Může CHOPN způsobit klubání prstů?

Palikování prstů není typickým příznakem CHOPN. Ale paličkovité prsty mohou být známkou jiného plicního onemocnění, které se může objevit současně s CHOPN, jako je rakovina plic nebo bronchiektázie.

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je plicní onemocnění vyznačující se zánětem a poškozením dýchacích cest. CHOPN může ztížit dýchání. Tento stav je progresivní, což znamená, že se může časem zhoršovat.

Obtíže s dýcháním, jako je kašel, dušnost a zvýšená produkce hlenu, jsou všechny běžné příznaky CHOPN. Vzhledem k tomu, že klubání prstů je také někdy příznakem onemocnění plic, možná se ptáte, zda by zvětšené, zaoblené konečky prstů nemohly souviset s CHOPN.

Čtěte dále, abyste se dozvěděli více o paličkování prstů a jeho možném spojení s plicními chorobami a CHOPN.

Jsou paličkovité prsty příznakem CHOPN?

Paličkovité prsty nejsou spojeny s CHOPN. Je však důležité znát klíčové příznaky tohoto progresivního plicního stavu a jak může ovlivnit vaše prsty jinými způsoby.

CHOPN snižuje vaši schopnost dýchat vzduch do plic az plic. Příznaky mohou začít nenápadně a postupem času se zhoršovat, což ztěžuje cvičení, práci a provádění každodenních činností, jako je vaření a úklid.

Některé z nejčastějších příznaků CHOPN zahrnují:

 • chronický, produktivní kašel, kdy vylučujete hodně hlenu
 • sípání
 • dušnost, která se zhoršuje fyzickou aktivitou
 • bolest nebo tlak na hrudi
 • časté respirační infekce
 • únava
 • ztráta chuti k jídlu a ztráta hmotnosti (u těžké CHOPN)

V některých případech může výrazná ztráta krevního kyslíku způsobit zmodrání nehtů nebo konečků prstů. Tomu se říká cyanóza. Můžete si také všimnout namodralého nádechu na rtech.

Takové příznaky však nejsou spojeny s paličkováním prstů.

Co způsobuje klubání prstů?

Kroucení prstů znamená změny na konečcích prstů, které způsobují, že se stanou více zaoblenými a zvětšenými. V takových případech mohou být vaše nehtová lůžka také tenká a křehká. Kroucení prstů je také obvykle oboustranné, což znamená, že postihuje prsty na obou rukou.

Přesná příčina paličkování není známa. Může se to stát, když máte příliš mnoho určitých růstových faktorů, které vedou ke zvýšenému množství tekutiny a tkáně, které se mohou hromadit na konečcích prstů.

Jedna studie z roku 2017 pozorovala klubání prstů u 7 % až 52 % pacientů s idiopatickou plicní fibrózou (IPF), což je vzácný typ plicního onemocnění vyznačujícího se zjizvením plicní tkáně a následnými dýchacími potížemi.

Mezi další plicní stavy, které mohou způsobit klubání prstů, patří:

 • rakovina plic
 • bronchiektázie
 • plicní absces
 • empyém

Můžete si také všimnout klubování s následující podmínky:

 • kardiovaskulární onemocnění
 • nemoc jater
 • zánětlivé onemocnění střev (IBD)

Kdy kontaktovat lékaře

Pokud se vaše problémy s dýcháním náhle zhorší s CHOPN, můžete mít vzplanutí (nazývané také exacerbace). Zavolejte lékaře, aby zhodnotil váš současný léčebný plán.

Těžká exacerbace může vyžadovat návštěvu pohotovostního oddělení. Mezi příznaky těžkého vzplanutí CHOPN patří potíže se zachycením dechu, modrá nebo fialová kůže a rychlý srdeční tep. To vše mohou být příznaky nedostatku kyslíku v těle.

Pokud máte problémy s dýcháním a zažíváte změny na konečcích prstů, jako je klubání, můžete zvážit rozhovor s lékařem, abyste vyloučili další základní stavy.

Jaká je léčba klubů?

Léčba paličkování nakonec závisí na základní příčině. Aby to lékař zjistil, může provést řadu diagnostických testů, jako jsou odběry krve, rentgen hrudníku a plicní spirometrie.

V závislosti na úspěšnosti léčby se mohou vaše příznaky klubání také zlepšit. Ale další výzkum je potřeba k určení, zda je možné zcela zvrátit paličkování prstů.

Jak mohou lidé s CHOPN zabránit klubání?

Zatímco paličkování prstů není u CHOPN typické, můžete podniknout kroky ke snížení rizika zdravotních stavů, které způsobují klubání, jako je rakovina plic. Promluvte si s lékařem, pokud máte vysoké riziko plicních nebo cévních onemocnění.

Navíc, pokud nemáte CHOPN, ale máte vysoké riziko nebo máte možné příznaky, je důležité okamžitě vyhledat radu lékaře. Čím dříve začnete s léčbou CHOPN, tím lepší bude váš výhled.

Možnosti léčby mohou zahrnovat kombinaci inhalačních léků, kyslíkové terapie a plicní rehabilitace. Taková léčba vám pomůže cítit se lépe a zlepší celkovou kvalitu života tím, že vám pomůže zůstat aktivní.

Palikování prstů není typickým příznakem CHOPN. Pokud však zaznamenáte příznaky některého z těchto stavů, je důležité navštívit lékaře na fyzickou prohlídku a další testování.

CHOPN primárně způsobuje dýchací potíže, které se bez léčby časem zhoršují. Může také způsobit exacerbace (vzplanutí), kdy přijímáte málo kyslíku, což způsobuje příznaky jako namodralé prsty a únava.

Kroucení prstů může být způsobeno několika plicními, zánětlivými a vaskulárními stavy. Pokud máte CHOPN a máte příznaky klubání prstů, můžete mít další komorbiditu (současně se vyskytující stav), která vyžaduje diagnózu a léčbu lékařem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY