Nejnovější pokyny pro statiny pro vysoký cholesterol

Americký úřad pro potraviny a léčiva (FDA) je zodpovědný za mnoho zdravotních problémů. Kromě jiných povinností vydává FDA varování o vedlejších účincích a problémech léků. Nedávno vydali nový soubor pokynů, který má lékařům a pacientům pomoci lépe zvládat užívání statinů k léčbě vysokého cholesterolu. Následující části obsahují informace, které vám mohou pomoci lépe porozumět těmto pokynům a tomu, jak vás ovlivňují.

Cholesterol a Američané

Přibližně jeden ze tří dospělých Američanů mají vysoké hladiny cholesterolu s nízkou hustotou lipoproteinů (LDL). Tento typ cholesterolu se běžně nazývá „špatný“ cholesterol. Jak hladina LDL v krvi stoupá, plak se usazuje na stěnách tepen. Brzy se tepny zúží. Nakonec může dojít k úplnému ucpání tepen a cév.

Pokud nejsou vysoké hladiny LDL diagnostikovány nebo léčeny, mohou se stát smrtelnými, protože mohou vést k ischemické chorobě srdeční a vysokému krevnímu tlaku. Tyto stavy zvyšují vaše riziko závažné cévní příhody, jako je srdeční infarkt nebo mrtvice. Po desetiletí se lékaři snažili snížit hladinu cholesterolu předepisováním léků a změnou životního stylu.

Statinové léky a cholesterol

Dieta a cvičení mohou výrazně snížit hladinu cholesterolu, ale někdy tato opatření nestačí. Nejběžnější léčbou vysokého cholesterolu je statin. Statiny jsou určeny ke snížení hladiny LDL v krvi. U většiny lidí statiny bezpečně snižují hladiny LDL.

Většina lidí s vysokým cholesterolem, kteří začnou užívat statiny, to bude muset dělat po zbytek svého života. Někteří však mohou být schopni přestat, pokud úspěšně sníží hladinu cholesterolu dietou, hubnutím, cvičením nebo jinými prostředky.

Tyto léky nejsou pro každého. Ve světle jejich možných vedlejších účinků vydala FDA nové pokyny, které mohou pacientům a jejich lékařům pomoci účinně sledovat potenciální vedlejší účinky a problémy způsobené statiny.

Nejnovější pokyny FDA

Statinové léky snižující hladinu cholesterolu mají dlouhou historii úspěšné léčby a snižování hladiny cholesterolu. Čím déle lidé užívají statiny, tím více se věda dozvídá o možných vedlejších účincích. To je důvod, proč FDA nedávno vydala nové pokyny pro použití statinů. Desetiletí výzkumu a studií odhalily několik důležitých problémů.

The Rady FDA pacientům a zdravotníkům zahrnout:

  • Varování, že statiny mohou způsobit kognitivní poruchy. Mezi tyto problémy patří ztráta paměti, zmatenost a zapomnění.
  • Upozornění, že rutinní monitorování jaterních enzymů již není nutné. Testy jaterních enzymů byly po desetiletí používány jako způsob, jak zachytit potenciální poškození jater. FDA však zjistila, že tyto kontroly nejsou účinné. Nové doporučení: Před zahájením užívání statinů by lékaři měli provést jaterní enzymový test. Poté by měli být pacienti znovu zkontrolováni, pokud se objeví příznaky poškození jater.
  • Varování, že lidé užívající statiny mohou zaznamenat zvýšenou hladinu cukru v krvi a může se u nich rozvinout diabetes 2. Lidé užívající statiny by si měli pravidelně kontrolovat hladinu cukru v krvi.
  • Varování, že ti, kteří užívají lovastatin, typ statinového léku, jsou vystaveni riziku poškození svalů. Lidé užívající tento typ léků by si měli být vědomi této možné lékové interakce.

Změny životního stylu, které mohou zlepšit vaši hladinu cholesterolu

Na podzim roku 2013, American Heart Association (AHA) a American College of Cardiology (ACC) aktualizovaly svá doporučení ohledně statinových léků. Kromě rozšíření možného souboru lidí, kteří mohou mít z léku prospěch, také aktualizovali pokyny pro životní styl pro lidi s vysokým cholesterolem.

Cvičení

Jedinci s diagnózou vysokého cholesterolu by se měli pokusit o 40 minut aerobního cvičení třikrát až čtyřikrát týdně. Mezi ideální aktivity patří rychlá chůze, jízda na kole, plavání nebo třeba tanec.

Strava

Dobré stravovací návyky mohou také pomoci snížit riziko komplikací, snížit hladinu cholesterolu a zabránit dalším onemocněním. AHA a ACC doporučují lidem jíst alespoň čtyři až pět porcí ovoce a zeleniny každý den. Lidé s vysokým cholesterolem by se také měli snažit jíst více celozrnných výrobků, ořechů a nízkotučných mléčných výrobků. Měli by omezit množství masa, drůbeže a ryb, které jedí, na ne více než 6 uncí denně.

Lidé s vysokým cholesterolem by měli snížit příjem sodíku. Průměrný Američan jí 3 600 miligramů sodíku za den. The AHA doporučuje, aby se všichni Američané snažili snížit toto číslo na maximálně 1500 miligramů denně.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY