Mohu pít alkohol, když jsem anemický?

Pokud máte anémii, je pravděpodobně nejlepší se alkoholu vyhnout. Pojďme se podívat na to, proč může napáchat další škody na vašich cévách a jak můžete změnit svůj vztah k alkoholu.

Většina lidí si anémii obecně uvědomuje a spojuje ji s nedostatkem železa. Ve skutečnosti existuje mnoho typů anémie – všechny jsou klasifikovány jako poruchy krve.

Ve většině případů, ať už dočasných nebo dlouhodobých, lze škodlivé účinky anémie obvykle vyvážit konzumací většího množství železa prostřednictvím stravy a doplňků.

Ale výběr životního stylu může také ovlivnit, jak anémie ovlivňuje tělo. Stejně jako u mnoha jiných dlouhodobých stavů může alkohol vyvolat nepříznivé účinky a zhoršit příznaky anémie u lidí, kteří jej pravidelně konzumují.

Ovlivňuje alkohol hladinu železa?

Alkohol je tlumivé činidlo, které může způsobit širokou škálu souvisejících příznaků nejen ve vaší krvi, ale v celém těle. Starší výzkum zjistil, že rutinní konzumace velkého množství alkoholu může potlačit tvorbu krvinek. V mnoha případech to může zhoršit anémii.

Nadměrná konzumace alkoholu může také způsobit červené krvinky se strukturálními abnormalitami. Výsledkem je, že tyto buňky nedozrávají na funkční krvinky.

Dalším neočekávaným účinkem je abnormálně vysoká hladina železa. Dokonce i mírná nebo středně rutinní konzumace alkoholu byl propojen se zvýšením koncentrace železa v těle. To může mít nebezpečné vedlejší účinky, jako je zvýšení rizika úmrtí na alkoholickou cirhózu nebo alkoholem vyvolané onemocnění jater.

Nadměrná konzumace alkoholu může také zvýšit šance, že se u člověka vyvine hemochromatóza, porucha, při které jsou hladiny železa nebezpečně vysoké. Spolu s poškozením jater je tento stav spojen také s poškozením slinivky břišní, srdce, žláz s vnitřní sekrecí a dokonce i vašich kloubů.

Jak poznáte, že jste anemický?

Anémie je jednou z nejčastějších poruch krve a postihuje více než 3 miliony Američanů. Lidé, kteří mají menstruaci, těhotné nebo právě porodili, jsou vystaveni vyššímu riziku vzniku.

Lidé s chronickými onemocněními, jako je autoimunitní onemocnění, onemocnění ledvin, onemocnění jater, rakovina, zánětlivé onemocnění střev nebo dokonce onemocnění štítné žlázy, jsou stejně náchylní.

Příznaky mohou být velmi nenápadné, často kvůli nim lidé těžko poznají, že je mají, dokud je neodhalí krevní test. Mezi běžné příznaky však patří:

  • dušnost
  • závrať
  • slabost
  • nepravidelný nebo rychlý srdeční tep
  • bolest hlavy
  • bledá nebo žlutá kůže
  • studené ruce nebo nohy
  • bolest na hrudi
Bylo to užitečné?

Způsobuje alkohol anémii?

Zatímco mnoho studií se pokoušelo prozkoumat a určit přímou souvislost mezi konzumací alkoholu a anémií, většina z nich se nezastavila před výslovným prohlášením, že těžká konzumace alkoholu způsobí anémii.

Místo toho se většina odborníků shoduje na tom, že i když souvislost existuje, těžká konzumace alkoholu je spíše přispívajícím faktorem než primární příčinou. V mnoha zdokumentovaných případech, kdy někdo těžce konzumuje alkohol a je také anemický, jsou obvykle přítomny i další základní chronické stavy nebo dokonce špatná celková výživa.

Mnoho z těchto případů navíc zahrnovalo lidi, kteří neměli spolehlivý přístup ke zdravotní péči. V důsledku toho se stav zhoršil, a když vyhledali lékařskou péči, symptomy a výsledky byly špatné.

Schopnost alkoholu ovlivňovat hladiny železa však může přispět k rozvoji anémie.

Je špatné pít alkohol, když máte anémii?

Je důležité si uvědomit, že existuje několik typů anémie, přičemž nejrozšířenější a nejznámější je anémie z nedostatku železa. Obecně platí, že konzumace alkoholu může zhoršit anémii, protože je známo, že tlumivé činidlo má přímý vliv na hladiny železa a také na produkci a funkci krevních buněk.

Pokud máte anémii – zejména anémii, která není dobře zvládnuta – vyhýbat se alkoholu je nejlepší možností, jak předejít komplikacím. Obecně ale platí, že výrazné snížení množství alkoholu, které pijete, může mít vliv.

Co říkají data?

Studie z roku 2017 v Japonsku zkoumala 925 japonských mužů, kteří byli identifikováni jako „alkoholici“ a také jim byla diagnostikována rakovina jícnu. Všichni muži byli ve věku 40 let nebo starší a byli kvalifikováni jako anemičtí na základě krevních testů provedených těsně před studií. Cílem bylo zlepšit zdraví pacientů před zahájením léčby rakoviny.

Všichni účastníci byli zařazeni do 8týdenního lůžkového programu protialkoholní léčby, kde byl alkohol zcela omezen, jejich strava byla sledována a také dostávali doplňky pro nedostatek železa.

Důsledně do týdne 4 programu většina účastníků vyřešila svou anémii. Do 8. týdne byli mnozí připraveni zahájit léčbu rakoviny, protože hladiny hemoglobinu a leukocytopenie se do konce hospitalizačního programu normalizovaly.

Jak se mohu přizpůsobit svému životu bez alkoholu?

Zatímco mediální vlivy často naznačují opak, alkohol k relaxaci nebo zábavě nepotřebujete.

Pokud máte pocit, že byste mohli mít závislost na alkoholu, vyhledat odbornou pomoc nebo podporu je jedna z nejlepších věcí, které můžete udělat. Pokoušet se přestat „studenou krůtu“ bez pomoci může být obtížné a je pravděpodobnější, že zažijete recidivu.

Spolu s profesionální podporou potřebujete společenský kruh, který bude podporovat vaši volbu, spíše než aby vás povzbuzoval k pokračování v pití.

Pokud víte, že určité scénáře nebo lidé s větší pravděpodobností způsobí, že budete chtít pít, možná budete muset v těchto případech omezit svou expozici. Také mějte na paměti, že cesta přes odvykání alkoholu je osobní. Metoda, která funguje pro jednu osobu, nemusí být tak účinná pro někoho jiného.

Zjistěte více o způsobech, jak omezit nebo přestat pít alkohol.

Získejte podporu pro závislost na alkoholu

Nemějte pocit, že musíte přestat pít sami. Díky profesionální, vrstevnické a sociální podpoře může být přechod k životu bez alkoholu realističtější a snazší.

Začněte svou cestu návštěvou National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAAA) Alcohol Treatment Navigator.

Tato stránka nabízí prohledávatelné databáze s podrobnostmi o programech, terapeutech, doktorech a skupinách vrstevníků. Poskytuje také podrobnosti o souvisejících výdajích a také to, co potřebujete vědět pro pojistné krytí.

Bylo to užitečné?

Alkohol by měl být vždy konzumován s mírou vzhledem k tomu, jak rychle může negativně ovlivnit vaše tělo. Pokud však trpíte anémií, je nejlepší se alkoholu vyhnout, protože může zhoršit vaše již tak narušené krvinky.

Bylo prokázáno, že alkohol zhoršuje špatnou absorpci železa v těle a také zvyšuje riziko hemochromatózy.

Pokud si myslíte, že byste mohli mít poruchu užívání alkoholu, nesnažte se přestat sami. Vyhledejte odbornou pomoc, stejně jako vrstevnickou a sociální podporu, abyste se dostali do nového normálu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY