Vaše odpovědi na často kladené otázky: Jak se vitiligo vyvíjí?

Ztráta pigmentace kůže je charakteristickým příznakem vitiliga, ale jak rychle postupuje, může se lišit mezi lidmi a podtypy onemocnění.

Vitiligo je autoimunitní onemocnění. Přesná příčina vitiliga není dobře pochopena, ale stav nastane, když imunitní systém vašeho těla napadne melanocyty, buňky, které produkují pigment. To způsobuje, že skvrny na kůži ztrácejí barvu.

Jako nejčastější příčina depigmentace kůže postihuje vitiligo až 2 % lidí na celém světě a může se objevit v jakémkoli věku. Existují různé klasifikační systémy, ale vitiligo je obecně rozděleno do dvou typů: nesegmentální (postihující obě strany těla) a segmentální (postihující jednu stranu těla).

Vitiligo se může objevit kdekoli na obličeji a těle. U některých lidí se může vyvinout vitiligo na sliznicích, například uvnitř úst nebo nosu a na genitáliích. Vitiligo může také způsobit, že vlasy, řasy nebo obočí ztratí barvu a zbělají.

Většina případů vitiliga začíná v malých dávkách a nemusíte se příliš zajímat o několik bezvýznamných, světlejších oblastí kůže. Pokud se však tento stav neléčí, může progredovat a je možné znatelné, rozsáhlé zbarvení.

Jak rychle vitiligo postupuje?

Vitiligo je progresivní, ale neexistuje způsob, jak zjistit, jak rychle se vaše vitiligo rozšíří nebo kolik pigmentace kůže ztratíte.

Nesegmentové vitiligo má tendenci se vyvíjet pomalu. Lidé si mohou během svého života vytvořit nové skvrny depigmentované kůže.

Segmentové vitiligo má zpočátku tendenci postupovat rychleji než nesegmentové, což způsobuje rychlou depigmentaci během prvních 6 měsíců až roku.

S tímto typem vitiliga však pravděpodobně nebudete nadále ztrácet barvu pleti donekonečna. Po období rychlého úbytku se depigmentace stabilizuje a už se nemusí nikdy vytvořit nové náplasti.

“Progrese vitiliga se může lišit,” říká Dr. Steven Line, kosmetický lékař ve Philadelphii v Pensylvánii a člen představenstva Americké kosmetické asociace. “Někteří mohou zaznamenat pomalou progresi s pouze několika malými skvrnami, které se vyvinou po mnoho let, zatímco jiní mohou zaznamenat rychlou progresi během měsíců.”

Dodává, že někteří lidé mohou v průběhu vitiliga zaznamenat období stability pigmentace nebo dokonce zaznamenat návrat pigmentu.

Lze vitiligo vyléčit nebo zastavit?

V současné době neexistuje žádný lék na vitiligo. K dispozici jsou však léčby, které mohou pomoci obnovit barvu pleti a zpomalit depigmentaci – i když výsledky se liší.

Zhoršuje se vitiligo postupně?

Vitiligo může být progresivní, ale je to nepředvídatelný stav.

Po dlouhou dobu můžete zaznamenat patrnou postupující depigmentaci nebo pomalé změny. Některé typy vitiliga se nakonec stabilizují.

“Větší náplasti se mohou dále rozšiřovat a šířit, i když často zůstávají na stejném místě roky,” vysvětluje Dr. Anna Chacon, certifikovaná dermatologka a autorka z Miami na Floridě. „Pozice menších makul [flat, discolored areas of skin] kolísá a mění se v průběhu času, jak konkrétní oblasti pokožky ztrácejí a znovu získávají barvu.“

Pokud jste tento stav vyvinuli brzy v životě, existuje vyšší šance že bude nakonec ovlivněno více vašeho těla a vaše rychlost progrese vitiliga bude rychlejší ve srovnání s lidmi, u kterých se vyvine později v životě.

Existují fáze vitiliga?

Vitiligo nemusí nutně následovat cestu progrese, ale může být klasifikováno podle rozsahu vašeho těla postiženého depigmentací a podle toho, kde se ztratilo zbarvení kůže.

Podle Chacona lze vitiligo klasifikovat jako:

 • lokalizované: Kožní náplasti jsou omezeny na určité oblasti těla.
 • zobecněné: Kožní skvrny jsou vidět po celém těle.
 • Slizniční: Sliznice úst nebo genitálií jsou
  postižených vitiligem.
 • Ohnisko: Ztráta pigmentace je vidět na několika místech v jedné oblasti.

Existují nějaké způsoby léčby vitiliga?

Léčba vitiliga je k dispozici, ale reakce se mohou lišit. Možná budete muset vyzkoušet několik různých přístupů, než zaznamenáte výsledky. Ani pak ne každý dokáže úspěšně zvládnout depigmentaci pleti nebo obnovit ztracenou barvu pleti.

Řádek ukazuje, že topické kortikosteroidy jsou nejčastější léčbou vitiliga. „Pomáhají snižovat záněty a podporují růst nových kožních buněk. Nejlépe fungují na malé skvrny vitiliga,“ říká.

Mezi další léčby, které může lékař nebo dermatolog doporučit, patří:

 • Perorální prednison: Krátkodobý steroid užívaný ústy, který pomáhá potlačit vaši imunitní odpověď a zpomaluje depigmentaci kůže.
 • Lokální inhibitory kalcineurinu: „Off-label“ léčba vitiliga, která inhibuje prozánětlivý protein kalcineurin, snižuje zánět a podporuje repigmentaci.
 • Inhibitor JAK: Ruxolitinib (Opzelura) je topický inhibitor JAK schválený pro léčbu nesegmentálního vitiliga. Inhibitory JAK se zaměřují na specifické dráhy zapojené do imunitní odpovědi a mohou pomoci zastavit destrukci melanocytů.
 • Transplantace melanocytů: Ambulantní zákrok, při kterém jsou melanocyty transplantovány z nepostižených oblastí vašeho těla do lokalizací vitiliga.
 • Kožní štěp: Chirurg transplantuje pigmentovanou kůži z jedné oblasti vašeho těla do oblasti kůže s vitiligem.
 • Fototerapie: Během fototerapie je vaše pokožka vystavena ultrafialovému světlu, které pomáhá stimulovat produkci kožního pigmentu.
 • Mikropigmentační kosmetické tetování: Tato kosmetická procedura spočívá v implantaci pigmentu do kůže tetovací jehlou.
 • Depigmentace: Léčba těžkého, rozšířeného vitiliga, která zahrnuje odstranění pigmentace z nepostižených oblastí kůže, aby odpovídala vitiligovým skvrnám.

Terapie ultrafialovým světlem neznamená vystavování se slunci

Vystavení se slunci vitiligo nezlepší, i když se zdá, že „opálení“ by povzbudilo vaši pokožku k tvorbě pigmentace.

Ultrafialové světlo je terapií vitiliga – ale je to cílená terapie prováděná pomocí specializovaného vybavení. Používá se pouze na oblasti pokožky, které ztratily pigmentaci.

Když vystavíte své tělo slunci, vaše pigmentovaná místa ztmavnou, a to může ve skutečnosti vitiligo ještě více vyniknout.

Náplasti na vitiligo jsou také náchylnější na spálení sluncem a spálení může vitiligo zhoršit.

Bylo to užitečné?

Vitiligo je nepředvídatelná autoimunitní porucha, která způsobuje, že vaše pokožka ztrácí pigmentaci. Může se vyvinout u každého v jakémkoli věku a je nejčastější příčinou depigmentace kůže.

Progrese vitiliga není lineární. Ne vždy začíná na stejném místě nebo postupuje jednotným tempem. Neexistuje způsob, jak zjistit, jak rychle vás vitiligo ovlivní nebo kolik pigmentu ztratíte.

Většina případů vitiliga začíná v malých dávkách, a přestože v současné době neexistuje žádná léčba, okamžitá léčba může zlepšit vaše šance na zpomalení progrese vitiliga a opětovné získání pigmentace kůže.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY