Prevence hepatitidy C: Existuje vakcína?

Význam preventivních opatření

Hepatitida C je závažné chronické onemocnění. Bez léčby můžete vyvinout onemocnění jater. Prevence hepatitidy C je důležitá. Důležitá je také léčba a zvládnutí infekce.

Zjistěte více o snahách o očkování proti hepatitidě C a o tom, co můžete udělat, abyste zabránili nákaze.

Existuje vakcína proti hepatitidě C?

V současné době vás žádná vakcína nechrání před hepatitidou C. Výzkum však pokračuje. Nadějná studie v současnosti zkoumá možnou vakcínu jak proti hepatitidě C, tak proti HIV.

Existují však vakcíny proti jiným virům hepatitidy, včetně hepatitidy A a hepatitidy B. Pokud máte hepatitidu C, může vám lékař navrhnout, abyste si tyto vakcíny nechali. Je to proto, že infekce hepatitidy A nebo B může vést k dalším komplikacím při léčbě hepatitidy C.

Prevence jiných forem hepatitidy je zvláště důležitá, pokud již byla vaše játra poškozena.

Vyhněte se infekci

Vědci pracují na vývoji vakcíny. Mezitím existují způsoby, jak se můžete chránit před nakažením nebo přenosem infekce.

Nejlepším způsobem, jak se vyhnout hepatitidě C, je vyhnout se činnostem, které vás přivedou do kontaktu s krví někoho, kdo se touto infekcí nakazil.

Hepatitida C se přenáší kontaktem s krví někoho, komu byla diagnostikována hepatitida C nejběžnější metody přenos zahrnuje:

 • jednotlivci sdílející jehly nebo jiné vybavení používané k přípravě a injekčnímu podávání drog
 • zdravotničtí pracovníci dostávají jehlu ve zdravotnickém prostředí
 • matky přenášející virus během těhotenství

Díky vědeckým pokrokům a pokrokům v metodách screeningu, méně běžné způsoby, jak se můžete nakazit nebo přenést virus, zahrnují:

 • sex s někým, kdo se nakazil virem
 • sdílení osobních věcí, které se dotkly krve někoho, kdo se nakazil virem
 • nechat si udělat tetování nebo piercing v podniku, který není regulován

Virus se nepřenáší mateřským mlékem, jídlem nebo vodou. Také se nepřenáší náhodným kontaktem s někým, kdo byl diagnostikován s hepatitidou C, jako je objímání, líbání nebo sdílení jídla nebo pití.

S osobní péčí, nesdílejte

Žiletky, zubní kartáčky a další předměty osobní péče mohou být nástroji pro přenos viru hepatitidy C z člověka na člověka. Vyhněte se používání věcí někoho jiného pro osobní hygienu.

Pokud máte hepatitidu C:

 • nedarujte krev ani sperma
 • udržujte všechny otevřené rány obvázané
 • informujte své lékaře a další poskytovatele zdravotní péče

Nesdílejte jehly

Používání injekčních léků může vést k infekci hepatitidou C, pokud sdílíte jehly, injekční stříkačky nebo jiné vybavení s někým, kdo má virus. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC)hepatitidou C jsou nejvíce ohroženi lidé, kteří injekčně užívají drogy.

Pokud jste někdy sdíleli jehlu s někým jiným, i když to bylo jen jednou před dlouhou dobou, stále vám hrozí hepatitida C. Je důležité nechat se vyšetřit, abyste zjistili, zda potřebujete léčbu. Poraďte se se svým lékařem o testování na virus. Můžete si také přečíst více o krevním testu na hepatitidu C.

Pokud v současné době užíváte drogy injekčně, zvažte zapojení do léčebného programu. Poraďte se se svým lékařem o dostupných možnostech léčby. Mohou vám pomoci najít léčebný program, který je pro vás vhodný.

Pokud budete pokračovat v injekčním užívání drog, vyhněte se sdílení jehel nebo jiného vybavení.

Některé státy nabízejí programy služeb injekčních stříkaček (SSP). Tyto programy jsou také označovány jako:

 • programy výměny jehel (NEP)

 • programy výměny injekčních stříkaček (SEPs)
 • programy pro jehlové stříkačky (NSP)

SSP nabízejí čisté jehly. Promluvte si se svým lékařem nebo místním zdravotním oddělením o dostupnosti SSP nebo jiných zdrojových programů ve vašem státě.

Při tetování buďte opatrní

Licencované podniky, které nabízejí tetování nebo piercing, jsou obecně považovány za bezpečné před hepatitidou C. Ale tetování, piercing nebo dokonce akupunktura může vést k infekci hepatitidou C, pokud zařízení nebylo řádně sterilizováno.

Pokud se rozhodnete pro tetování nebo piercing, zjistěte si, zda má firma platné povolení nebo licenci. Pokud dostáváte akupunkturu, požádejte o nahlédnutí do akupunkturní licence svého lékaře.

Praktikujte bezpečnější sex

Sexuálně přenosná hepatitida C není běžná, ale je možná. Pokud máte sex s někým, kdo má virus, určité chování může zvýšit vaše riziko. Tyto zahrnují:

 • praktikování sexu bez kondomu nebo jiné bariérové ​​metody
 • mít více než jednoho sexuálního partnera
 • s pohlavně přenosnou infekcí (STI) nebo HIV

Předcházet nebo léčit

V současné době neexistuje žádná vakcína, která by zabránila hepatitidě C. Své šance na nákazu virem však můžete snížit preventivními opatřeními.

Pokud máte hepatitidu C, lze ji léčit a zvládnout.

Výzkum ukázal, že nové léky, jako jsou Harvoni a Viekira, pomáhají vašemu tělu vytvořit trvalou virologickou odpověď (SVR). Pokud váš lékař určí, že vaše tělo je po léčbě ve stavu SVR, považujete se za vyléčeného.

Poraďte se se svým lékařem, abyste zjistili, zda by pro vás některá z těchto léčeb mohla být dobrou volbou.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY