Thrive Diet

Přehled

Prospívající dieta je raw, veganský životní styl navržený bývalým profesionálním sportovcem Brendanem Brazierem. Je to nastíněno v jeho stejnojmenné knize, která čtenářům poskytuje kromě 12týdenního jídelníčku, jak začnou s dietou, také recepty na snídaně, obědy, večeře, smoothie a svačiny.

Lidé, kteří dodržují prosperující dietu, nepočítají kalorie ani neomezují porce. Místo toho se jim doporučuje jíst několik malých jídel denně, aby si udrželi hladinu krevního cukru a energie konzistentní po celý den.

Plán tvrdí, že pomáhá při hubnutí, energetické hladině, snižování stresu, stabilizaci krevního cukru a kardiovaskulárním zdraví. Tvrdí také, že nabízí celkové zdravotní výhody.

Jaká jídla se jedí?

Lidé na prosperující dietě potřebují konzumovat rostlinné, celistvé potraviny, které jsou syrové nebo minimálně tepelně upravené při nízkých teplotách – jinými slovy potraviny, které jsou co nejblíže jejich přirozenému stavu.

V tomto plánu se budete držet potravin bohatých na živiny, jako jsou:

 • fazole
 • semena
 • listová zeleň
 • zelenina
 • ovoce
 • konopí
 • za studena lisované oleje
 • jablečný ocet
 • mořská zelenina
 • hnědá rýže

Každé jídlo by mělo obsahovat vysoký obsah bílkovin, dostatek vlákniny a zdravých tuků bez živočišných produktů.

Cílem této diety je konzumovat syrové, veganské superpotraviny, které dodávají všechny živiny, které vaše tělo potřebuje, aniž by bylo potřeba další doplňování vitamínů, minerálů nebo živin.

Pokud plánujete dodržovat prosperující dietu, zjistíte, že existuje dlouhý seznam rostlinných potravin, které vás během dne udrží spokojené.

Jakým potravinám se vyhýbají?

Pokud se rozhodnete dodržovat prosperující dietu, budete muset vyloučit všechny živočišné produkty, včetně:

 • maso (hovězí, vepřové, jehněčí, bizon atd.)
 • ryby (bílé ryby, losos, tuňák atd.)
 • mořské plody a korýši (krevety, ústřice, kalamáry, mušle, krabi atd.)
 • vejce, drůbež (kuřecí, krůtí atd.)
 • mléčné výrobky (sýr, jogurt, mléko, smetana, kefír atd.)

Kromě toho se vyhnete rafinovaným sacharidům a potravinám s vysokým obsahem škrobu a cukru. Budete také muset omezit potraviny, které se připravují při nízkých teplotách. I když jsou v rámci prosperující diety povoleny v malých množstvích, jejich časté konzumaci se nedoporučuje.

Nakonec budete vyzváni, abyste co nejvíce omezili nebo omezili zpracované potraviny, protože mnohé obsahují přísady a mají vysoký obsah cukru, soli a tuků.

Jaké jsou potenciální zdravotní přínosy?

Lidé, kteří jedí rostlinnou stravu, jsou obvykle schopni udržet si zdravější váhu a mají nižší krevní tlak a cholesterol než ti, kteří jej nekonzumují. Veganské diety byly ukázaný v některých studiích snížit výskyt diabetu 2. typu, vysokého krevního tlaku, obezity a úmrtí na kardiovaskulární onemocnění, i když je třeba provést rozsáhlejší studie, aby se hlouběji prostudovaly potenciální dlouhodobé zdravotní přínosy.

Nedávná malá studie ukázala, že veganský životní styl je účinný při regulaci hladiny cukru v krvi u lidí s diabetem 2. typu, ale v této konkrétní oblasti je zapotřebí více výzkumu.

Ti, kteří adoptují rostlinné stravy mohou také sklízet další výhody snížení počtu léků na předpis, které musí užívat, zmírnění chronických zdravotních stavů a ​​snížení rizika rakoviny.

Vyloučení zpracovaných potravin z vaší stravy může snížit příjem soli, cukru a nezdravých tuků a zbavit se umělých, zpracovaných přísad, které nejsou přítomny v přirozeně se vyskytujících celých potravinách.

Brendan Brazier, tvůrce prosperující diety, tvrdí, že dodržování plánu pomáhá snížit hladinu stresu a úzkosti. To jsou však neoficiální výhody, které nebyly podpořeny výzkumem.

Jaká jsou rizika a potenciální vedlejší účinky?

Lidé, kteří přejdou na veganskou stravu, se mohou ocitnout v ohrožení nedostatkem živin. To platí zejména pro živiny nacházející se v živočišných produktech, jako je železo, vitamín D, vápník, DHA a vitamín B-12.

Ačkoli prosperující dieta odrazuje od suplementace, možná zjistíte, že některé z těchto živin budete muset doplnit, abyste splnili doporučené denní požadavky.

Stejně jako u jakékoli změny stravy začleňte prospívající dietu do svého životního stylu postupně, než abyste dělali extrémní změny najednou. Začněte přidáním jedné nebo dvou schválených svačin nebo jídel najednou a poté se pomalu propracujte k plné dietě.

Při provádění změn můžete pociťovat gastrointestinální potíže (nadýmání, změny ve vyprazdňování atd.), podrážděnost a bolesti hlavy, zvláště pokud změníte příliš mnoho v příliš krátkém časovém období.

Kdo by měl zkusit prosperující dietu?

Jedinci s vysokým krevním tlakem, vysokým cholesterolem, kardiovaskulárním onemocněním, cukrovkou 2. typu, chronickými onemocněními nebo obézní mohou mít prospěch z prosperující diety.

Jinak zdraví lidé, kteří chtějí očistit svůj jídelníček a získat více živin z potravin, které konzumují, mohou také těžit z přijetí veganského životního stylu, jako je prosperující dieta.

Lidé s nemoc štítné žlázy měli byste být opatrní, když si osvojíte veganský životní styl, protože některé rostliny jako kukuřice, sladké brambory, sója a syrová brukvovitá zelenina jsou strumi a mohou zhoršit vaše příznaky.

Vaření této zeleniny ji činí bezpečnou pro lidi s onemocněním štítné žlázy, ale protože vařená zelenina je v prosperující dietě omezena, může být nutné tyto potraviny zcela vyloučit.

Navíc lidé s nemoc ledvin kteří dodržují prosperující dietu, by měli omezit potraviny s vysokým množstvím fosforu a draslíku.

Jídlo s sebou

Rostlinná, celozrnná, veganská strava, jako je prosperující dieta, může poskytnout úbytek hmotnosti a zdravotní výhody těm, kteří dodržují životní styl, včetně lidí s kardiovaskulárním onemocněním, cukrovkou 2. typu, vysokým krevním tlakem a vysokým cholesterolem.

Stejně jako u každé změny životního stylu by měla být prosperující dieta začleňována postupně, měla by se k ní přistupovat opatrně a měla by být přizpůsobena vašim individuálním nutričním potřebám.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY