Spondylolistéza

Co je spondylolistéza?

Spondylolistéza je onemocnění páteře, které postihuje dolní obratle (kosti páteře). Toto onemocnění způsobuje, že jeden z dolních obratlů sklouzne dopředu na kost přímo pod ním. Je to bolestivý stav, ale ve většině případů léčitelný. Mohou být použity jak terapeutické, tak chirurgické metody. Správné techniky cvičení vám mohou pomoci vyhnout se tomuto stavu.

Příznaky spondylolistézy

Příznaky spondylolistézy se liší. Lidé s mírnými případy nemusí mít žádné příznaky. Ti s vážnými případy však nemusí být schopni vykonávat každodenní činnosti. Některé z nejčastějších příznaků jsou:

 • přetrvávající bolesti dolní části zad
 • ztuhlost v zádech a nohou
 • citlivost dolní části zad
 • bolest stehna
 • napjaté hamstringy a hýžďové svaly

Příčiny spondylolistézy

Příčiny spondylolistézy se liší v závislosti na věku, dědičnosti a životním stylu. Děti mohou tímto stavem trpět v důsledku vrozené vady nebo zranění. Lidé všech věkových kategorií jsou však náchylní, pokud se tento stav vyskytuje v rodině. Rychlý růst během dospívání může být také přispívajícím faktorem.

Sportování může také způsobit, že se vaše napětí přetáhne a zatíží dolní část zad. Tento stav mohou způsobit zejména následující sporty:

 • Fotbal
 • gymnastika
 • dráha a pole
 • vzpírání

Spondylolýza je často prekurzorem spondylolistézy. Spondylolýza nastává, když dojde ke zlomenině obratle, ale ještě nespadla na spodní kost ve vaší páteři.

Diagnostika spondylolistézy

Fyzikální vyšetření jsou prvním krokem k diagnostice tohoto stavu. Pokud máte spondylolistézu, můžete mít potíže se zvednutím nohy rovně ven během jednoduchých cvičení. Rentgenové paprsky dolní části páteře jsou rozhodující pro určení, zda obratel není na svém místě. Váš lékař může také hledat případné zlomeniny kostí na rentgenových snímcích.

Váš lékař může nařídit podrobnější CT vyšetření, pokud špatně umístěná kost tlačí na vaše nervy.

Léčba spondylolistézy

Léčba spondylolistézy závisí na závažnosti bolesti a sklouznutí obratlů. Nechirurgická léčba může pomoci zmírnit bolest a povzbudit kost, aby se vrátila na místo. Během procesu hojení je důležité vyhýbat se kontaktním sportům.

Mezi běžné nechirurgické léčebné metody patří:

 • nosit opěrku zad
 • cvičením fyzioterapie
 • užívání volně prodejných nebo předepsaných protizánětlivých léků (jako je ibuprofen) ke snížení bolesti
 • pomocí epidurálních steroidních injekcí

Americká akademie ortopedických chirurgů doporučuje nejprve vyzkoušet nechirurgickou léčbu. Dospělí, kteří trpí vážnými případy spondylolistézy, však mohou potřebovat operaci nazvanou spinální fúze.

Chirurgická korekce chybně umístěného obratle je nutná, když kost sklouzla tak hluboko, že vaše páteř nereaguje na nechirurgické terapie. Operace je také nutná, pokud kosti páteře tlačí na vaše nervy.

Váš lékař bude pracovat na stabilizaci vaší páteře pomocí kostního štěpu a kovových tyčí. Mohou vložit vnitřní ortézu, která pomůže podpořit obratel, zatímco se hojí.

Po dokončení páteřní fúze bude trvat čtyři až osm měsíců, než se kosti plně spojí. Úspěšnost operace je velmi vysoká.

Potenciální komplikace

Lékařská intervence je zásadní pro zmírnění příznaků spondylolistézy. Tento stav může způsobit chronickou bolest a trvalé poškození, pokud se neléčí. Pokud byly poškozeny nervy, můžete nakonec zaznamenat slabost a paralýzu nohou. Ve vzácných případech se může objevit také infekce páteře.

Kyfóza, také nazývaná roundback, je možnou komplikací, při které horní část páteře odpadává od spodní poloviny, což způsobuje zvýšenou přední angulaci páteře.

Dlouhodobý výhled

Pokud si myslíte, že zažíváte příznaky spondyloslistézy, je důležité, abyste si okamžitě promluvili se svým lékařem. Včasná léčba může zmírnit většinu příznaků tohoto stavu. Podle článku publikovaného v Neurochirurgické zaměřeníVětšina lidí se spondylolistézou dobře reaguje na konzervativní nechirurgickou léčbu.

Váš lékař s vámi bude mluvit o vašich možnostech v závislosti na tom, jak závažný je váš stav.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY