Progesteronové injekce během těhotenství: Co očekávat

Progesteronové injekce jsou často předepisovány těhotným ženám, které zažily potrat nebo více potratů. Odborníci se však neshodnou na tom, zda jsou účinné nebo ne.

Zde je to, co potřebujete vědět o injekcích progesteronu během těhotenství.

Co je progesteron?

Progesteron je hormon, který je přirozeně produkován v těle jak u mužů, tak u žen. Muži a ženy mají po celý život téměř stejné hladiny progesteronu. Jediné časy, kdy se hladiny progesteronu liší, jsou během luteální fáze ženského menstruačního cyklu a během těhotenství.

Během těhotenství hraje progesteron důležitou roli, zejména na začátku prvního trimestru. To je, když je hormon zodpovědný za pomoc „přípravě“ dělohy na oplodněné embryo. Progesteron také zajišťuje, že děloha má dostatek dilatovaných krevních cév, aby krmila embryo, když se implantuje a roste. Tuto důležitou roli hraje do doby, než se kolem 10. týdne vytvoří placenta a nezaloží si vlastní krevní zásobení.

Progesteron má během těhotenství další důležité úkoly, včetně:

  • pomáhá posilovat stěny dělohy
  • rostoucí prsní tkáň
  • zajistit, aby ženské tělo nevytvářelo mléko, dokud se dítě nenarodí

Proč ženy potřebují injekce progesteronu během těhotenství?

Vědci vědí, že progesteron hraje důležitou roli na začátku těhotenství. Někteří lékaři se domnívají, že podávání extra progesteronu ženám může pomoci zabránit potratu.

V padesátých letech minulého století lékaři poprvé začali studovat vliv progesteronu na potrat. Existují určité důkazy, že podávání progesteronu ženám s rizikem potratu jim pomohlo k úspěšnému těhotenství. Totéž se myslelo na ženy, které již potratily.

Po dlouhou dobu se léčba progesteronem stala standardním předpisem poté, co žena opakovaně, nevysvětlitelně potratila (tj. tři nebo více potratů bez jakéhokoli známého lékařského důvodu). Mnoho žen tvrdí, že progesteronová léčba jim pomohla dožít se bez jakýchkoli negativních vedlejších účinků. Z tohoto důvodu lékaři v minulosti neváhali předepisovat progesteron během raného těhotenství.

Ale bohužel, novější a podrobnější studie odhalily, že neexistuje žádný důkaz, že progesteron pomáhá ženě zůstat těhotná. Studie publikovaná v New England Journal of Medicinezjistili, že progesteronová terapie v prvním trimestru nepomohla ženám s opakujícími se potraty donosit se až do porodu.

Ve skutečnosti dokonce existovaly určité důkazy, že ženy užívající progesteron měly vyšší míru potratů.

Je léčba progesteronem účinná?

Zde je pravda o léčbě progesteronem: Jsou stále předepisovány, protože pro ženy, které opakovaně potratily, není mnoho jiných možností. V některých případech vám mohou pomoci udržet těhotenství. Naštěstí nejsou známy žádné vedlejší účinky.

Progesteronová léčba se také používá u žen s rizikem předčasného porodu. Existuje lék na předpis nazývaný Makena (injekce hydroxyprogesteronu kaproátu), který se podává ženám, které jsou v současné době těhotné, ale porodily alespoň jedno další dítě před 37. týdnem těhotenství.

Co očekávat od injekce progesteronu

Pokud se rozhodnete pro injekce progesteronu během těhotenství, můžete očekávat následující:

  • Před obdržením injekcí budete s největší pravděpodobností muset vyplnit papíry. Podepisujete, že rozumíte tomu, jak injekce funguje, a případným rizikům.
  • Váš lékař nebo sestra vám budou aplikovat injekce ve své ordinaci někdy mezi 16. a 20. týdnem těhotenství.
  • Budete nadále dostávat injekce každý týden, dokud své dítě neporodíte.
  • V místě vpichu můžete pociťovat bolestivost a zarudnutí.

Kdy volat lékaře

Největší riziko, že dostanete injekci progesteronu během těhotenství, je krevní sraženina. Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud zaznamenáte některý z následujících příznaků:

  • náhlá bolest nebo otok jedné z vašich nohou
  • zarudlé místo na noze
  • dušnost nebo potíže s dýcháním

Další kroky

Pokud vás zajímá, zda vám léčba progesteronem může pomoci během těhotenství, poraďte se se svým lékařem o nejnovějším výzkumu. Společně se můžete rozhodnout, zda je podávání progesteronu tou nejlepší volbou pro vás a vaše dítě.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY