Pochopení účinku metoprololu na astma

Zatímco dušnost je možným vedlejším účinkem metoprololu, je normálně bezpečné pro osoby s astmatem – pod řádným lékařským dohledem.

Všechny léky, bez ohledu na to, k čemu jsou určeny, mohou způsobit nežádoucí účinky. Ve skutečnosti a studie 2013 zjistili, že téměř 70 % léků má potenciál vyvolat 10 až 100 nežádoucích účinků.

Některé účinky jsou však závažnější než jiné, takže je důležité si je uvědomit. V případě srdečního léku metoprololu může u lidí s astmatem vyvolat astmatické záchvaty. Co je tedy tento lék a je bezpečné ho užívat pro astmatiky?

Co je metoprolol?

Metoprolol je typ beta-blokátoru. Tato forma léků je často předepisována k léčbě srdečních onemocnění, jako jsou:

 • angina (bolest na hrudi ze sníženého průtoku krve)

 • nepravidelná srdeční frekvence
 • vysoký krevní tlak
 • srdeční choroba

Dá se však použít i k léčbě třesu a migrény, vysvětluje Alex Toth, PharmD RPh, spoluzakladatel InView Analytics, platformy pro spolupráci mezi lékárnami.

V závislosti na pacientovi se předepisují dvě formy metoprololu:

 • metoprolol tartrát (Lopressor), přípravek s okamžitým uvolňováním
 • metoprolol sukcinát (Toprol XL), přípravek s prodlouženým uvolňováním

“Lék funguje tak, že blokuje hormon zvaný epinefrin.” [also known as adrenaline] na specifických receptorech v těle,“ uvádí Toth. Tato akce pak „způsobí, že srdce bije s menší silou“.

Může metoprolol způsobit astma nebo dýchací potíže?

U lidí s respiračním onemocněním nebo srdečním selháním může užívání metoprololu způsobit respirační příznaky, říká Aya Ozaki, PharmD, odborná asistentka klinické farmacie na University of California, Irvine School of Pharmacy & Pharmaceutical Sciences.

Některé vzácnější respirační vedlejší účinky beta-blokátorů – včetně metoprololu – jsou dušnost, sípání a tlak na hrudi. Také se předpokládá, že některé beta-blokátory mohou bránit dýchání zúžením dýchacích cest v plicích.

Avšak pro ty, kteří nemají respirační onemocnění nebo srdeční selhání, jsou takové příznaky „vzácné,“ poznamenává Ozaki.

Je metoprolol bezpečný pro astmatiky?

Na tohle neexistuje jednoduchá odpověď ano-ne. To do značné míry závisí na závažnosti astmatu osoby a typu a dávkování předepsaného betablokátoru.

Existují dvě kategorie beta-blokátorů: selektivní a neselektivní. Selektivní beta-blokátory se zaměřují pouze na beta-1 receptory v srdečních svalech. Mezitím se neselektivní odrůda zaměřuje na beta-1 a beta-2 receptory v srdci a plicích.

Metoprolol je selektivní beta-blokátor. Ozaki říká, že to znamená, že „metoprolol působí selektivně v srdci s minimálními nebo žádnými účinky na plíce [when taken] perorálně v dávkách nižších než 100 mg u dospělých.

Jako taková, pokračuje, “riziko, že budete mít problémy s dýcháním, je nižší než u jiných beta-blokátorů.”

Jedna studie zkoumali data od více než 35 000 pacientů s astmatem a kardiovaskulárním onemocněním, z nichž 14,1 % dostávalo selektivní betablokátory a 1,2 % neselektivní typ.

Vědci zjistili, že selektivní beta-blokátory „nesouvisely s významně zvýšeným rizikem středně těžkých nebo těžkých exacerbací astmatu“. Na druhou stranu, neselektivní beta-blokátory byly spojeny s významně zvýšeným rizikem středně těžkých až těžkých účinků na astma, i když se užívaly v nízkých dávkách.

Mezitím a metaanalýza z více než 600 publikovaných zpráv nenalezlo žádnou souvislost mezi užíváním selektivních beta-blokátorů a těžkými nebo smrtelnými astmatickými záchvaty.

Toth říká, že beta-blokátory by měly být stále používány s opatrností u lidí s astmatem. „Mnoho lékařů se bude vyhýbat použití jakéhokoli beta-blokátoru u pacientů s astmatem kvůli potenciálnímu riziku rozvoje sípání nebo dušnosti,“ dodává.

Jaké jsou nejčastější vedlejší účinky metoprololu?

Zatímco dušnost je vzácnější reakcí při užívání beta-blokátorů, některé účinky jsou pozorovány častěji. Podle Ozakiho mezi ně patří:

 • závratě nebo točení hlavy

 • bolest hlavy
 • únava
 • studené ruce a nohy
 • vyrážka
 • Deprese

Ale, Toth poznamenává, “většina těchto vedlejších účinků se sníží nebo zmizí, když budete pokračovat v užívání léků.”

Závažné vedlejší účinky se mohou také objevit, pokud se pokusíte vysadit léky příliš rychle, říká Ozaki. “Náhlé vysazení metoprololu (nebo jakýchkoli beta-blokátorů) je nebezpečné, protože může zvýšit riziko srdečního infarktu nebo jiných srdečních problémů.”

Je nezbytné spolupracovat se svým lékařem, abyste vytvořili stabilní a monitorovaný plán pro abstinenční příznaky.

Kdy mluvit se svým lékařem

Stejně jako v případě užívání jakéhokoli léku byste se měli poradit se svým lékařem, pokud nežádoucí účinky přetrvávají nebo se zhoršují.

Toth a Ozaki uvádějí, že byste měli okamžitě kontaktovat svého lékaře, pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků:

 • mdloba
 • zpomalená srdeční frekvence na méně než 60 tepů za minutu

 • rychlé, bušící srdeční tepy
 • těžké závratě
 • vyrážky
 • dušnost nebo sípání

 • otoky rukou, dolních končetin, kotníků nebo chodidel

 • přibývání na váze
 • nepravidelná srdeční frekvence

Metoprolol je běžně předepisovaný beta-blokátor – typ léku používaný k léčbě různých srdečních onemocnění.

Některé ze vzácnějších vedlejších účinků metoprololu (a dalších beta-blokátorů) zahrnují dušnost a sípání. U osob s astmatem nebo respiračním onemocněním je vyšší riziko jejich výskytu.

Beta-blokátory existují ve dvou formách, selektivní a neselektivní, a neselektivní má větší dopad na plíce. Jako takové se u pacientů s astmatem častěji používají selektivní beta-blokátory jako metoprolol, které ovlivňují pouze receptory v srdci.

Váš lékař určí, zda je pro vás metoprolol bezpečný, v závislosti na vaší anamnéze a závažnosti astmatu. Pokud již užíváte metoprolol a zaznamenáte závažné nežádoucí účinky, jako je sípání nebo výrazná změna srdeční frekvence, měli byste okamžitě kontaktovat svého lékaře.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY