Těhotenský ischias: 5 přirozených způsobů, jak najít úlevu od bolesti bez léků

Těhotenství není pro slabé povahy. Může to být brutální a ohromující. Jako by to nebylo dost divné, když ve vás roste člověk, ten malý život vás také nakopne do močového měchýře, nakopne vám hlavu a plíce a přiměje vás jíst věci, které byste chtěli nikdy jíst v normální den.

Vaše tělo se za tak krátkou dobu změní natolik, že to může být více než trochu nepříjemné. Existuje několik stížností, které má téměř každá těhotná žena: oteklé kotníky, problémy se spánkem a pálení žáhy. A pak jsou tu nějaké stížnosti, o kterých neslyšíte tak často, dokud si je neprojdete.

Ischias je jedním z těch, o kterých se méně často mluví o těhotenských příznacích. Ale když to dostanete, víte to a může vás to srazit dolů. Některé ženy mají tak silný ischias, že i chůze je obtížná. A pokud spánek během těhotenství již nebyl dostatečně tvrdý, může to být nemožné s ischiasem. Pokud ale váháte, zda si vzít steroidy nebo jiné léky na úlevu, nejste jediní.

Co je ischias?

Ischias je vystřelující, palčivá bolest, která může vyzařovat z kyčle do chodidla. Tato bolest je způsobena kompresí ischiatického nervu, velkého nervu, který inervuje dolní polovinu těla. Sedací nerv probíhá pod dělohou. Může se stlačit nebo podráždit váhou dítěte nebo změnami držení těla v důsledku vašeho rostoucího hrbolu.

Některé příznaky ischiatické bolesti mohou zahrnovat:

  • občasná nebo neustálá bolest na jedné straně hýždí nebo nohy
  • bolest podél dráhy sedacího nervu, od hýždí dolů po zadní straně stehna a k chodidlu
  • ostrá, vystřelující nebo palčivá bolest
  • necitlivost, mravenčení nebo slabost v postižené noze nebo chodidle
  • potíže s chůzí, stáním nebo sezením

Když jste těhotná, můžete být v pokušení sáhnout po volně prodejném léku proti bolesti. Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) by se však v těhotenství měly používat pouze jako poslední možnost. Výzkum spojuje tyto léky s pozdějšími těhotenskými komplikacemi, včetně uzávěru ductus arteriosus a oligohydramnios. Zatímco acetaminofen (Tylenol) není tak účinný, může poskytnout úlevu a je považován za méně riskantní než NSAID.

Dobrou zprávou je, že zatímco ischias související s těhotenstvím může být bolestivý, je obvykle dočasný a lze jej léčit. Zde je pohled na některé alternativní způsoby léčby ischias souvisejícího s těhotenstvím, které nezahrnují léky.

Chiropraktická péče

Chiropraktická péče je často první volbou pro léčbu ischias po acetaminofenu. Přesunutím obratlů a vrácením všeho tam, kam má, může váš chiropraktik snížit kompresi vašeho sedacího nervu. Žádná další komprese znamená žádnou bolest! Protože se vaše držení těla neustále mění, bude pravděpodobně nutné opakovat sezení pro udržení správného postavení páteře.

Prenatální masáž

V životě je jen málo věcí blaženějších než masáž. Během těhotenství tato blaženost dosáhne zcela nové úrovně. A pokud máte ischias, masáž je nejen relaxační, ale i léčebná. Rachel Beider, licencovaná masážní terapeutka, která se specializuje na prenatální masáže a zvládání bolesti, doporučuje pravidelné masáže hlubokých tkání. Doporučuje „pracovat na kyčlích a spodní části zad a také pomocí pěnového válečku nebo tenisového míčku zapracovat hluboko do piriformis svalu a hýžďových svalů“.

Akupunktura

Pravděpodobně jste viděli akupunkturu v televizi a mysleli jste na jednu ze dvou věcí: “Vsadím se, že to bolí!” nebo “Kde to mohu nechat udělat?”

Akupunktura je léčba bolesti, která má kořeny v tradiční čínské medicíně. Zahrnuje vpichování drobných jehlic do vašeho těla. Východní medicína věří, že zacílením na konkrétní body, které odpovídají mediánům nebo kanálům,Qi,“ nebo životní síla, je přesměrována a otevřena. Tím se obnoví rovnováha toků energie.

Jeden studie naznačuje, že akupunkturní léčba může být účinnější při zmírňování bolesti ischias než léčba NSAID, jako je ibuprofen. (Ale pamatujte, vyhněte se užívání NSAID během těhotenství.) Západní lékařské studie ukázaly, že stimulací určitých bodů na těle se uvolňují různé hormony a neurotransmitery. Ty mohou pomoci snížit bolest a zvýšit nervovou a svalovou relaxaci.

Fyzikální terapie

Fyzikální terapie může být cokoli od osteopatie po cvičební terapii a spoustu věcí mezi tím. Může snížit bolest ischias snížením zánětu, zlepšením průtoku krve a přeskupením kloubů a svalů. Certifikovaný fyzioterapeut vám nemůže pouze doporučit cvičení doma, ale bude s vámi také osobně spolupracovat, aby zajistil, že pohyby budete provádět správně a bezpečně.

Kvůli hormonu zvanému relaxin jsou vaše vazy během těhotenství uvolněné. To umožňuje, aby se váš pánevní pletenec snáze roztáhl a porodila vaše dítě. Z tohoto důvodu je nezbytné poradit se s odborníkem, než vyzkoušíte jakékoli nové cvičení nebo protažení. Bezpečnost především!

Suplementace hořčíkem

Hořčík je minerál, který hraje roli přes 300 různé reakce ve vašem těle. Je to hlavní součást správné funkce nervů. Přestože se hořčík nachází v mnoha potravinách, mnozí z nás ho mají nedostatek. Jeden studie na zvířatech naznačuje, že suplementace hořčíku může zlepšit regeneraci sedacího nervu a snížit zánětlivou reakci u myší.

Užívání hořčíku perorálně jako doplněk nebo jeho vmasírování do nohou v oleji nebo lotionu může snížit nepohodlí způsobené ischiasem. Je nesmírně důležité, abyste si promluvili se svým lékařem, než začnete užívat jakékoli nové léky nebo doplňky.

Prenatální jóga

Výhody jógy pro mysl a tělo jsou dobře zdokumentované a široce známé, takže by nemělo být žádným překvapením, že prenatální cvičení jógy může zmírnit bolesti sedacího nervu. Podobně jako fyzikální terapie a chiropraktická péče může jóga přestavět vaše tělo a zmírnit kompresi nervů.

Je však třeba zdůraznit, že jóga v těhotenství může být nebezpečná kvůli uvolnění vazů. Takže je nejlepší to udělat s profesionálem. Zkuste se zapojit do kurzu prenatální jógy, kde můžete získat pomoc a pozornost navíc, kterou potřebujete.

Pokud zažíváte hodně bolesti, může být lákavé skočit přímo do těchto alternativních terapií. Ale je důležité vždy konzultovat se svým OB-GYN nebo certifikovanou porodní asistentkou před zahájením jakékoli nové léčby. A pamatujte, že konec je v nedohlednu: Brzy nebudete mít na sedacím nervu 8kilogramovou brokovnici pro pasažéra. To je další věc, na kterou se můžete těšit!


Kristi je spisovatelka a matka na volné noze, která většinu času tráví péčí o jiné lidi, než je ona sama. Je často vyčerpaná a kompenzuje to intenzivní závislostí na kofeinu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY