Potraviny, kterým je třeba se vyhnout při artritidě

Artritida je běžný zdravotní stav zahrnující chronický zánět kloubů. Způsobuje bolest a poškození kloubů, kostí a dalších částí těla v závislosti na typu (1).

Osteoartritida, která je nezánětlivá, je nejčastější – ačkoli existuje více než 100 typů. Ve skutečnosti až 40 % mužů a 47 % žen může být diagnostikováno s osteoartrózou během svého života (1).

Mezitím revmatoidní artritida (RA) a psoriatická artritida jsou zánětlivé stavy, které jsou považovány za autoimunitní onemocnění. Dna je dalším běžným typem zánětlivé artritidy (1).

Výzkum ukazuje, že dietní zásahy, jako je vyloučení určitých potravin a nápojů, mohou snížit závažnost symptomů u lidí se zánětlivou artritidou a osteoartritidou a také zlepšit jejich celkovou kvalitu života.

Zde je 8 potravin a nápojů, kterým se vyhnout, pokud máte artritidu.

žena držící kužel zmrzliny

1. Přidané cukry

Měli byste omezit příjem cukru bez ohledu na to, ale zejména pokud máte artritidu. Přidané cukry se nacházejí v cukroví, sodovce, zmrzlině a mnoha dalších potravinách, včetně méně zřejmých položek, jako je barbecue omáčka.

Studie na 217 lidech s revmatoidní artritidou zjistila, že z 20 potravin byly nejčastěji hlášeny zhoršující příznaky RA cukrem slazená soda a dezerty (2).

A co víc, slazené nápoje, jako je soda, mohou výrazně zvýšit vaše riziko artritidy.

Například ve studii s 1 209 dospělými ve věku 20–30 let měli ti, kteří pili nápoje slazené fruktózou 5krát týdně nebo více, 3krát větší pravděpodobnost, že budou mít artritidu než ti, kteří konzumovali jen málo nebo žádné nápoje slazené fruktózou (3).

Kromě toho rozsáhlá studie na téměř 200 000 ženách spojovala pravidelný příjem cukrem slazené sody se zvýšeným rizikem RA (4).

2. Zpracované a červené maso

Některé výzkumy spojují červené a zpracované maso se zánětem, který může zvýšit příznaky artritidy.

Například strava bohatá na zpracované a červené maso vykazuje vysoké hladiny zánětlivých markerů, jako je interleukin-6 (IL-6), C-reaktivní protein (CRP) a homocystein (5, 6).

Studie na 217 lidech s výše zmíněnou RA také zjistila, že červené maso běžně zhoršuje příznaky RA. Kromě toho studie na 25 630 lidech zjistila, že vysoký příjem červeného masa může být rizikovým faktorem pro zánětlivou artritidu (2, 7).

Naopak rostlinná strava, která vylučuje červené maso, prokázala zlepšení symptomů artritidy (5).

3. Potraviny obsahující lepek

Lepek je skupina bílkovin v pšenici, ječmeni, žitu a tritikale (kříženec pšenice a žita). Některé výzkumy to spojují se zvýšeným zánětem a naznačují, že bezlepkový režim může zmírnit příznaky artritidy (8, 9).

A co víc, lidé s celiakií jsou vystaveni většímu riziku rozvoje RA. Podobně osoby s autoimunitními chorobami, jako je RA, mají významně vyšší prevalenci celiakie než běžná populace (10, 11).

Je pozoruhodné, že starší jednoletá studie na 66 lidech s RA zjistila, že bezlepková veganská strava významně snížila aktivitu onemocnění a zlepšila zánět (9, 12).

Ačkoli jsou tato zjištění slibná, je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se potvrdilo, zda samotná bezlepková dieta prospívá lidem s artritidou.

4. Vysoce zpracované potraviny

Ultra zpracované položky, jako je rychlé občerstvení, snídaňové cereálie a pečivo, mají obvykle vysoký obsah rafinovaných obilovin, přidaného cukru, konzervačních látek a dalších potenciálně zánětlivých složek, z nichž všechny mohou zhoršit příznaky artritidy.

Výzkum naznačuje, že západní strava bohatá na silně zpracované potraviny může zvýšit vaše riziko RA tím, že přispívá k zánětu a rizikovým faktorům, jako je obezita (13, 14).

A co víc, ve studii na 56 lidech s RA vykazovali ti, kteří jedli vyšší množství ultrazpracovaného jídla, zvýšené rizikové faktory srdečních onemocnění, včetně vyšších hladin glykovaného hemoglobinu (HbA1c), což je dlouhodobý marker kontroly hladiny cukru v krvi (15).

Zpracované potraviny jako takové mohou zhoršit vaše celkové zdraví a zvýšit riziko dalších onemocnění.

5. Alkohol

Protože alkohol může zhoršit příznaky artritidy, měl by ji každý se zánětlivou artritidou omezit nebo se jí vyhnout.

Studie na 278 lidech s axiální spondyloartrózou – zánětlivou artritidou, která postihuje především míchu a sakroiliakální (SI) klouby – spojila příjem alkoholu se zvýšeným strukturálním poškozením páteře (16).

Studie také ukázaly, že konzumace alkoholu může zvýšit frekvenci a závažnost dnavých záchvatů (17, 18, 19, 20).

Chronická konzumace alkoholu je navíc spojena se zvýšeným rizikem osteoartrózy, i když ne všechny studie našly významnou souvislost (21, 22).

6. Některé rostlinné oleje

Diety s vysokým obsahem omega-6 tuků a nízkým obsahem omega-3 tuků mohou zhoršit příznaky osteoartritidy a revmatoidní artritidy (23, 24).

Tyto tuky jsou nezbytné pro zdraví. Nevyvážený poměr omega-6 a omega-3 ve většině západních diet však může zvýšit zánět (25).

Snížení příjmu potravin s vysokým obsahem omega-6 tuků, jako jsou rostlinné oleje, a zároveň zvýšení příjmu potravin bohatých na omega-3, jako jsou tučné ryby, může zlepšit příznaky artritidy (24).

7. Potraviny s vysokým obsahem soli

Omezení soli může být dobrou volbou pro lidi s artritidou. Potraviny s vysokým obsahem soli zahrnují krevety, konzervované polévky, pizzu, některé sýry, zpracované maso a mnoho dalších zpracovaných položek.

Studie na myších zjistila, že artritida byla závažnější u myší krmených stravou s vysokým obsahem soli než u myší s dietou obsahující normální hladiny soli (27).

Navíc 62denní studie na myších odhalila, že dieta s nízkým obsahem soli snížila závažnost RA ve srovnání s dietou s vysokým obsahem soli. Myši na dietě s nízkým obsahem soli měly menší rozpad chrupavky a destrukci kostí, stejně jako nižší zánětlivé markery, než myši na dietě s vysokým obsahem soli (28).

Je zajímavé, že vědci navrhli, že vysoký příjem sodíku může být rizikovým faktorem pro autoimunitní onemocnění, jako je zánětlivá artritida (např.29, 30).

Studie na 18 555 lidech spojila vysoký příjem sodíku se zvýšeným rizikem RA (31).

8. Potraviny s vysokým obsahem AGE

Konečné produkty pokročilé glykace (AGE) jsou molekuly vytvořené reakcemi mezi cukry a bílkovinami nebo tuky. Přirozeně se vyskytují v tepelně neupravených živočišných potravinách a vznikají určitými způsoby vaření (32).

Živočišné potraviny s vysokým obsahem bílkovin a tuků, které jsou smažené, pečené, grilované, smažené nebo grilované, patří mezi nejbohatší zdroje AGEs. Patří mezi ně slanina, smažený nebo grilovaný steak, pečené nebo smažené kuře a pečené párky v rohlíku (33).

Hranolky, americký sýr, margarín a majonéza jsou také bohaté na AGE (33).

Když se AGE hromadí ve velkém množství ve vašem těle, může dojít k oxidativnímu stresu a zánětu. Oxidační stres a tvorba AGE jsou spojeny s progresí onemocnění u lidí s artritidou (33, 34).

Ve skutečnosti bylo prokázáno, že lidé se zánětlivou artritidou mají v těle vyšší hladiny AGE než lidé bez artritidy. Akumulace AGE v kostech a kloubech může také hrát roli ve vývoji a progresi osteoartrózy (35, 36).

Nahrazení potravin s vysokým AGE výživnými, plnohodnotnými potravinami, jako je zelenina, ovoce, luštěniny a ryby, může snížit celkovou zátěž AGE ve vašem těle (33).

Pokud máte artritidu, zdravá strava a životní styl mohou pomoci zlepšit vaše příznaky.

Výzkumy ukazují, že byste se měli vyhýbat určitým potravinám a nápojům, včetně vysoce zpracovaných potravin, červeného masa, smažených jídel a potravin bohatých na přidané cukry.

Mějte na paměti, že faktory životního stylu, jako je úroveň vaší aktivity, tělesná hmotnost a kouření, jsou také důležité pro zvládnutí artritidy.

5 z nejvíce protizánětlivých potravin, které můžete jíst

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY