Potřebujete brýle po operaci šedého zákalu?

Operace šedého zákalu nahrazuje zakalenou čočku uvnitř oka čočkou umělou. Katarakta je běžná, jak stárnete, a operace je obvykle bezpečná a účinná. V závislosti na vaší náhradní čočce můžete po operaci šedého zákalu potřebovat brýle.

Katarakta je zakalení přirozené čočky uvnitř oka v důsledku mnoha různých příčin, jako je stárnutí, toxické expozice nebo zranění. Operace šedého zákalu je zákrok, kdy se poškozená čočka z oka odstraní a nahradí se umělým implantátem čočky.

S přibývajícím věkem se šedý zákal stává častějším více než polovina u Američanů starších 80 let je rozvíjí. Operace šedého zákalu je obvykle bezpečný a účinný postup, ale možná budete muset po operaci nosit brýle, v závislosti na tom, jaký typ umělé čočky je implantován.

Osoba, která dostává oční vyšetření
miodrag ignjatovic/Getty Images

Kdo potřebuje brýle po operaci šedého zákalu?

Čočka je zakřivený kus čiré tkáně ve vašem oku. Nachází se za vaší zornicí, mění způsob, jakým světlo vstupuje do vašeho oka, a pomáhá vám zaostřit zrak na různé vzdálenosti.

Operace šedého zákalu zahrnuje nahrazení čočky v oku umělou náhradou nazývanou nitrooční čočka (IOL). Zda budete po operaci šedého zákalu potřebovat brýle, do značné míry závisí na tom, jaký typ IOL dostanete.

Existuje mnoho možností IOL. Udělejte si čas, abyste si předem promluvili se svým očním chirurgem, abyste se mohli rozhodnout, která je pro vás správná

Mezi hlavní typy IOL patří:

 • Monofokální: Monofokální IOL jsou nejběžnější a také jediné IOL, které jsou obvykle hrazeny Medicaid a soukromým zdravotním pojištěním. Zaostří pouze na jednu vzdálenost, buď na blízko, na dálku nebo na střední vzdálenost. Většina lidí je používá pro vidění na dálku.
 • Multifokální: Multifokální IOL poskytují zaostření na dálku i na blízko současně. Obsahují různé zóny ve tvaru soustředných prstenců, které vám umožňují zaostřit na vzdálené předměty i předměty blízké.
 • Rozšířená hloubka ostrosti: IOL s rozšířenou hloubkou ohniska mají pouze jednu korekční zónu. Tato zóna je natažená, aby umožnila vidění na dálku a střední vzdálenost.
 • Ubytování: Akomodační IOL mění tvar jako přirozená čočka vašeho oka, abyste mohli zaostřit na různé vzdálenosti.
 • Toric: Torické IOL korigují astigmatismus, problém se zrakem, který je způsoben nepravidelně tvarovanou rohovkou.
 • Světlo nastavitelná čočka (LAL): Tento novější typ IOL je jediný, který lze po operaci upravit. Úpravy se provádějí prostřednictvím řady postupů ošetření světlem v kanceláři.

V jednom studie z roku 201781 % subjektů, které podstoupily operaci šedého zákalu na obou očích, před zákrokem pravidelně nosilo brýle. Po zákroku jen 49 % pravidelně nosilo brýle.

Pokud si pořídíte monofokální nitrooční čočku, budete potřebovat brýle nebo kontakty, abyste viděli mimo rozsah zaostření vaší čočky. Pokud se například rozhodnete pro nitrooční čočku pro vidění na dálku, možná budete stále potřebovat brýle na čtení nebo k jasnému vidění věcí zblízka.

Pokud podstupujete operaci obou očí, můžete si vybrat monovize snížit potřebu brýlí. Monovision zahrnuje výběr zaostřovací síly jedné IOL pro vzdálenost a druhé pro vidění na blízko.

Pokud dostanete multifokální IOL, možná zjistíte, že vaše vidění je stále rozmazané při ostření na určité vzdálenosti a k ​​ostření v tomto rozsahu možná budete muset nosit brýle.

Podle Americké oftalmologické akademie většina lidí s akomodativními nitroočními čočkami nemusí nosit brýle, ale někteří lidé to přesto preferují při dlouhém čtení nebo činnostech, které vyžadují vidění na blízko.

Jaké brýle jsou potřeba po operaci šedého zákalu?

Typ brýlí, které budete po operaci šedého zákalu potřebovat, bude záviset na tom, jaký typ IOL dostanete.

V případě monofokální nitrooční čočky většina lidí dostává nitrooční čočku s korekcí vidění na dálku a nosí brýle pro čtení a činnosti, které zahrnují vidění na blízko. Někteří lidé dostávají čočky IOL pro vidění na blízko a nosí brýle pro vidění na dálku.

Pokud máte IOL, které vám umožňují zaostřit na různé vzdálenosti, může se stát, že určité vzdálenosti jsou stále rozmazané. V tomto případě možná budete chtít nosit brýle, které vám umožní jasně vidět na tyto vzdálenosti.

Často kladené otázky o brýlích po operaci šedého zákalu

Zde je několik často kladených otázek o brýlích po operaci šedého zákalu.

Jak dlouho byste měli čekat, než si po operaci šedého zákalu pořídíte nové dioptrické brýle?

Je důležité počkat, až se vaše oči plně uzdraví a vaše vidění se stabilizuje, než dostanete nový předpis. Oční lékaři často doporučují počkat asi 6 týdnů po operaci, než si nechají oči otestovat a pořídit si nové brýle.

Existují nějaké známky, které naznačují, že potřebujete nové brýle?

Je typické, že máte několik dní po operaci šedého zákalu rozmazané a problémy s viděním. Pokud zaznamenáte přetrvávající změny zraku, možná budete muset změnit svůj předpis.

Některé změny vidění, které si můžete všimnout, zahrnují:

 • rozmazané vidění
 • hodně mžourat
 • unavené oči
 • časté bolesti hlavy
 • citlivost na světlo

Jak poznáte, které brýle jsou pro vás ty pravé?

Poté, co se vyléčíte z operace šedého zákalu, váš oční lékař provede aktualizovanou refrakci, aby určil, který předpis brýlí je pro vás nejlepší. Je nejčastější, že lidé, kteří podstoupí operaci šedého zákalu, budou potřebovat brýle na čtení poté, co se jejich zrak stabilizuje.

Sečteno a podtrženo

Operace šedého zákalu je obvykle bezpečný a účinný postup, který může opravit rozmazané vidění nebo zákal způsobený šedým zákalem.

Nejběžnějším typem náhradní čočky je monofokální IOL. Tyto čočky umožňují vašemu oku zaostřit pouze na jednu vzdálenost: na blízko, na dálku nebo na střední vzdálenost. Většina lidí dostává monofokální IOL pro vidění na dálku a nosí brýle na čtení.

Brýle možná nebudete potřebovat, pokud si pořídíte multifokální čočky, které vám umožní vidět na více vzdáleností. Nezapomeňte si promluvit se svým očním lékařem, pokud si nejste jisti, jaký typ IOL potřebujete a zda budete po operaci šedého zákalu potřebovat brýle.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY