Nabothian Cysta

Co je nabotovská cysta?

Nabothovy cysty jsou drobné cysty, které se tvoří na povrchu vašeho děložního čípku. Děložní hrdlo spojuje vagínu s dělohou. Někdy se mu říká cervikální kanál.

Nabothovy cysty jsou vyplněny hlenem, který je vylučován cervikálními žlázami. Někdy se drobné hrbolky nazývají cervikální cysty, mucinózní retenční cysty nebo epiteliální cysty.

Nabothovy cysty jsou poměrně běžné. Neohrožují vaše zdraví a nejsou příznakem rakoviny děložního čípku.

Příčiny nabotských cyst

Nabothovy cysty se tvoří, když jsou žlázy produkující hlen ve vašem děložním čípku pokryty kožními buňkami a ucpány. Kožní buňky ucpávají žlázy, což způsobuje hromadění hlenu. To způsobí, že se na děložním čípku vytvoří cysta, která vypadá jako malý bílý hrbolek.

Porod a fyzické trauma děložního čípku mohou způsobit nabotovské cysty u některých žen. Během porodu mohou nadbytečné kožní buňky růst na hlenové žláze a zachycovat hlen, což způsobuje tvorbu cyst. Fyzické trauma kolem děložního čípku může způsobit, že se nadbytečná tkáň vyvine na slizových žlázách během procesu hojení a zachytí hlen, což může také způsobit výskyt těchto cyst. Cysty způsobené fyzickým traumatem jsou zvláště běžné během zotavování z chronické cervicitidy, při které je tkáň děložního čípku zanícená.

Rizikové faktory pro nabotské cysty

Tyto cysty se u vás s největší pravděpodobností vyvinou, pokud jste těhotná nebo v plodném věku. Věk v plodném věku trvá od puberty až do nástupu menopauzy, což v některých případech může nastat až ve 40. nebo 50. roce.

Můžete být také vystaveni riziku vzniku podobných cyst, pokud máte onemocnění nazývané adenoma malignum. Tento stav je typem neoplazie, která ovlivňuje produkci hlenu ve vašem děložním čípku, a tyto cysty jsou často totožné s nabotskými cystami. Poraďte se se svým lékařem o vyšetření na adenoma malignum, pokud se obáváte, že vaše nabothian cysta může být výsledkem tohoto stavu spíše než jiných příčin.

Příznaky nabotských cyst

Nabothovy cysty se pohybují ve velikosti od několik milimetrů až 4 centimetry v průměru. Jsou hladké a mají bílou nebo žlutou barvu. Váš lékař si může všimnout jedné nebo více cyst během rutinního vyšetření pánve. Tyto cysty nezpůsobují bolest, nepohodlí ani jiné příznaky, takže je pravděpodobné, že váš lékař objeví nějaké cysty při vyšetřování vašeho děložního čípku na jiné problémy.

Poraďte se se svým lékařem, pokud máte krvácení mezi menstruacemi, neobvyklý výtok nebo bolesti pánve. Tyto příznaky mohou naznačovat infekci nebo jinou abnormalitu, která vyžaduje vyšetření.

Diagnostika nabotských cyst

Nabothovy cysty mohou být vyšetřeny a diagnostikovány během vyšetření pánve. Někdy je lze vidět na pánevním ultrazvuku, MRI nebo CT vyšetření, které se dívá na děložní čípek. Po objevení těchto malých bílých hrbolků na děložním čípku může lékař rozbít cystu, aby potvrdil diagnózu.

Váš lékař může také použít kolposkopii ke stanovení přesné diagnózy. To zahrnuje zvětšení oblasti, aby se odlišily nabotské cysty od jiných typů hrbolků.

Váš lékař může provést biopsii cysty, pokud má podezření, že byste mohli mít typ neoplazie ovlivňující produkci hlenu. Tento stav, nazývaný adenoma malignum, je velmi vzácný a není důvodem k obavám.

Léčba nabotových cyst

Nabothovy cysty jsou benigní a obvykle nevyžadují léčbu. Ve vzácných případech se cysty mohou zvětšit a zkreslit tvar a velikost vašeho děložního čípku. Pokud je závažná, může ztížit nebo znemožnit rutinní vyšetření děložního čípku. V tomto případě může lékař doporučit odstranění cysty za účelem vyšetření děložního čípku.

Je důležité, aby váš lékař během rutinních návštěv provedl kompletní vyšetření děložního čípku. Tato vyšetření mohou zajistit vaše reprodukční zdraví a pomoci vašemu lékaři včas identifikovat problémy s děložním čípkem.

Operace a postupy pro nabotské cysty

Nabothovské cysty, které vyžadují léčbu, mohou být odstraněny excizí nebo procesem nazývaným „elektrokauterová ablace“. Během excize lékař používá skalpel nebo čepel k odstranění růstu.

Během elektrokauterizační ablace lékař používá k odstranění cysty elektrický proud. Elektrický proud produkuje teplo, které váš lékař vede tam a zpět přes cystu. V některých případech může lékař vypustit tekutinu z cysty. Mohou doporučit tuto metodu kvůli velmi minimální ztrátě krve, ke které dochází během tohoto postupu.

Váš lékař může k odstranění cysty použít kryoterapii. Při tomto postupu váš lékař používá tekutý dusík k zmrazení a rozbití cysty. Tento postup je méně invazivní než excize nebo ablace.

Poraďte se se svým lékařem o tom, jaká léčba ve vašem případě funguje nejlépe v závislosti na velikosti a rozložení cyst na děložním čípku.

Komplikace nabotových cyst

Neexistují žádné závažné komplikace nabotských cyst. Cysty se mohou tvořit jako komplikace hysterektomie, ale obvykle nepředstavují žádnou vážnou hrozbu pro vaše zdraví.

V některých případech mohou být Pap stěry bolestivé nebo dokonce nemožné kvůli velkým cystám nebo příliš velkému množství cyst na děložním čípku. Pokud k tomu dojde, poraďte se se svým lékařem o okamžitém odstranění cyst, abyste mohli pokračovat v pravidelné reprodukční péči.

Tyto cysty jsou plné hlenu a mohou prasknout. Není neobvyklé mít výtok, zápach a krvácení, když prasknou. Pokud zápach a výtok přetrvávají, navštivte svého lékaře.

V jednom vzácném případě byla velká nabothovská cysta zaměněna za maligní nádor a způsobila, že žena byla odeslána na jinou kliniku k hysterektomii. Naštěstí byl výrůstek pomocí ultrasonografie správně identifikován jako nabotovská cysta a cysta byla úspěšně drénována a odstraněna. Ani tento, ani žádný jiný případ nabotských cyst nikdy nevedl k náhodným nebo zbytečným operacím. Dokonce i ty největší cysty lze odstranit a léčit, aniž by to způsobilo další zdravotní problémy.

Poraďte se se svým lékařem o specializovaných testech pro identifikaci nabotských cyst, pokud je během vyšetření objevena jedna nebo více cyst.

Nabothovy cysty a těhotenství

Většina nabotských cyst je objevena náhodně během rutinních těhotenských vyšetření. Je běžné, že se tyto cysty tvoří během těhotenství.

Normálně je váš děložní čípek otevřený, aby umožnil průchod menstruační tekutiny z dělohy do pochvy a aby spermie vstoupily do dělohy z pochvy. Během těhotenství se děložní čípek uzavírá, aby se vyvíjející dítě udrželo uvnitř dělohy. Poté, co se vaše dítě narodí, nová tkáň roste přes slizniční žlázy. V procesu zvaném metaplazie se kožní buňky produkují v nadměrném množství a blokují výstup hlenu ze žláz. V průběhu času se cysty tvoří jako sliz ve žlázách.

Poraďte se se svým lékařem, pokud se obáváte, že máte abnormálně velkou cystu na děložním čípku, když jste těhotná. Můžete zaznamenat bolest při pohlavním styku, abnormální krvácení nebo výtok. Váš lékař pravděpodobně navrhne vhodnou léčbu, pokud objeví cystu, kterou je třeba odstranit.

Výhled

Pokud nemáte žádné příznaky, lékař pravděpodobně nedoporučí léčbu nebo odstranění. Jakmile váš lékař tyto cysty objeví, nadále navštěvujte svého gynekologa na pravidelné kontroly, abyste se ujistili, že o případné nabothické cysty, které by mohly vyrůst, bude postaráno dříve, než způsobí problémy. Pokud jsou vaše cysty velké nebo způsobují bolest, nepohodlí nebo výtok, lékař vám navrhne, abyste cystu léčili nebo odstranili. Ve vzácných případech, kdy vaše cysta ukazuje na vážnější stav, může další diagnostika a léčba trvat měsíce.

Procedury pro odstranění cysty obvykle trvají méně než jeden den a z těchto drobných procedur se zotavíte během několika dnů, maximálně však několika týdnů.

Výhled na nabotské cysty je mimořádně pozitivní. Neexistuje žádný známý způsob, jak zabránit nabotským cystám. Ale tyto výrůstky jsou benigní a obvykle velmi malé. Nepředstavují žádné krátkodobé ani dlouhodobé zdravotní hrozby. Dokud nabotovské cysty nebrání vaší schopnosti žít normální život a nezpůsobují bolest nebo nepohodlí v děložním čípku nebo abnormální vyšetření pánve nebo Pap stěry, není třeba se tohoto typu cyst obávat.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY