Mikroskopická kolitida vs ulcerózní kolitida: Jaký je rozdíl?

Jak mikroskopická kolitida (MC), tak ulcerózní kolitida (UC) mohou způsobit zánět tlustého střeva. Ale zánět UC lze vidět během kolonoskopie a může představovat krev ve stolici, zatímco MC je obvykle vidět pouze pod mikroskopem.

To se odhaduje 3,1 milionu Američané žijí se zánětlivým onemocněním střev (IBD) (IBD), které zahrnuje Crohnovu chorobu, ulcerózní kolitidu (UC) a mikroskopickou kolitidu (MC). Mnoho stavů, které spadají pod hlavičku IBD, má podobné příznaky, takže určit, který někdo má, není vždy snadné.

Zatímco MC i UC způsobují zánět tlustého střeva, největší rozdíl mezi těmito dvěma stavy spočívá v tom, že MC je obvykle možné vidět pouze pod mikroskopem. Existují však některé další jemnější rozdíly v příznacích, jako je přítomnost krve a hlenu ve stolici.

Je ulcerózní kolitida a mikroskopická kolitida totéž?

Zatímco MC i UC jsou považovány za typy IBD, mikroskopická kolitida nesouvisí s ulcerózní kolitidou (nebo Crohnovou chorobou).

Přibližně 9 až 20 nových případů UC na 100 000 lidí ročně. Může být dále klasifikován podle konkrétních zasažených částí tlustého střeva a konečníku.

Na druhou stranu jedna nedávná celosvětová analýza ukázala výsledky 4,9 případů kolagenní kolitidy na 100 000 lidí a 5 případů lymfocytární kolitidy na 100 000.

Existují dva různé typy MC popisující změny ve tkáni, které jsou patrné při pozorování pod mikroskopem, nazývané kolagenní kolitida a lymfocytární kolitida.

Jaké příznaky u nich uvidíte?

V závislosti na stavu, se kterým žijete, můžete zaznamenat některé stejné nebo různé příznaky.

Příznaky Mikroskopická kolitida (MC) Ulcerózní kolitida (UC)
Bolest břicha X X
Průjem X X
Krvavá stolice X
Koupelna naléhavost X X
Únava X X
Ztráta váhy X X
Inkontinence X
Dehydratace X
Horečka X
Otok/bolest kloubů X
Vředy v ústech X
Nevolnost X
Snížená chuť k jídlu X

Příznaky MC i UC se mohou u jednotlivých osob lišit v intenzitě. Mohou se také v průběhu času měnit.

Lidé mohou projít remisí, kdy nepociťují žádné příznaky, jen aby v budoucnu znovu vzplanuly staré (nebo nové) příznaky.

Může se mikroskopická kolitida stát ulcerózní kolitidou?

Neexistuje žádný současný výzkum, který by dokazoval, že se MC změní na UC.

Ale bylo hlášeno několik případů. Číslo je tak nízké, že by to mohla být náhodná asociace. Existuje také šance, že UC byla původně chybně diagnostikována jako MC.

Jedním ze způsobů, jak se MC a UC liší, je to, že UC má riziko rozvoje do rakoviny tlustého střeva. Alespoň 5 % lidí s UC vyvinout rakovinu tlustého střeva a riziko se zvyšuje, čím déle má člověk onemocnění. MC nenese stejné riziko.

Diagnóza

Diagnóza MC nebo UC obvykle nejprve zahrnuje, aby váš lékař provedl důkladnou anamnézu a provedl fyzickou prohlídku.

Pokud má váš lékař podezření na UC nebo MC, může vás požádat o provedení kolonoskopie. Během toho bude často viditelný důkaz UC.

Ale nemusí nic vidět, i když máte MC. Pokud je podezření na MC, během kolonoskopie odeberou vzorek tkáně a nechají ho analyzovat.

Váš lékař může také provést test stolice nebo krve, aby pomohl diagnostikovat UC.

Možnosti léčby

Léčba MC i UC se liší v závislosti na závažnosti příznaků a frekvenci vzplanutí. V závažných případech může být vyžadován chirurgický zákrok, ale obvykle lékaři nejprve navrhnou léky a úpravu stravy.

Kromě změny jakýchkoli léků, které mohou způsobit vzplanutí MC nebo UC, může lékař předepsat různé léky ke snížení zánětu a příznaků MC a UC. Mohou zahrnovat:

  • kortikosteroidy
  • léky proti průjmu
  • biologika

Váš lékař může také navrhnout dietní změny ke snížení zánětu, pokud máte MC a UC.

Výběr jídla pro obě podmínky

Zjistěte více o dietních úvahách MC a dietních úvahách UC.

Změny životního stylu mohou být také užitečné při snižování bolesti MC a UC. Například, pokud máte MC a kouříte, váš lékař vám pravděpodobně poradí, abyste s tím co nejdříve přestali. Mohou vás také požádat, abyste snížili příjem alkoholu nebo se pokusili spát 8 hodin denně.

MC a UC jsou nesouvisející formy IBD, ale mají mnoho překrývajících se symptomů.

Zatímco u obou stavů můžete pociťovat bolesti břicha a časté stolice, UC může také zahrnovat krvácení z krve nebo konečníku. Často je také možné jej vizuálně detekovat během kolonoskopie, zatímco MC obecně vyžaduje mikroskop.

Pokud pociťujete bolesti břicha a problémy se stolicí, promluvte si s lékařem, aby mohl určit přesnou příčinu a plán léčby ke snížení příznaků, které zažíváte.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY