Nejlepší náhražky cukru pro lidi s diabetem

Měli byste používat umělá sladidla?

Při nízkém až žádném obsahu kalorického cukru se umělá sladidla mohou zdát jako léčba pro lidi s diabetem. Nedávný výzkum však naznačuje, že umělá sladidla mohou být ve skutečnosti neintuitivní, zvláště pokud hledáte léčbu diabetu nebo jeho prevenci.

Ve skutečnosti může zvýšená spotřeba těchto náhražek cukru souviset s nárůstem obezity a cukrovky.

Dobrou zprávou je, že si můžete vybrat z alternativ cukru, včetně:

 • stevia nebo výrobky stevia, jako je Truvia
 • tagatose
 • extrakt z mnichova ovoce
 • cukr z kokosové palmy
 • datlový cukr
 • cukerné alkoholy, jako je erythritol nebo xylitol

Stále budete chtít sledovat svůj příjem pro řízení glukózy, ale tyto možnosti jsou mnohem lepší než produkty uváděné na trh jako „bez cukru“.

Co je stevia?

Stevia je nízkokalorické sladidlo, které má antioxidační a antidiabetické vlastnosti. Byl schválen americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Na rozdíl od umělých sladidel a cukru může stévie potlačit hladinu glukózy v plazmě a výrazně zvýšit glukózovou toleranci. Technicky vzato to také není umělé sladidlo. To proto, že se vyrábí z listů stévierostlina.

Stevia takémá schopnost:

 • zvýšit produkci inzulínu
 • zvýšit účinek inzulínu na buněčné membrány
 • stabilizovat hladinu cukru v krvi
 • čelit mechanice diabetu 2. typu a jeho komplikacím

Můžete najít steviipod obchodními názvy jako:

 • Čistá Via
 • Sluneční krystaly
 • Sladký list
 • Truvia

Zatímco steviaje přírodní, tyto značky jsou obvykle vysoce zpracované a mohou obsahovat další přísady. Například Truvia prochází 40 kroky zpracování, než je připravena k prodeji. Obsahuje také cukrový alkohol erythritol.

Budoucí výzkum může více osvětlit dopad konzumace těchto zpracovaných sladidel stevia.

Nejlepší způsob, jak konzumovat stévii, je vypěstovat si rostlinu sami a celé listy použít ke slazení potravin.

Prodejna: stevia

Co je tagatóza?

Tagatóza je další přirozeně se vyskytující cukr, který vědci studují. Předběžné studie ukazují, že tagatóza:

 • může být potenciálním antidiabetickým a antiobezitickým léčivem
 • může snížit vaši hladinu krevního cukru a inzulínu
 • narušuje vstřebávání sacharidů

Přezkum studií z roku 2018 dospěl k závěru, že tagatóza je „slibná jako sladidlo bez pozorovaných zásadních nežádoucích účinků“.

Ale tagatose potřebuje více studií pro definitivnější odpovědi. Poraďte se svým lékařem, než vyzkoušíte novější sladidla, jako je tagatóza.

Prodejna: tagatose

Jaké jsou další sladké možnosti?

Extrakt z plodů mnicha je další alternativou, která získává na popularitě. Ale žádné zpracované sladidlo nemůže porazit použití čerstvého celého ovoce ke slazení potravin.

Další vynikající možností je datlový cukr, vyrobený z celých datlí, které jsou sušené a mleté. Neposkytuje méně kalorií, ale datlový cukr je vyroben z celého ovoce a vlákno je stále neporušené.

Můžete také odečíst vlákninu od celkových gramů sacharidů, pokud počítáte sacharidy pro plánování jídla. Tím získáte čisté spotřebované sacharidy. Čím je potravina vláknitější, tím nižší bude mít dopad na hladinu cukru v krvi.

Prodejna: extrakt z mnišského ovoce nebo datlový cukr

Proč jsou umělá sladidla špatná pro lidi s diabetem?

Některá umělá sladidla říkají „bez cukru“ nebo „vhodná pro diabetiky“, ale výzkum naznačuje, že tyto cukry mají ve skutečnosti opak účinku.

Vaše tělo reaguje na umělá sladidla jinak než na běžný cukr. Umělý cukr může narušovat naučenou chuť vašeho těla. To může zmást váš mozek, který bude vysílat signály, které vám řeknou, abyste více jedli, zejména více sladkých jídel.

Umělá sladidla vám stále mohou zvýšit hladinu glukózy

Jedna studie z roku 2016 ukázala, že jedinci s normální hmotností, kteří jedli více umělých sladidel, měli větší pravděpodobnost cukrovky než lidé s nadváhou nebo obezitou.

Další studie z roku 2014 zjistila, že tyto cukry, jako je sacharin, mohou změnit složení vašich střevních bakterií. Tato změna může způsobit glukózovou intoleranci, což je první krok k metabolickému syndromu a cukrovce u dospělých.

U lidí, u kterých se nevyvíjí intolerance glukózy, mohou umělá sladidla pomoci při hubnutí nebo kontrole cukrovky. Přechod na tuto náhradu cukru však stále vyžaduje dlouhodobou péči a kontrolovaný příjem.

pokud uvažujete o pravidelné výměně cukru, promluvte si o svých obavách se svým lékařem a dietologem.

Umělá sladidla mohou také přispět k přírůstku hmotnosti

Obezita a nadváha jsou jedním z hlavních prediktorů diabetu. Zatímco umělá sladidla jsou Schváleno FDA, to neznamená, že jsou zdraví.

Marketing pro potravinářské výrobky vás může vést k názoru, že nekalorická umělá sladidla pomáhají při hubnutí, ale studie ukazují opak.

To proto, že umělá sladidla:

 • může vést k touze, přejídání a přibírání na váze
 • změnit střevní bakterie, což je důležité pro řízení hmotnosti

Pro lidi s diabetem, kteří chtějí zvládnout svoji váhu nebo příjem cukru, nemusí být umělá sladidla dobrou náhradou.

Nadváha nebo obezita může také zvýšit vaše rizikové faktory pro několik dalších zdravotních problémů, jako je vysoký krevní tlak, bolest těla a mrtvice.

Hodnocení bezpečnosti umělých sladidel

Centrum pro vědu ve veřejném zájmu v současné době považuje umělá sladidla za produkt, kterému je třeba se „vyhnout“. Vyhnout se znamená, že produkt je nebezpečný nebo špatně testovaný a nestojí za žádné riziko.

A co cukrové alkoholy?

Cukrové alkoholy se přirozeně nacházejí v rostlinách a bobulích. Druhy nejčastěji používané v potravinářském průmyslu jsou vytvářeny synteticky. Najdete je v potravinářských výrobcích označených jako „bez cukru“ nebo „bez cukru“.

Štítky, jako je tento, jsou zavádějící, protože cukerné alkoholy jsou stále uhlohydráty. Stále vám mohou zvýšit hladinu cukru v krvi, ale ne tolik jako běžný cukr.

Běžné cukrové alkoholy schválené FDA jsou:

 • erythritol
 • xylitol
 • sorbitol
 • laktitol
 • isomalt
 • maltitol

Swerve je novější spotřebitelská značka, která obsahuje erythritol. Je k dispozici v mnoha obchodech s potravinami. Značka Ideal obsahuje jak sukralózu, tak xylitol.

Prodejna: erythritol, xylitol, sorbitol, isomalt, popř maltitol

Liší se od umělých sladidel

Cukrové alkoholy jsou často syntetické, podobné umělým sladidlům. Ale tyto dvě klasifikace alternativ cukru nejsou stejné. Cukrové alkoholy se liší, protože:

 • lze metabolizovat bez inzulínu
 • jsou méně sladké než umělá sladidla a cukr
 • mohou být částečně tráveny ve střevě
 • nemají pachuť umělých sladidel

Výzkum naznačuje, že cukrové alkoholy mohou být dostatečnou náhradou cukru. Ale zprávy také říkají, že to nebude hrát významnou roli při hubnutí. S cukrovými alkoholy byste měli zacházet stejně jako s cukrem a omezit jejich příjem.

Cukrové alkoholy jsou také známé tím, že způsobují vedlejší účinky, jako je plyn, nadýmání a břišní potíže. Pokud máte obavy z těchto vedlejších účinků, je erythritol obvykle lépe snášen.

Co je to s sebou?

Nedávné studie naznačují, že umělá sladidla již nejsou zdravou alternativou cukru. Ve skutečnosti mohou u člověka zvýšit riziko diabetu, intolerance glukózy a přibývání na váze.

Pokud hledáte zdravější alternativu, zkuste stévii. Na základě dosavadního výzkumu je toto alternativní sladidlo jednou z vašich lepších možností. Je známý svými antidiabetickými vlastnostmi a schopností stabilizovat hladinu cukru v krvi.

Můžete získat stevii v syrové formě, pěstovat rostlinu sami nebo ji koupit pod značkami jako Sweet Leaf a Truvia.

Přesto byste měli spíše omezit celkový příjem přidaného cukru, než přejít na náhražky cukru.

Čím více budete konzumovat jakýkoli druh přidaných sladidel, tím více bude vaše chuťové buňky vystaveny sladkým chutím. Výzkum patra ukazuje, že jídlo, kterému dáváte přednost a po kterém toužíte, je jídlo, které jíte nejčastěji.

Když omezíte všechny formy přidaného cukru, uvidíte největší přínos pro zvládání chuti na cukr a cukrovky.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY