Syndrom prázdné Sella

Co je syndrom prázdné selly?

Syndrom prázdné selly je vzácná porucha související s částí lebky zvanou sella turcica. Sella turcica je prohlubeň ve sfenoidální kosti na spodině vaší lebky, která drží hypofýzu.

Pokud máte syndrom prázdné sella, vaše sella turcica není ve skutečnosti prázdná. Ve skutečnosti to znamená, že vaše sella turcica je buď částečně nebo zcela naplněna mozkomíšním mokem (CSF). Lidé se syndromem prázdné selly mají také menší hypofýzu. V některých případech se hypofýza ani nezobrazí na zobrazovacích testech.

Když je syndrom prázdné selly způsoben základním stavem, nazývá se to sekundární syndrom prázdné selly. Pokud není známa žádná příčina, nazývá se to syndrom primární prázdné selly.

Jaké jsou příznaky?

Syndrom prázdné selly obvykle nemá žádné příznaky. Pokud však máte sekundární syndrom prázdné selly, můžete mít příznaky související se stavem, který to způsobuje.

Mnoho lidí se syndromem prázdné selly má také chronické bolesti hlavy. Lékaři si nejsou jisti, zda to souvisí se syndromem prázdné selly nebo s vysokým krevním tlakem, který má také mnoho lidí se syndromem prázdné selly.

Ve vzácných případech je syndrom prázdné selly spojen s tlakem v lebce, který může vést k:

  • míšní mok vytékající z nosu
  • otok zrakového nervu uvnitř oka
  • problémy se zrakem

Jaké jsou příčiny?

Primární syndrom prázdné selly

Přesná příčina primárního syndromu prázdné selly není jasná. Může souviset s vrozenou vadou diaphragma sellae, membrány, která pokrývá sella turcica. Někteří lidé se rodí s malou trhlinou v bránici sellae, která může způsobit únik mozkomíšního moku do sella turcica. Lékaři si nejsou jisti, zda se jedná o přímou příčinu syndromu prázdné selly nebo prostě o rizikový faktor.

Podle National Organization for Rare Disorders postihuje syndrom prázdné selly asi čtyřikrát více žen než mužů. Většina žen se syndromem prázdné selly bývá středního věku, jsou obézní a mají vysoký krevní tlak. Většina případů syndromu prázdné selly však není diagnostikována kvůli nedostatku příznaků, takže je těžké říci, zda jsou pohlaví, obezita, věk nebo krevní tlak skutečnými rizikovými faktory.

Syndrom sekundární prázdné selly

Sekundární syndrom prázdné selly může způsobit řada věcí, včetně:

  • úraz hlavy
  • infekce
  • nádory hypofýzy
  • radiační terapie nebo operace v oblasti hypofýzy

  • stavy související s mozkem nebo hypofýzou, jako je Sheehanův syndrom, intrakraniální hypertenze, neurosarkoidóza nebo hypofyzitida

Jak se diagnostikuje?

Syndrom prázdné selly je těžké diagnostikovat, protože obvykle nevyvolává žádné příznaky. Pokud má váš lékař podezření, že byste to mohli mít, začnou fyzickou prohlídkou a přezkoumáním vaší anamnézy. Pravděpodobně také objednají vyšetření CT nebo MRI.

Tyto skeny pomohou lékaři určit, zda máte syndrom částečné nebo úplné prázdné selly. Syndrom částečné prázdné selly znamená, že vaše sella je méně než z poloviny plná mozkomíšního moku a vaše hypofýza má tloušťku 3 až 7 milimetrů (mm). Syndrom úplné prázdné selly znamená, že více než polovina vaší selly je naplněna mozkomíšním mokem a vaše hypofýza má tloušťku 2 mm nebo méně.

jak se to léčí?

Syndrom prázdné selly obvykle nevyžaduje léčbu, pokud nevyvolává příznaky. V závislosti na vašich příznacích možná budete potřebovat:

  • operaci, aby se zabránilo úniku CSF z nosu
  • léky, jako je ibuprofen (Advil, Motrin), pro úlevu od bolesti hlavy

Pokud máte sekundární syndrom prázdné selly kvůli základnímu stavu, váš lékař se zaměří na léčbu tohoto stavu nebo na zvládnutí jeho příznaků.

Jaký je výhled

Samotný syndrom prázdné selly obvykle nemá žádné příznaky nebo negativní účinky na vaše celkové zdraví. Pokud máte sekundární syndrom prázdné selly, spolupracujte se svým lékařem na diagnostice a léčbě základní příčiny.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY