Podrážděná děloha a podrážděné stahy dělohy: Příčiny, příznaky, léčba

Kontrakce

braxton Hicksporodní kontrakcezavolejte doktorazavolejte doktora

Když slyšíte slovo kontrakce, pravděpodobně se vám vybaví první fáze porodu, kdy se děloha stahuje a rozšiřuje děložní čípek. Ale pokud jste byla těhotná, možná víte, že existuje mnoho dalších typů kontrakcí, se kterými se můžete během těhotenství setkat. Některé ženy dokonce během těhotenství dostávají časté, pravidelné kontrakce, což znamená, že mají dráždivou dělohu (IU).

Zde je to, co potřebujete vědět o tomto stavu, kdy zavolat svému lékaři a co můžete udělat, abyste se vyrovnali.

Normální kontrakce v těhotenství

Cítili jste občasné sevření dělohy, které přichází a odchází v průběhu dne? Možná zažíváte Braxton-Hicksovy kontrakce. Tyto mírné kontrakce mohou začít kolem čtvrtého měsíce těhotenství a pokračovat sporadicky po celou dobu.

Jak se blížíte k termínu porodu, budete mít více Braxton-Hicksových kontrakcí, abyste své tělo připravili na porod. To je normální. Pokud zůstanou nepravidelné, nejsou považovány za skutečný porod. Pokud se však vaše kontrakce rozvinou do časovaného vzoru nebo jsou doprovázeny bolestí nebo krvácením, kontaktujte svého lékaře.

Braxton-Hicksovy kontrakce mají tendenci narůstat, pokud jste hodně na nohou nebo jste dehydratovaní. Jejich zpomalení může být stejně snadné jako odpočinek, změna polohy vsedě nebo pití vysoké sklenice vody.

Co je to dráždivá děloha?

U některých žen se vyvinou časté, pravidelné kontrakce, které nezpůsobují žádné změny v děložním čípku. Tento stav se často nazývá dráždivá děloha (IU). IU kontrakce se podobají Braxton-Hicksovým kontrakcím, ale mohou být silnější, vyskytují se častěji a nereagují na odpočinek ani hydrataci. Tyto kontrakce nejsou nutně normální, ale také nemusí být nutně škodlivé.

Nebylo provedeno mnoho studií o IU a těhotenství. V roce 1995 výzkumníci prozkoumali souvislost mezi IU a předčasným porodem a publikovali svá zjištění v American Journal of Obstetrics and Gynecology. Odhalili, že předčasný porod zažilo 18,7 procenta žen s podrážděností dělohy, ve srovnání s 11 procenty žen bez této komplikace.

Jinými slovy: Podrážděné stahy dělohy mohou být občas nepříjemné nebo dokonce děsivé, ale je nepravděpodobné, že by výrazně zvýšily šance, že se vaše dítě narodí příliš brzy.

Příčiny IU

Pokud budete hledat online, možná nenajdete v lékařské literatuře mnoho informací o dráždivé děloze. Na fóru však najdete nespočet témat od skutečných žen, které se kontrakcemi zabývají den co den. Není jasné ani to, co způsobuje podrážděnost dělohy a příčina nemusí být nutně stejná u všech žen.

Přesto existuje několik důvodů, proč můžete mít během těhotenství časté a pravidelné kontrakce. Mohou zahrnovat cokoli od dehydratace přes stres až po neléčené infekce, jako je infekce močových cest. Bohužel se možná nikdy nedozvíte příčinu svých dráždivých kontrakcí dělohy.

Kdy zavolat lékaře

Pokud máte podezření, že můžete mít IU, informujte svého lékaře. Zkuste si zaznamenat své kontrakce, jak často k nim dochází a kolik hodin trvají od začátku do konce. Tuto informaci můžete sdělit svému lékaři a případně zjistit, zda něco spouští kontrakce.

Ačkoli IU kontrakce nejsou považovány za předčasný porod, zavolejte svého lékaře, pokud máte více než šest až osm kontrakcí za hodinu.

Zavolejte svého lékaře, pokud máte:

 • unikající plodová voda
 • snížený pohyb plodu
 • vaginální krvácení
 • bolestivé kontrakce každých 5 až 10 minut

Testy na předčasný porod

IU často nevede k porodu, ale váš lékař může provést vyšetření nebo ultrazvuk, aby zjistil, zda váš děložní čípek zůstává uzavřený. Můžete být také připojeni k monitoru pro měření frekvence, trvání a síly vašich kontrakcí.

Pokud se váš lékař obává předčasného porodu, můžete podstoupit test fetálního fibronektinu. Tento test je stejně jednoduchý jako vytírání vaginálního sekretu v blízkosti děložního čípku a získání pozitivního nebo negativního výsledku. Pozitivní výsledek může znamenat, že v příštích dvou týdnech porodíte.

Kortikosteroidy mohou pomoci plícím vašeho dítěte dozrát před 34. týdnem, pokud je pravděpodobný předčasný porod. Podobně se někdy podává síran hořečnatý, aby se zabránilo kontrakci dělohy. Možná budete muset být hospitalizováni kvůli bližšímu sledování nebo užívat tokolytika k dočasnému zastavení porodu.

Jak se vyrovnat

Existuje řada způsobů, jak se vypořádat s IU. Než vyzkoušíte jakékoli doplňky, nezapomeňte se poradit se svým lékařem.

Zde je několik doporučení, jak se pokusit uklidnit věci přirozeně:

 • zůstat hydratovaný
 • pravidelné vyprazdňování močového měchýře
 • jíst malá, častá a snadno stravitelná jídla
 • spočívající na levém boku
 • testování a léčba jakýchkoli infekcí
 • dostatek spánku
 • vynechání kofeinových jídel a nápojů
 • vyhýbání se zvedání těžkých předmětů
 • snížení stresu
 • užívání doplňků hořčíku

Pokud se zdá, že vaší IU nic nepomáhá, může vám lékař předepsat léky. Mezi léky, které mohou pomoci s kontrakcemi, patří nifedipin (Procardia) a hydroxyzin (Vistaril). Váš lékař může dokonce navrhnout, abyste byla umístěna na lůžku a/nebo na klid v oblasti pánve, pokud si myslí, že máte vysoké riziko rozvoje předčasného porodu.

Další kroky

IU kontrakce mohou být nepříjemné nebo vás znepokojovat, ale pravděpodobně vás nepřivedou k předčasnému porodu. Bez ohledu na to, cokoli, co vám připadá neobvyklé nebo vám dává důvod k obavám, stojí za návštěvu svého lékaře. Porodní a porodní oddělení jsou zvyklá vídat pacienty s pochybnými kontrakcemi a mnohem raději potvrdí falešný poplach, než předčasně porodit dítě.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY