Osteitis Fibrosa Cystica

Co je osteitis fibrosa cystica?

Osteitis fibrosa cystica je vážný zdravotní stav, který je důsledkem hyperparatyreózy.

Pokud máte hyperparatyreózu, znamená to, že alespoň jedna z vašich příštítných tělísek tvoří příliš mnoho parathormonu (PTH). Hormon je nezbytný pro zdraví kostí, ale příliš mnoho může oslabit vaše kosti a způsobit jejich deformaci.

Osteitis fibrosa cystica je vzácná komplikace hyperparatyreózy, která postihuje méně než 5 procent lidí s hormonální poruchou.

Jaké jsou příčiny?

Na krku máte čtyři malá příštítná tělíska. Produkují PTH, který pomáhá vašemu tělu udržovat zdravé hladiny vápníku a fosforu v krevním řečišti a ve tkáni v celém těle. Když jsou hladiny vápníku příliš vysoké, příštítná tělíska produkují méně PTH. Pokud hladina vápníku klesne, žlázy zvýší produkci PTH.

Kosti mohou reagovat na PTH odlišně. V některých případech PTH nestačí k překonání nízkých hladin vápníku. Některé kosti mohou mít slabé oblasti s malým nebo žádným vápníkem.

Zdá se, že existují dvě hlavní příčiny osteitis fibrosa cystica: primární hyperparatyreóza a sekundární hyperparatyreóza. Při primární hyperparatyreóze je problém s příštítnými tělísky. Rakovinný nebo nerakovinný růst na jedné z těchto žláz může způsobit, že bude fungovat abnormálně. Mezi další příčiny primární hyperparatyreózy patří hyperplazie nebo zvětšení dalších dvou žláz.

Sekundární hyperparatyreóza nastává, když máte nějaký jiný zdravotní stav, který snižuje hladinu vápníku. Výsledkem je, že příštítná tělíska pracují tvrději, aby se pokusila zvýšit váš vápník. Dva z hlavních spouštěčů nízké hladiny vápníku jsou nedostatek vitamínu D a nedostatek vápníku ve stravě.

Vitamin D pomáhá vyrovnávat hladinu vápníku. Pokud ve stravě nepřijímáte dostatek vitamínu D nebo se dostatečně nevystavujete slunci (vaše tělo přeměňuje sluneční záření na vitamín D), může hladina vápníku dramaticky klesnout. Podobně, pokud nejíte dostatek potravinových zdrojů vápníku (mimo jiné špenát, mléčné výrobky, sójové boby), nízké hladiny vápníku mohou vyvolat nadprodukci PTH.

Jaké jsou příznaky?

Nejzávažnějším příznakem osteitis fibrosa cystica je skutečná zlomenina kosti. Ale než se tak stane, můžete zaznamenat bolest a citlivost kostí a také tyto příznaky:

  • nevolnost
  • zácpa
  • časté močení
  • únava
  • slabost

Jak se diagnostikuje?

Pokud má váš lékař podezření na nerovnováhu minerálů, obvykle nařídí krevní test. Váš lékař může zkontrolovat hladiny vápníku, fosforu, PTH a alkalické fosfatázy, kostní chemické látky a ukazatele zdraví kostí.

Rentgen může odhalit zlomeniny kostí nebo oblasti řídnutí kostí. Tyto obrázky mohou také ukázat, zda se kosti prohýbají nebo se jinak deformují. Pokud máte hyperparatyreózu, máte větší riziko osteoporózy, což je stav, kdy se kosti stávají křehčími. Obvykle souvisí s hormonálními změnami způsobenými menopauzou a stárnutím.

Možnosti léčby

Pokud je vaše osteitis fibrosa cystica výsledkem abnormálního příštítného tělíska, nejlepší možností léčby může být jeho chirurgické odstranění. To lze často provést bezpečně a efektivně. Ostatní příštítná tělíska mohou být schopna produkovat dostatečné hladiny PTH, aby kompenzovaly ztrátu jedné žlázy.

Pokud operace nepřichází v úvahu nebo si nechcete nechat žlázu odstranit, mohou k léčbě vašeho stavu stačit léky. Kalcimimetika jsou léky, které napodobují vápník v krvi. Pomáhají „oklamat“ příštítná tělíska, aby produkovaly méně PTH. Bisfosfonáty jsou také předepisovány lidem, kteří trpí ztrátou kostní hmoty, ale jsou určeny pouze pro krátkodobé použití.

Hormonální substituční terapie může také pomoci kostem udržet více vápníku u žen, které procházejí nebo nedávno prošly menopauzou.

jaký je výhled?

Čím dříve je hyperparatyreóza diagnostikována a léčena, tím větší je šance na omezení poškození způsobeného osteitis fibrosa cystica. Velkou pomocí může být užívání léků na zlepšení pevnosti kostí. Pokud podniknete další kroky, jako je cvičení se zátěží a zvýšení příjmu vápníku a vitamínu D, možná budete schopni překonat komplikace související s kostmi spojené s hyperparatyreózou.

Prevence a s sebou

Pokud máte pocit, že ve vaší stravě chybí vitamín D nebo vápník, poraďte se se svým lékařem nebo odborníkem na výživu o tom, jak změnit svůj styl stravování. Měli byste se také poradit o vystavení slunci svému lékaři, zvláště pokud žijete v severní oblasti, kde je zimní sluneční záření minimum.

Můžete udělat ještě proaktivnější krok v řízení hladiny vápníku tím, že budete provádět rutinní krevní testy. Krevní test, který ukazuje nízké hladiny vápníku, může přimět lékaře, aby doporučil doplňky vápníku a vitamínu D nebo provedl další testování zdraví vašich kostí.

Měli byste také navštívit svého lékaře, jakmile pocítíte jakoukoli bolest nebo citlivost v kostech. Máte možnosti, jak spravovat své zdraví kostí a zlepšit hladinu vápníku. Pokud budete v těchto věcech proaktivní, můžete se vyhnout zlomeninám a dalším komplikacím, které mohou omezit vaši mobilitu a kvalitu života.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY