Sekundární amenorea

Co je sekundární amenorea?

Amenorea je absence menstruace. Sekundární amenorea nastane, když máte alespoň jednu menstruaci a přestanete menstruovat na tři měsíce nebo déle. Sekundární amenorea se liší od primární amenorey. Obvykle se vyskytuje, pokud jste neměla první menstruaci do 16 let.

K tomuto stavu může přispět celá řada faktorů, včetně:

 • užívání antikoncepce
 • některé léky, které léčí rakovinu, psychózu nebo schizofrenii
 • hormonální injekce
 • zdravotní stavy, jako je hypotyreóza
 • s nadváhou nebo podváhou

Čtěte více: 15 možných stavů, které zastaví menstruaci? »

Sekundární amenorea obvykle není škodlivá pro vaše zdraví. Ve většině případů se dá účinně léčit. Ale abyste se vyhnuli komplikacím, musíte řešit základní stavy, které způsobují amenoreu.

Co způsobuje sekundární amenoreu?

Během normálního menstruačního cyklu hladina estrogenu stoupá. Estrogen je hormon zodpovědný za sexuální a reprodukční vývoj u žen. Vysoká hladina estrogenu způsobuje růst a ztluštění děložní sliznice. Jak děložní sliznice houstne, vaše tělo uvolňuje vajíčko do jednoho z vaječníků.

Vajíčko se rozpadne, pokud ho mužské spermie neoplodní. To způsobuje pokles hladiny estrogenu. Během menstruace proléváte zesílenou děložní výstelku a přebytečnou krev vagínou. Ale tento proces může být narušen určitými faktory.

Hormonální nerovnováha

Hormonální nerovnováha je nejčastější příčinou sekundární amenorey. Hormonální nerovnováha může nastat v důsledku:

 • nádory na hypofýze
 • hyperaktivní štítná žláza
 • nízké hladiny estrogenu
 • vysoké hladiny testosteronu

Hormonální antikoncepce může také přispět k sekundární amenoree. Depo-Provera, hormonální antikoncepce a hormonální antikoncepční pilulky, mohou způsobit vynechání menstruace. Některé léčebné postupy a léky, jako je chemoterapie a antipsychotika, mohou také vyvolat amenoreu.

Strukturální problémy

Stavy, jako je syndrom polycystických ovarií (PCOS), mohou způsobit hormonální nerovnováhu, která vede k růstu ovariálních cyst. Ovariální cysty jsou benigní nebo nerakovinné útvary, které se vyvíjejí ve vaječnících. PCOS může také způsobit amenoreu.

Zjizvená tkáň, která se tvoří v důsledku pánevních infekcí nebo mnohočetných dilatačních a kyretážních (D a C) procedur, může také zabránit menstruaci.

D a C zahrnuje dilataci děložního čípku a škrábání děložní sliznice pomocí nástroje ve tvaru lžíce zvaného kyreta. Tento chirurgický zákrok se často používá k odstranění přebytečné tkáně z dělohy. Používá se také k diagnostice a léčbě abnormálního děložního krvácení.

Zjistěte více: Postup D a C (dilatace a kyretáž) »

Faktory životního stylu

Tělesná hmotnost může ovlivnit menstruaci. Ženy s nadváhou nebo s méně než 15 procenty tělesného tuku mohou přestat menstruovat. To platí zejména pro sportovce, kteří intenzivně nebo nadměrně trénují.

Emocionální stres je další možnou příčinou sekundární amenorey. Vaše tělo může reagovat na extrémní stres narušením normálního menstruačního cyklu. Vaše menstruace se s největší pravděpodobností obnoví, jakmile se vypořádáte se svým napětím a úzkostí.

Příznaky sekundární amenorey

Primárním příznakem sekundární amenorey je vynechání několika menstruačních period za sebou. Ženy mohou také zažít:

 • akné
 • vaginální suchost
 • prohloubení hlasu
 • nadměrný nebo nežádoucí růst vlasů na těle
 • bolesti hlavy
 • změny vidění
 • výtok z bradavky

Zavolejte svého lékaře, pokud jste vynechali více než tři po sobě jdoucí menstruace nebo pokud se některý z vašich příznaků stal závažným.

Diagnostika sekundární amenorey

Váš lékař bude nejprve chtít, abyste si udělala těhotenský test, aby vyloučila těhotenství. Váš lékař pak může provést sérii krevních testů. Tyto testy mohou měřit hladiny testosteronu, estrogenu a dalších hormonů ve vaší krvi.

Váš lékař může také použít zobrazovací testy k diagnostice sekundární amenorey. MRI, CT a ultrazvukové testy umožňují lékaři zobrazit vaše vnitřní orgány. Váš lékař bude hledat cysty nebo jiné výrůstky na vaječnících nebo v děloze.

Zjistit více: Ovariální cysty »

Léčba sekundární amenorey

Léčba sekundární amenorey se liší v závislosti na základní příčině vašeho stavu. Hormonální nerovnováha může být léčena doplňkovými nebo syntetickými hormony. Váš lékař může také chtít odstranit cysty na vaječnících, zjizvenou tkáň nebo děložní srůsty způsobující vynechání menstruace.

Váš lékař může také doporučit provést určité změny životního stylu, pokud k vašemu stavu přispívá vaše váha nebo cvičení. V případě potřeby požádejte svého lékaře o doporučení k nutričnímu specialistovi nebo dietologovi. Tito specialisté vás mohou naučit, jak zdravě řídit svou váhu a fyzickou aktivitu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY