Test karcinoembryonálního antigenu (CEA)

Co je test na karcinoembryonální antigen (CEA)?

Test karcinoembryonálního antigenu (CEA) je krevní test používaný k diagnostice a léčbě určitých typů rakoviny. Test CEA se používá zejména u rakoviny tlustého střeva a konečníku. Váš lékař může také použít výsledky testů k určení, zda léčba rakoviny funguje.

Antigen je látka, kterou vytvářejí rakovinné nádorové buňky. Někdy se antigeny uvolňují do krevního oběhu. Test CEA měří množství CEA v krvi. Velké množství CEA ve vašem těle po léčbě rakoviny nebo chirurgickém zákroku naznačuje, že rakovina nezmizela. Může to také znamenat, že se rakovina rozšířila do jiných částí vašeho těla.

Kouření může zvýšit množství CEA ve vašem těle i bez rakoviny. Pokud kouříte, měli byste to říci svému lékaři.

Kdy vám lékař objedná test CEA?

Test CEA má různá použití. Váš lékař může objednat test CEA, pokud vaše příznaky naznačují, že můžete mít rakovinu. Test CEA může pomoci lékaři zjistit, zda léčba rakoviny funguje. Tyto léčby mohou zahrnovat chirurgický zákrok, chemoterapii, ozařování nebo kombinaci všech tří. Váš lékař může také použít test CEA k určení, zda se rakovina po ukončení léčby vrátila nebo se opakovala.

Test CEA je nejužitečnější po diagnóze typu rakoviny, o které je známo, že produkuje CEA. Ne všechny druhy rakoviny produkují CEA.

Zvýšené hladiny CEA lze nalézt u následujících druhů rakoviny:

 • kolorektální nebo rakovina tlustého střeva
 • medulární karcinom štítné žlázy
 • rakovina prsu
 • rakovina gastrointestinálního traktu
 • rakovina jater
 • rakovina plic
 • rakovina vaječníků
 • rakovina slinivky
 • rakovina prostaty

Test CEA není užitečný pro diagnostiku nebo screening rakoviny u obecné populace. Obvykle se nepoužívá k vyšetření nebo diagnostice, pokud jste zdraví nebo nevykazujete žádné příznaky onemocnění. Ale pokud má někdo familiární genetický syndrom rakoviny tlustého střeva, pak je rozumné použít CEA jako screeningový nástroj. Tyto případy jsou vzácné.

Váš lékař může začít sledovat hladiny CEA před zahájením léčby, pokud máte diagnostikovanou rakovinu. Tím vytvoříte základní úroveň pro vaši CEA. Jedna hodnota CEA obvykle není tak informativní jako mnoho hodnot a trendy těchto hodnot v čase. Váš lékař provede test opakovaně před, během a po léčbě, aby zkontroloval změny.

Jak se provádí test CEA?

Test CEA je krevní test provedený v ordinaci vašeho lékaře. Krev se obvykle odebírá z žíly na paži. Proces odběru krve nebo venepunktura obvykle zahrnuje následující kroky:

 • Poskytovatel zdravotní péče vyčistí místo vpichu antiseptikem. Místo je obvykle uprostřed vaší paže, na opačné straně lokte.
 • Poskytovatel zdravotní péče omotá kolem horní části paže elastický pás, který vám pomůže naplnit žílu krví.
 • Poté se do vaší žíly vloží jehla, aby se odebrala krev do připojené lahvičky nebo zkumavky.
 • Kapela je vybalena z vaší paže.
 • Laboratoř provede analýzu vašeho krevního vzorku.

Jaká jsou rizika absolvování testu?

Stejně jako u každého krevního testu existuje riziko krvácení, modřin nebo infekce v místě vpichu. Po zavedení jehly může být cítit mírná bolest nebo ostrý pocit píchání.

Jaké jsou normální úrovně CEA?

Normální hladina CEA je menší nebo rovna 3 nanogramům na mililitr (ng/ml). Většina zdravých lidí má hladiny pod touto částkou.

Úrovně CEA se obvykle vrátí k normálu jeden až čtyři měsíce po úspěšném odstranění rakoviny.

Co jsou abnormální hladiny CEA?

Ke zvýšeným hladinám CEA dochází, když je CEA vyšší než 3 ng/ml. Tyto úrovně jsou považovány za abnormální. Lidé s mnoha typy rakoviny mohou mít hladiny vyšší než 3 ng/ml. Pokud máte hodnoty, které jsou tak vysoké, neznamená to, že máte rakovinu. Jiné důvody mohou způsobit hladiny vyšší než 3 ng/ml. Ty mohou zahrnovat:

 • infekce
 • cirhóza
 • chronické kouření
 • zánětlivé onemocnění střev (IBD)

Hladiny CEA vyšší než 20 ng/ml jsou považovány za velmi vysoké. Pokud máte tak vysoké hladiny CEA a máte také příznaky rakoviny, silně to naznačuje, že rakovina nebyla po léčbě úspěšně odstraněna. Může také naznačovat, že rakovina metastázovala nebo se rozšířila do jiných částí vašeho těla.

Pokud jste jinak zdraví, může kouření ovlivnit výsledky vašich testů CEA. CEA je obvykle zvýšená, ale méně než 5 ng/ml u lidí, kteří kouří.

Co se stane, když jsou mé výsledky abnormální?

Úrovně CEA by neměly být jediným testem používaným k určení, zda máte rakovinu. Váš lékař použije test CEA spolu s dalšími testy a vyhodnocením vašich příznaků. Vy a váš lékař můžete společně rozhodnout o nejlepší možnosti léčby, pokud lékař rozhodne, že máte rakovinu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY