Proč kýchám po jídle?

Přehled

Kýchání je přirozenou reakcí vašeho těla na podráždění horních cest dýchacích, zejména nosu. Pokud po jídle pravidelně kýcháte, možná se divíte, jak vám něco v žaludku může dráždit nos. Konzumace určitých druhů potravin nebo velmi velkých jídel může způsobit podráždění nosu.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o tom, proč kýcháte po jídle a jak můžete v budoucnu předejít záchvatům kýchání po jídle.

Chuťová rýma

Když jste na něco alergičtí – jako je pyl – váš imunitní systém vytváří ochrannou reakci. To vede k alergické rýmě.

Rýma je lékařský termín pro zánět sliznice v nose. Tento zánět vede ke kýchání, ucpanému nosu a rýmě. Rýma se často dělí na alergickou a nealergickou rýmu. Různé typy závisí na tom, zda je nebo není způsobena alergiemi.

Chuťová rýma je typ nealergické rýmy, která je způsobena konzumací určitých potravin, obvykle kořeněných nebo horkých. Pití alkoholu může také způsobit vzplanutí chuťové rýmy.

Mezi běžné potraviny, které spouštějí chuťovou rýmu, patří:

 • horké polévky
 • wasabi
 • pálivé papriky
 • kari
 • salsa
 • křen

Zatímco chuťová rýma je obvykle spojena s horkými nebo kořeněnými jídly, jiné druhy potravin mohou u některých lidí způsobit příznaky.

Na chuťovou rýmu neexistuje žádný lék. Obvykle to nevede k žádným zdravotním problémům. Pokud se vaše kýchání stane problémem, zkuste si vést deník jídla a poznamenejte si, která jídla způsobují kýchání. Vyhýbání se těmto potravinám vám může pomoci vyhnout se kýchání po jídle v budoucnu.

Příznaky chuťové rýmy můžete zvládnout i volně prodejnými dekongestanty, jako je pseudoefedrin (Sudafed).

Snatiation

Snatiation je kombinací slov „kýchání“ a „satiation“, což znamená být plný nebo spokojený. Týká se poměrně běžného, ​​ale špatně pochopeného stavu, který způsobuje, že lidé po velkém jídle nekontrolovatelně kýchají.

Poprvé to bylo zmíněno v dopise adresovaném Journal of Medical Genetics v roce 1989 dvěma výzkumníky. Popsali případ 32letého muže, který po každém jídle třikrát až čtyřikrát nekontrolovaně kýchl. Řekl výzkumníkům, že jeho otec, dědeček, tři bratři, jedna z jeho dvou sester, strýc a bratranec měli stejné příznaky.

Od té doby byly hlášeny další případy snatiation. O tomto stavu však není mnoho výzkumů. Zdá se, že to souvisí s jedením velkých jídel, která zcela zaplní žaludek. Zdá se, že druh jídla nehraje roli.

Snatiation je pravděpodobně genetický a nezpůsobuje žádné zdravotní problémy. Pokud si všimnete, že po velkých jídlech více kýcháte, zkuste jíst menší jídla nebo jíst pomalu.

Mohu zabránit kýchání po jídle?

Chuťová rýma a snatiation nemají léky. Existují však určité věci, které můžete udělat, abyste si udrželi nos čistý a bez přebytečného hlenu, což může pomoci snížit kýchání po jídle.

Pokuste se snížit hlen v nose:

 • pít hodně vody
 • pomocí nosního spreje
 • občas pomocí neti hrnce pro výplach nosu
 • pomocí zvlhčovače ve vaší domácnosti

V závislosti na tom, co způsobuje kýchání, můžete také zkusit:

 • jíst několik malých jídel během dne, spíše než několik velkých
 • vyhýbání se kořeněným jídlům
 • omezení příjmu alkoholu

Sečteno a podtrženo

Někteří lidé po jídle kýchají, ale lékaři si stále nejsou zcela jisti proč. Chuťová rýma a snatiation se zdají být běžnými příčinami, ale obojí je stále špatně pochopeno.

Chcete-li zjistit, co je příčinou kýchání, sledujte, kdy a co jíte, abyste zjistili, zda můžete najít nějaké vzorce. Sdílejte tyto poznámky se svým lékařem. Mohou vám pomoci vymyslet plán, jak zvládnout vaše kýchání.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY