Pomáhá šampon s dřevěným uhlím s příznaky psoriázy?

Lidé po staletí používali aktivní uhlí, jemný, černě zbarvený prášek získaný z uhlíku, k léčbě široké škály zdravotních potíží. Není ale jasné, zda pomáhá při léčbě psoriázy. Zde je to, co zatím víme.

Šampon na psoriázu s dřevěným uhlím

Šampon s aktivním uhlím obsahuje aktivní uhlí.

Dnes je aktivní uhlí běžnou složkou mnoha produktů péče o pleť a vlasy, včetně několika psoriázových šamponů.

V současné době neexistuje žádný vědecký důkaz, že šampon napuštěný dřevěným uhlím může pomoci s psoriázou pokožky hlavy. Tento článek zkoumá, jak používat šampon s dřevěným uhlím, stejně jako další léčbu psoriázy na hlavě.

Je živočišné uhlí účinné při léčbě psoriázy pokožky hlavy?

V současné době neexistuje žádný klinický výzkum hodnotící šampon s dřevěným uhlím jako léčbu psoriázy pokožky hlavy. Není možné dojít k závěru, že šampon s dřevěným uhlím je účinná léčba.

Díky tomu má aktivní uhlí mnoho vlastností, které by mohly pomoci při lupénce.

Například aktivní uhlí nese silný negativní náboj, který mu umožňuje vázat se s kladně nabitými molekulami. Může proto přitahovat a odstraňovat odumřelé kožní buňky na povrchu pokožky hlavy, což je běžný příznak psoriázy.

Výzkum z roku 2021 navíc naznačil, že aktivní uhlí má protiplísňové a antibakteriální vlastnosti, které mohou být užitečné při léčbě psoriázy pokožky hlavy.

Jinými slovy, ačkoli šampony, které obsahují aktivní uhlí, jsou slibné, odborníci musí provést další výzkum, aby zjistili, zda jsou účinné ve srovnání s jinými dostupnými způsoby léčby.

Šampon s dřevěným uhlím vs. šampon z uhelného dehtu

Uhlík tvoří aktivní uhlí a černouhelný dehet. Lidé vyrábějí aktivní uhlí zahříváním látek přirozeně bohatých na uhlík, jako je bambus nebo dřevo, dokud se nezmění v černý prach. Uhelný dehet na druhé straně pochází z uhlí.

Produkty, které obsahují 0,5% až 5% černouhelného dehtu, byly označeny jako bezpečné a účinné Food and Drug Administration (FDA) pro léčbu psoriázy.

Ale podle přezkumu z roku 2021 je stále relativně málo výzkumů zkoumajících jeho účinnost na psoriázu pokožky hlavy. Autoři naznačují, že šampony z uhelného dehtu nemusí být oblíbenou léčbou, protože jsou chaotické a mohou zanechávat tmavé skvrny na pokožce hlavy a vlasech.

Šampony s dřevěným uhlím mají podobné vlastnosti jako šampony z uhelného dehtu. Většina z nich obsahuje nízkou koncentraci dřevěného uhlí, takže nemusí být tak pravděpodobné, že se zabarví. Mohou však znečistit vaši vanu a sprchový kout.

Mohou být užitečné při léčbě psoriázy pokožky hlavy, ale odborníci musí provést více studií.

Jak používat šampon s dřevěným uhlím na psoriázu pokožky hlavy

Pokud se rozhodnete umýt si vlasy šamponem s dřevěným uhlím, postupujte podle pokynů na etiketě produktu. Většina výrobců doporučuje vmasírovat šampon do pokožky hlavy a počkat asi 5 minut, než důkladně opláchnete pokožku hlavy a vlasy.

Je dobré začít tím, že šampon nanesete na malou oblast pokožky hlavy a poté jej důkladně opláchnete, abyste se ujistili, že nezanechává skvrny.

Bezpečnostní opatření při používání šamponu s obsahem dřevěného uhlí

Pokud jde o produkty napuštěné dřevěným uhlím, existuje mnoho neznámých. Ačkoli si lidé obecně myslí, že aktivní uhlí je bezpečné, FDA jej nereguluje. Není jasné, jak často jej můžete používat nebo zda má nějaké krátkodobé nebo dlouhodobé vedlejší účinky.

Před použitím šamponu s aktivním uhlím na psoriázu pokožky hlavy je dobré si promluvit s dermatologem. Mohou být schopni poskytnout další bezpečnostní pokyny.

Kromě toho okamžitě přestaňte používat šampon s dřevěným uhlím, pokud zaznamenáte negativní vedlejší účinky, například brnění nebo pálení na pokožce hlavy. Přestože uhlí samo o sobě pravděpodobně nevyvolá alergickou reakci jako vyrážka, jiné složky v šamponu by mohly.

Jaké další typy šamponu jsou dobré na psoriázu pokožky hlavy?

Existuje mnoho dostupných šamponů na psoriázu pokožky hlavy. Většina z nich obsahuje jednu nebo více z následujících účinných látek:

  • klobetasol propionát
  • uhelný dehet
  • kortikosteroidy
  • ketokonazol
  • pyrithion zinek
  • kyselina salicylová
  • sulfidu selenu

Kdy kontaktovat lékaře s psoriázou

Ačkoli psoriáza na hlavě obvykle není vážná, může narušit váš každodenní život.

Pokud máte příznaky, jako je suchá, zbarvená a svědivá pokožka hlavy, požádejte lékaře o doporučení k dermatologovi. Dermatologové jsou kožní specialisté, kteří diagnostikují a léčí psoriázu pokožky hlavy.

Odnést

Šampon s dřevěným uhlím byl nabízen jako léčba psoriázy pokožky hlavy. Zatímco existuje jen málo nebo žádné vědecké důkazy hodnotící jeho účinnost, někteří lidé říkají, že pomáhá.

Jeho účinky mohou být podobné účinkům šamponu z kamenouhelného dehtu, zavedené léčby psoriázy pokožky hlavy. Neexistuje však dostatek výzkumu, aby bylo možné vyvodit nějaké závěry.

Pokud máte zájem vyzkoušet šampon s dřevěným uhlím, zeptejte se lékaře primární péče nebo dermatologa o další informace.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY