Promluvte si se svým partnerem o endometrióze

Pochopení endometriózy

Pokud žijete s endometriózou, tkáň podobná endometriu roste mimo dělohu v jiných oblastech vaší pánve – jako v močovém měchýři nebo vaječnících.

Každý měsíc během menstruačního cyklu tkáň houstne a opadává, když máte menstruaci. Tkáň, která je uvnitř vaší pánve, se však nemůže zbavit. Když to oteče, bolí to — někdy hodně.

Přibližně 1 z 10 žen onemocní endometriózou v určitém okamžiku během reprodukčního věku.

Lékaři jistě nevědí, co endometriózu způsobuje. Některé teorie věří, že tkáň tam byla od vývoje plodu a začíná růst s hormony puberty. Jiní si myslí, že u některých žen je tkáň během menstruace vynesena zpět z dělohy a poté se ukládá v pánevních orgánech.

Endometrióza může způsobit mnoho bolesti — s menstruací, při sexu a někdy i při stolici. Endometrióza vám také může ztížit otěhotnění.

Problémem je, jak dlouho může trvat, než se dosáhne správné diagnózy. Protože příznaky endometriózy jsou podobné příznakům jiných onemocnění, některé ženy procházejí roky testů, než zjistí, že mají tento stav. U endometriózy je průměrná doba od začátku příznaků do diagnózy 6 až 10 let.

Endometrióza je často nazývána neviditelnou nemocí, protože příznaky nejsou zjevné nikomu kromě osoby, která ji má. Váš partner nemusí mít ponětí, čím procházíte – pokud mu to neřeknete.

Jak mluvit s partnerem

Zahájení rozhovoru o vašem reprodukčním zdraví může být obtížné. Můžete se obávat, že budete pro svého partnera přítěží nebo že vám nebude rozumět. Pokud jste obeznámeni s touto podmínkou a naplánujete si, co řeknete, může to být pro vás oba méně zastrašující.

1. Seznamte se s endometriózou

Váš partner bude mít pravděpodobně otázky o tom, jak endometrióza ovlivní vaše tělo nebo váš vztah. Abyste na ně odpověděli přesně, budete se chtít o této podmínce vzdělávat.

Začněte tím, že si promluvíte se svým lékařem. Zjistěte, jakou léčbu doporučují a jak vám tato léčba pravděpodobně pomůže.

Zeptejte se také na svůj výhled – včetně toho, zda může endometrióza ovlivnit vaši plodnost.

2. Vyberte si správný čas

Nestahujte konverzaci na svého partnera. Dejte jim vědět, že chcete mluvit o endometrióze a vyberte si čas a místo, které vám oběma vyhovuje.

Ujistěte se, že jste jen vy dva a že jste v klidném prostředí bez rušivých vlivů.

3. Buďte upřímní

Mluvte co nejotevřeněji o svých příznacích a o tom, jak by mohly ovlivnit vás oba. Dejte svému partnerovi vědět, že bolest, únava a silné krvácení mohou čas od času přerušit vaše plány. Vysvětlete také, že sex může být bolestivý.

Vymyslete způsoby, jak společně obejít vaše příznaky. Můžete například navrhnout dělat filmové večery doma místo toho, abyste šli ven. Můžete také zkusit jiné způsoby, jak být intimní, když je sex příliš bolestivý – například masáž nebo jemné vzájemné dotýkání.

4. Buďte oporou

Když zažíváte bolesti a další příznaky endometriózy, je snadné zapomenout, že je váš partner prožívá s vámi.

Mohou zažívat mnoho stejných emocí jako vy – včetně hněvu, frustrace, bezmoci a dokonce i zoufalství. Studie provedené na partnerech žen s endometriózou zjistily, že muži zažívali řadu silných emocí – včetně úzkosti, špatné nálady a pocitu bezmoci.

Nezapomeňte poslouchat, když se váš partner vyjadřuje. Buďte chápaví a podporující. Samozřejmě byste na oplátku měli očekávat stejnou podporu.

5. Získejte pomoc

Pokud se váš partner s vaší diagnózou nevyrovnává dobře, vyhledejte pomoc odborníka. Jděte na příští návštěvu lékaře společně. Nebo si naplánujte párové sezení s poradcem – nejlépe s tím, kdo má zkušenosti s léčbou lidí s chronickými onemocněními, jako je endometrióza.

Endometrióza a váš sexuální život

Každá žena s endometriózou je jiná, ale pro některé je sex extrémně bolestivý. Tato bolest může být způsobena abnormální tkání, vaginální suchostí nebo hormonálními změnami. Ať už je příčina bolestivého styku jakákoli, může to narušit váš sexuální život a způsobit velké napětí ve vašem vztahu.

Bolest endometriózy není konzistentní. Může být intenzivnější v určitých obdobích měsíce nebo v některých polohách. Experimentujte tím, že budete mít sex v různých obdobích cyklu. Zahrňte další typy stimulace, jako je dotyk, masáž nebo orální sex. A použijte lubrikant, aby byl vaginální sex pohodlnější.

Otevřená komunikace je zvláště důležitá, když máte sexuální problémy. Dejte svému partnerovi vědět, jak se cítíte, a uznejte, jak se cítí.

Endometrióza a vaše plodnost

Pokud jste ve vážném vztahu a váš partner chce mít děti, vaše plodnost může být pro ně problémem. Dejte jim vědět, že i když vám tento stav může ztížit otěhotnění, léčba může zlepšit vaše šance. Oba budete muset být realističtí a případně zvážit možnosti zálohování – jako je adopce.

Co můžete udělat teď

Asi 176 milionů žen na celém světě žije s endometriózou – takže v tom nejste sami. Jakmile pochopíte svou diagnózu a začnete s léčebným plánem, budete lépe vybaveni, abyste si promluvili se svým partnerem. Společně můžete vymyslet strategii pro řízení stavu jako tým.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY