Roztržení manžety rotátoru

Co je to natržení rotátorové manžety?

Rotátorová manžeta je skupina čtyř svalů a šlach, které pomáhají stabilizovat rameno. Pomáhají také při pohybu. Pokaždé, když pohybujete ramenem, používáte rotátorovou manžetu ke stabilizaci a napomáhání pohybu kloubu.

Rotátorová manžeta je často poraněná oblast. Nejčastějšími poraněními jsou úpony, tendinitida a burzitida.

Co způsobuje poranění rotátorové manžety?

Poranění rotátorové manžety se může pohybovat od mírných až po těžké. Mají tendenci spadat do jedné ze tří kategorií.

Tendinitida je poranění způsobené nadměrným používáním rotátorové manžety. To způsobí jeho zánět. S tímto zraněním se běžně setkávají tenisté, kteří používají podání nad hlavou, a malíři, kteří se musí při své práci natahovat nahoru.

Bursitida je dalším běžným poraněním rotátorové manžety. Je to způsobeno zánětem burzy. Jedná se o vaky naplněné tekutinou, které sedí mezi šlachami rotátorové manžety a spodní kostí.

Natažení nebo natržení rotátorové manžety je způsobeno nadměrným používáním nebo akutním poraněním. Šlachy, které spojují svaly s kostmi, se mohou přetáhnout (napnout) nebo roztrhnout, částečně nebo úplně. Rotátorová manžeta se také může napnout nebo roztrhnout po pádu, autonehodě nebo jiném náhlém zranění. Tato zranění obvykle způsobují intenzivní a okamžitou bolest.

Jaké jsou příznaky poranění rotátorové manžety?

Ne všechna poranění rotátorové manžety způsobují bolest. Některé jsou výsledkem degenerativních stavů, což znamená, že rotátorová manžeta může být poškozena měsíce nebo roky, než se začnou objevovat příznaky.

Mezi běžné příznaky poranění rotátorové manžety patří:

 • vyhýbání se určitým činnostem, protože způsobují bolest
 • potíže s dosažením plného rozsahu pohybu ramen
 • potíže se spánkem na postiženém rameni
 • bolest nebo citlivost při dosahování nad hlavou
 • bolest v rameni, zejména v noci
 • progresivní slabost ramene
 • problém dosáhnout za záda

Pokud pociťujete některý z těchto příznaků déle než týden nebo ztrácíte funkci paže, navštivte svého lékaře.

Kdo je ohrožen poraněním rotátorové manžety?

Poranění rotátorové manžety může být akutní nebo degenerativní.

Akutní zranění se obvykle vyskytují při jedné konkrétní události. Ty mohou být způsobeny zvedáním příliš těžkých předmětů, pádem nebo nucením ramene do nepříjemné polohy. S tímto typem poranění rotátorové manžety se častěji setkají mladí lidé.

Degenerativní zranění jsou důsledkem dlouhodobého nadužívání. Mezi osoby nejvíce ohrožené těmito zraněními patří:

 • sportovci, zejména tenisté, hráči baseballu, veslaři a zápasníci
 • lidé s prací, která vyžaduje opakované zvedání, jako jsou malíři a tesaři
 • lidé starší 40 let

Jak se diagnostikuje poranění rotátorové manžety?

Lékaři používají anamnézu, fyzikální vyšetření a zobrazovací skeny k diagnostice poranění rotátorové manžety. Mohou se ptát na fyzické aktivity na pracovišti. Tyto otázky určují, zda má pacient zvýšené riziko degenerativního stavu.

Váš lékař také otestuje rozsah pohybu a sílu paže. Vyloučí také podobné stavy, jako je skřípnutý nerv nebo artritida.

Zobrazovací skeny, jako je rentgen, mohou identifikovat jakékoli kostní ostruhy. Tyto malé kostní výrůstky se mohou otírat o šlachu rotátorové manžety a způsobit bolest a zánět.

Může být také použito zobrazování magnetickou rezonancí (MRI) nebo ultrazvuk. Tyto nástroje zkoumají měkké tkáně, včetně šlach a svalů. Mohou pomoci identifikovat slzy a také ukázat, jak velké a závažné se slzy staly.

Jak se léčí poranění rotátorové manžety?

Léčba se pohybuje od odpočinku postižené paže až po operaci. Tendinitida může přejít do trhliny rotátorové manžety a toto zranění se může časem zhoršit. Co nejrychlejší ošetření pomáhá zabránit progresi zranění.

Nechirurgická léčba zlepšuje příznaky u asi 50 procent lidí s poraněním rotátorové manžety. Mezi tyto druhy léčby patří:

 • uplatnění horké nebo studené zábaly na postižené rameno ke snížení otoku
 • cvičení pro obnovení síly a rozsahu pohybu
 • injekci kortizonu do postižené oblasti, steroidu, který pomáhá snižovat zánět
 • položení postižené paže a nošení závěsu k izolaci pohybů paží
 • volně prodejné protizánětlivé léky, jako např ibuprofen a naproxen

Vyzkoušejte toto: Snadná cvičení k léčbě bolesti rotátorové manžety »

Výzkum ukazuje, že načasování operace neovlivňuje výsledky. To znamená, že pokud máte poranění rotátorové manžety, váš lékař pravděpodobně nejprve vyzkouší nechirurgické metody.

Jaký je výhled na poranění rotátorové manžety?

Prognóza poranění rotátorovou manžetou závisí na typu poranění. Podle Mayo Clinic se polovina pacientů s poraněním rotátorové manžety zotavuje pomocí cvičení a domácí péče. Tyto intervence snižují bolest a podporují rozsah pohybu.

V případě závažnějšího natržení rotátorové manžety se síla ramene nemusí zlepšit, pokud není zranění chirurgicky korigováno.

Jak lze předejít poranění rotátorové manžety?

Sportovci a lidé s povoláními, která vyžadují použití ramene, by měli dělat časté přestávky na odpočinek. To může snížit zatížení ramene. Cvičení na posílení ramene a podporu rozsahu pohybu může také pomoci. Požádejte svého fyzioterapeuta o protahovací a posilovací cvičení, abyste zlepšili funkci rotátorové manžety.

V případě bolesti ramen může ledování postižené oblasti pomoci snížit otok. Nanášejte led v obalu potaženém látkou na dobu ne déle než 10 minut. Tyto činnosti mohou také pomoci zabránit opětovnému zranění.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY