu vyplavuje špatné bakterie z močových cest. V posledních letech se však toto tvrzení obtížně prokazuje.

Výhled

Pokud máte podezření, že máte UTI, je to pravděpodobně proto, že máte nepříjemné příznaky. Správná léčba infekce by měla vyřešit většinu vašich potíží do 48 hodin. Nošení volného bavlněného spodního prádla a časté praní může pomoci zabránit návratu infekce.

UTI obecně není důvodem k poplachu. Ale pokud si myslíte, že nějaký máte, vyhledejte lékařské ošetření. Je možné, že se eskaluje a způsobí infekci ledvin, která postihne celé vaše tělo.

Bolest v kříži nebo na boku pod žebry a pocit třesu a slabosti jsou příznaky, které byste neměli ignorovat. Pokud zaznamenáte tyto příznaky, kontaktujte svého lékaře.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY