Opravdu potřebujete k léčbě tělesného akné samostatné produkty? Derms váží

muž aplikuje tělovou léčbu akné na kůži
Healthline/Getty Images

Prohlédněte si uličku péče o pleť v nejbližší drogerii a pravděpodobně najdete řadu produktů, u kterých se tvrdí, že léčí jiný problém.

Pokud trpíte přetrvávajícím akné na hrudi, zádech nebo zadku, pravděpodobně jste viděli pleťové vody a lektvary, které tvrdí, že specificky léčí tělesné akné.

Natalia Spierings, konzultantka dermatologie a autorka knihy „Skintelligent“, není překvapena, že tyto produkty jsou stále rozšířenější.

„Odvětví péče o pleť zažívá boom, a protože akné vulgaris na obličeji a těle postihuje mnoho lidí, včetně 79 až 95 procent dospívajících v západních společnostech není žádným překvapením, že trh roste a průmysl péče o pleť se snaží prodávat více produktů,“ říká.

Je snadné předpokládat, že cílená léčba je nejlepší, ale opravdu potřebujete samostatné produkty k léčbě akné na těle? Nebo vám postačí vaše běžná sada na akné?

Akné na těle vs. akné na obličeji

Odpověď na tuto otázku znamená prozkoumat klíčové rozdíly – nebo jejich nedostatek – mezi akné na těle a akné na obličeji.

Spierings říká, že z patologického nebo procesního hlediska se akné na těle neliší od akné na obličeji.

“Akné na těle se vyskytuje převážně v oblastech bohatých na olej, jako je hrudník a horní část zad, protože olej je palivem, které pohání plamen akné, ať už na obličeji nebo na těle,” říká.

Podle Hassana ElHusseiniho, dermatologa z estetické kliniky Dr. Kayle v Dubaji, jsou oba druhy akné způsobeny stejnou věcí.

Mezi příčiny patří:

  • ucpané póry
  • zánět z hyperaktivních mazových žláz
  • přebytečné odumřelé kožní buňky
  • bakterie způsobující akné

ElHusseini říká, že akné na těle se často vyskytuje, protože póry a mazové žlázy jsou obvykle mnohem větší než na obličeji a snáze se ucpávají.

Pokud trpíte akné na těle, mohou ve hře být i některé faktory životního stylu.

„Tření z vašeho oblečení může dráždit vaše póry, pot může poskytnout dokonalé prostředí pro množení bakterií způsobujících akné a vlasové a kosmetické produkty mohou zanechávat zbytky na kůži, které přispívají k ucpávání,“ říká ElHusseini.

Léčba akné na těle

Takže akné na obličeji a akné na těle jsou většinou stejné. Nicméně, ElHusseini říká, že pro vás může být obtížnější léčit to druhé.

„Kůže na těle je silnější a odolnější než na obličeji, a proto může vyžadovat agresivnější léčebný režim,“ vysvětluje. “Ne všechny tělesné akné zmizí stejným tempem – nebo reagují na stejnou léčbu.”

ElHusseini se řídí jednoduchým pravidlem: čím blíže je akné k obličeji, tím snáze se léčí.

„Akné na hrudi a horní části zad se zbavíte snadněji než na spodní části zad a hýždí. Je to proto, že dolní polovina těla má relativně pomalejší oběh.“

Také může být logisticky obtížné aplikovat lokální léčbu na určité oblasti sami.

Obecně řečeno, při léčbě tělesného akné budete chtít silnější řešení.

Například Spierings říká, že většina lidí by měla být schopna aplikovat 5-10 procent benzoylperoxidu na záda s malým podrážděním.

“Kůže na zádech má silnější dermis a je méně reaktivní nebo ‘citlivá’ na silné používání produktu,” říká.

Pokud jde o produkty, které jsou speciálně zaměřeny na léčbu akné na těle? Spierings říká, že mají obecně vyšší sílu, ale nakonec dělají stejnou práci jako běžná léčba akné.

“Produkty prodávané na akné na těle jsou často silnější, takže obsahují více kyselin, jako je benzoylperoxid.” Kromě toho jsou produkty v podstatě stejné,“ vysvětluje.

Stručně řečeno, vaše běžné produkty by to mohly snížit. Přetrvávající nebo vážné poruchy těla však mohou vyžadovat silnější, cílené produkty.

Tipy na léčbu akné na těle

Nyní, když rozumíte rozdílům mezi akné na obličeji a akné na těle, možná vás zajímá, jaké produkty potřebujete ve své sadě a jak je nejlépe používat.

Vyzkoušejte následující tipy k léčbě akné na těle a prevenci budoucích vyrážek.

Použijte mycí prostředek na bázi kyseliny

Podle Spieringse je dlouhodobým mýtem, že váš čisticí prostředek musí být bez oleje, aby se předešlo a odstranily se skvrny.

Místo toho doporučuje jednou nebo dvakrát denně používat mycí prostředek na bázi kyseliny, jako je 2% kyselina salicylová nebo benzoylperoxid.

Aplikujte benzoylperoxid

“Nejsilnější lokální léčba, kterou lze volně zakoupit, je benzoylperoxid 5-10 procent,” říká Spierings.

Doporučuje aplikovat benzoylperoxidový gel na postiženou oblast jednou nebo dvakrát denně.

Nepoužívejte však bodové ošetření, když jsou pupínky zarudlé a zanícené.

“V tuto chvíli loď odplula na ošetření,” říká. “Trvá průměrně 13 dní, než se tyto pupínky usadí, a žádné ošetření na místě proces neurychlí.”

Nepřetěžujte pokožku

“Při léčbě akné na těle můžete obvykle kombinovat léčbu akné nebo používat kombinované produkty, aniž byste způsobili nadměrné podráždění,” říká ElHusseini. “Mějte však na paměti, že typy pleti se liší, takže byste měli stále sledovat svou pokožku při používání kombinované léčby.”

Pokud si vybíráte volně prodejné (OTC) produkty, vyberte si jednu z následujících účinných látek:

  • benzoylperoxid
  • kyselina salicylová
  • kyselina glykolová

“Tyto čisticí prostředky jsou zvláště účinné pro exfoliaci pokožky a léčbu těžkého akné,” vysvětluje.

Benzoylperoxid je nejvhodnější pro lidi s normální a méně citlivou pokožkou, zatímco kyselina salicylová je dobrou volbou pro citlivou pokožku. Kyselina glykolová je dobrou volbou při hyperpigmentaci nebo známkách stárnutí.

Kdy navštívit lékaře

Podle Spieringse mohou produkty zaměřené na léčbu tělesného akné jít jen tak daleko.

“Lokální léčba a volně prodejné produkty obecně nefungují na špatné tělesné akné,” říká. “Včasné získání správné předepsané léčby zabrání špatným jizvám a zlepší kvalitu života, takže neodkládejte vyhledání lékařské péče, pokud ji potřebujete.”

Dermatologa ve svém okolí můžete najít pomocí nástroje FindCare společnosti Healthline.

Odnést

Z velké části je akné na obličeji a akné na těle stejné. Pro posledně jmenované však možná budete potřebovat přísnější plán léčby.

Cílené produkty proti akné na tělo jsou často silnější a může pomoci rutina, která zahrnuje benzoylperoxid a kyselinu salicylovou.

Pokud máte těžké akné na těle, je nejlepší navštívit dermatologa.


Victoria Stokes je spisovatelka ze Spojeného království. Když nepíše o svých oblíbených tématech, osobním rozvoji a pohodě, většinou má nos zastrčený v dobré knize. Victoria uvádí kávu, koktejly a růžovou barvu mezi některé ze svých oblíbených věcí. Najděte ji na Instagramu.

Zdroje

  • ElHusseini H. (2022). Osobní pohovor.
  • Spirings N. (2022). Osobní pohovor.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY