Pseudocysta pankreatu

Co je to pankreatická pseudocysta?

Pankreatická pseudocysta je sbírka tkáně a tekutin, které se tvoří na vaší slinivce. Vaše slinivka se nachází za žaludkem.

Pseudocysty se obvykle tvoří v důsledku tvrdého úderu do břicha nebo zánětu slinivky břišní známého jako pankreatitida.

„Pseudo“ znamená falešné. Pseudocysta vypadá jako cysta, ale je vyrobena z jiných druhů tkáně než skutečná cysta. Pravděpodobná cysta je rakovinná než pseudocysta.

Pankreatická pseudocysta není obvykle nebezpečná, pokud nepraskne. Prasklá pankreatická pseudocysta je život ohrožující stav. Okamžitě navštivte svého lékaře, pokud máte některý z následujících příznaků:

 • vysoká, přetrvávající horečka
 • silná bolest v horní části břicha s bolestí vyzařující do zad
 • nevysvětlitelné mdloby
 • zvracení krve
 • slabý, rychlý srdeční tep

Těmto příznakům byste měli věnovat ještě větší pozornost, pokud vy nebo někdo z vaší rodiny měl pankreatitidu.

Co způsobuje pankreatickou pseudocystu?

Pankreatické pseudocysty nejčastěji následují po záchvatu pankreatitidy. Pankreatitida je vážný a bolestivý stav. Pankreatické enzymy, které vám pomáhají trávit tuky a cukry, přehnaně reagují a začnou trávit tkáně samotné slinivky. To může způsobit otoky, krvácení a poškození tkání a krevních cév ve slinivce břišní. Cysty se obvykle tvoří, když se zablokují kanály, které přivádějí pankreatické šťávy do střeva.

Pankreatitida může být akutní nebo chronická. Akutní pankreatitida začíná náhle a může vymizet s léčbou nebo bez léčby. Chronická pankreatitida odolává léčbě.

Zatímco pankreatitida může být komplikací chirurgického zákroku nebo v důsledku určitých autoimunitních poruch, porucha užívání alkoholu je nejčastější příčinou akutní i chronické pankreatitidy. Kromě toho může porucha užívání alkoholu zvýšit hladinu určitých tuků nebo triglyceridů ve vašem krevním řečišti. Slinivka pomáhá vašemu tělu trávit tuky, ale příliš mnoho tuku ho může poškodit.

Pankreatitida může být také způsobena žlučovými kameny. Jsou to usazeniny podobné oblázkům, které se tvoří ve vašem žlučníku. Tento malý orgán se nachází v blízkosti vaší slinivky břišní. Ukládá žluč produkovanou ve vašich játrech. Žlučové kameny mohou být velmi malé nebo mohou narůst tak velké jako golfový míček. V některých případech mohou zablokovat kanály, které odvádějí slinivku břišní, což způsobuje rozvoj pankreatitidy.

Jaké jsou příznaky pankreatické pseudocysty?

Můžete mít pankreatickou pseudocystu zcela bez příznaků. Někdy dokonce odejdou sami. Podle Mayo Clinic lékaři náhodně objeví pankreatické pseudocysty při provádění CT nebo MRI skenování, aby diagnostikovali jiný stav.

Měli byste však také sledovat následující příznaky, zejména pokud jste nedávno prodělali pankreatitidu nebo ránu do trupu:

 • nevolnost a zvracení
 • bolest v oblasti horní části břicha, někdy vyzařující do zad

 • bulka, kterou můžete nahmatat v oblasti horní části břicha
 • potíže s jídlem a trávením potravy

Tyto příznaky mohou také naznačovat další stavy, včetně pankreatických cyst nebo rakovinných nádorů. Nezapomeňte informovat svého lékaře o všech svých příznacích.

Prasklá cysta může mít různé příznaky, jako například:

 • zvracení krve
 • mdloba
 • slabý a rychlý srdeční tep
 • silná bolest břicha
 • snížené vědomí

Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc nebo zavolejte záchrannou službu. Prasklá cysta může způsobit masivní krvácení a infekci v břiše, která může být smrtelná.

Jak se diagnostikuje pankreatická pseudocysta?

Pokud se váš lékař domnívá, že můžete mít pankreatickou pseudocystu, nařídí zobrazovací testy, aby lépe viděl strukturu vašeho pankreatu a získal podrobnější informace o cystě.

Váš lékař může také nařídit endoskopický ultrazvuk. Tento postup využívá vysoce výkonné zvukové vlny k vytvoření obrazu vašeho břicha a orgánů.

Váš lékař pak vloží tenkou ohebnou hadičku se světlem a kamerou připojenou k vašim ústům a dolů do horní části tenkého střeva. Tento nástroj se nazývá endoskop. Tento postup umožňuje lékaři shromáždit malé množství tekutiny z cysty, aby zjistil, zda je hmota rakovinná.

Váš lékař se vás také může zeptat:

 • jestliže máte v rodinné anamnéze pankreatitidu
 • kolik alkoholu vypijete
 • pokud jste nedávno měli autonehodu
 • pokud máte žlučové kameny

Jaké jsou způsoby léčby pankreatické pseudocysty?

Pokud váš lékař určí, že máte pseudocystu, ale nemáte žádné příznaky, může vám doporučit, abyste počkali, zda cysta nezmizí sama. Pravidelné zobrazovací testy mohou sledovat růst nebo zmenšování cysty.

Když pseudocysta komprimuje vaše další orgány, váš lékař ji bude muset vypustit, aby se zmenšila její velikost. Potřebuje také odvodnění, pokud naroste natolik, že by mohl prasknout. Drenáž vyžaduje operaci v celkové anestezii, což znamená, že během procedury budete spát bez bolesti.

Chirurgie zahrnuje provedení velmi malého řezu k odvodnění pseudocysty jehlou vedenou ultrazvukem nebo endoskopickou kamerou. Případně může váš lékař provést větší řez, aby si pseudocystu přímo prohlédl.

Váš lékař vypustí nebo odsaje obsah pseudocysty. Pošlou vzorek obsahu do laboratoře, aby otestovali infekce a známky rakoviny. Dostanete antibiotika, i když nemáte infekci, abyste se ujistili, že se nerozvine.

Co mohu udělat pro prevenci pankreatické pseudocysty?

Pankreatitida je nejčastější příčinou pseudocyst, takže prevence pankreatitidy je nejlepší způsob, jak zabránit tvorbě cyst. Pokud pravidelně pijete alkohol nebo máte poruchu užívání alkoholu, zvažte ukončení nebo vyhledání léčby, zvláště pokud máte v rodinné anamnéze poruchu užívání alkoholu nebo pankreatitidu.

Dieta s nízkým obsahem sacharidů a cholesterolu a skládající se z čerstvého ovoce, zeleniny a chudých bílkovin může snížit vaše triglyceridy a pomoci zabránit rozvoji pseudocyst.

Jaký je dlouhodobý výhled?

Vyhlídky pro někoho s pseudocystou jsou obvykle dobré, pokud není šance na prasknutí. Chirurgie k drenáži pseudocyst má vysokou míru zotavení.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY