Můžete dostat zarděnky jen z dýchání?

Rubeola je virová infekce, která se může přenášet vzduchem. Ve Spojených státech je to díky očkování vzácné.

Ano, zarděnkami se můžete nakazit vdechováním částic vzduchu, které obsahují virus zarděnek. Zarděnky jsou však ve Spojených státech vzácné. Méně než 10 případů Od roku 2012 byl každý případ zarděnek ve Spojených státech původně nakažen, když jednotlivec žil nebo cestoval mimo Spojené státy.

Ačkoli zarděnka již není endemická nebo přítomná ve Spojených státech, je stále běžná v mnoha dalších zemích po celém světě, takže je důležité si ji uvědomovat a způsoby jejího přenosu.

Pokud jste nikdy předtím neslyšeli o zarděnkách nebo se domníváte, že jste mohli být vystaveni, pravděpodobně máte spoustu otázek. Máte-li jakékoli dotazy nebo obavy o své zdraví, vždy se poraďte se svým lékařem nebo zdravotníkem.

Co je zarděnka?

Zarděnka, někdy nazývaná „německé spalničky“ nebo třídenní spalničky, je virová infekce, která může někdy způsobit vyrážku, která se objeví hnědá, šedá nebo fialová na tmavších tónech pleti a červená nebo růžová na světlejších tónech pleti. Vyrážka se tvoří po celém těle jedince. Rozvinout ji mohou lidé jakéhokoli věku.

Typicky je zarděnka poměrně mírná infekce, která odezní asi za týden, a to i bez jakékoli léčby. U dospělých však zarděnky mohou někdy způsobit zánět oka nebo artritida, ale obecně tyto příznaky také odezní.

Zarděnky mohou být během těhotenství velmi závažné a způsobit vývojové problémy rostoucího plodu.

Po zavedení vakcíny proti zarděnkám ubylo případů ve Spojených státech. Rubella byla považována za vyřazenou ze Spojených států v roce 2004.

Cestovatelé jej však stále mohou přivézt do Spojených států, protože v některých jiných zemích je běžnější.

Šíří se zarděnky vzduchem?

Zarděnky se mohou šířit, když osoba s virem kašle nebo kýchá. Sdílení jídla nebo pití s ​​osobou, která má zarděnky, je dalším způsobem přenosu mezi jednotlivci.

Pokud se virus nakazí během těhotenství, existuje a 90% šance virus se přenese na vyvíjející se plod, což může způsobit vážné komplikace.

Podle Světová zdravotnická organizace, nejnakažlivější období pro zarděnky je obvykle 1 až 5 dní po objevení se vyrážky. Jedinci bez příznaků však mohou zarděnky přenášet nevědomky a zarděnky se mohou šířit až týden předtím, než se u jedince objeví vyrážka.

Zarděnky mohou také zůstat nakažlivé po dobu až 7 dní poté, co se u postižených objeví vyrážka.

Jaká jsou opatření pro přenos zarděnek?

Pro většinu jedinců je očkování proti zarděnkám bezpečným a důležitým nástrojem, který pomáhá zastavit šíření zarděnek. Často se kombinuje s vakcínami proti spalničkám a příušnicím a také proti planým neštovicím, viru, který způsobuje plané neštovice.

Pokud si nejste jisti, zda jste byli očkováni proti zarděnkám, měli byste si nechat otestovat imunitu. To je zvláště důležité, pokud:

  • plánují otěhotnět, ale ještě nejsou
  • plánovat cestu do země, která nenabízí očkování proti zarděnkám
  • práci ve zdravotnickém nebo vzdělávacím zařízení

Neměla byste být očkována, pokud jste v současné době těhotná nebo máte oslabený imunitní systém v důsledku jiného onemocnění. Před očkováním byste také měli se svým lékařem prodiskutovat jakékoli předchozí nežádoucí reakce z očkování, které jste měli.

Jaké jsou příznaky zarděnky?

Kolem 25 % až 50 % lidí, kteří mají zarděnky, nevykazují příznaky. Jedinci, kteří mají příznaky zarděnky, obvykle vykazují vyrážku, která se může jevit jako hnědá, šedá nebo fialová na tmavších tónech pleti a růžová nebo červená na světlejších tónech pleti. Často začíná na obličeji a poté se šíří po celém těle a trvá asi 3 dny.

Některé další známky a příznaky zarděnky, které se mohou objevit několik dní před vyrážkou, zahrnují:

  • nízká horečka
  • kašel
  • bolest hlavy
  • rýma
  • oteklé lymfatické uzliny
  • jemně růžové oko
  • celkové nepohodlí

Jak se diagnostikuje zarděnka?

Protože mnoho příznaků zarděnek je běžných příznaků spojených s řadou onemocnění a infekcí, je zarděnka obvykle potvrzena krevním testem. Zdravotníci používají tento krevní test k hledání určitých protilátek v krvi, které ukazují, zda v současné době máte onemocnění nebo jste vůči němu imunní.

Zarděnky lze také potvrdit testem moči nebo výtěrem z nosu/krku.

Jaká je léčba zarděnek?

Neexistuje žádný specifický lék na léčbu zarděnek. Pro mnoho lidí jsou příznaky mírné a zdravotnický pracovník doporučí odpočinek na lůžku spolu s acetaminofenem, aby pomohl zmírnit bolesti a bolesti.

Budete se také chtít vyhnout dalším lidem, pokud byste přesto mohli virus přenést na ostatní.

Často kladené otázky

Je zarděnka stejná jako spalničky?

Zarděnky a spalničky mohou vypadat podobně, protože obě mohou obsahovat vyrážku, ale jedná se o samostatná onemocnění. Jsou způsobeny různými viry.

Existují dlouhodobé komplikace zarděnek?

Ve vzácných případech může zarděnka způsobit problémy s krvácením a infekce mozku. Podle CDC, 70 % žen kteří onemocní zarděnkami, trpí artritidou.

Pokud jste těhotná a neočkovaná a objeví se u vás zarděnky, existuje riziko, že můžete potratit nebo že dítě zemře krátce po narození. U dítěte se také může vyvinout vážný stav nazývaný vrozený syndrom zarděnek (CRS).

Kdy mohou děti dostat očkování proti zarděnkám?

CDC doporučuje, aby děti dostaly dvě dávky vakcíny MMR (spalničky, příušnice a zarděnky).

První dávka se doporučuje ve věku 12 až 15 měsíců. Druhá dávka se doporučuje mezi 4. a 6. rokem věku. Děti však mohou dostat druhou dávku dříve, pokud je podána alespoň 28 dní po první dávce.

Existuje také další možnost vakcíny proti zarděnkám pro děti ve věku 1 až 12 let, která zahrnuje vakcínu proti planým neštovicím. Tato vakcína se nazývá vakcína MMRV – spalničky, příušnice, zarděnky a plané neštovice.

The CDC doporučuje dvě dávky, první ve věku 12–15 měsíců a druhou ve věku 4–6 let.

Sečteno a podtrženo

Zatímco zarděnky se ve Spojených státech nevyskytují neustále, mohou se do Spojených států dostat, když lidé cestují. Může se přenést, když osoba se zarděnkami kašle, ještě předtím, než se objeví vyrážka.

Protože zarděnky mohou vést k vážným komplikacím a jsou potenciálně smrtelné pro vyvíjející se plody, je důležité přijmout ochranná opatření, jako je očkování proti nim.

Pokud máte nějaké otázky nebo obavy ohledně zarděnek a jak se před nimi chránit, je důležité promluvit si s lékařem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY