Vrozená dislokace kyčle

Co je vrozená dislokace kyčle?

Vrozená dislokace kyčle (CHD) nastává, když se dítě narodí s nestabilní kyčlí. Je to způsobeno abnormální tvorbou kyčelního kloubu během jejich raných fází vývoje plodu. Jiný název pro tento stav je „vývojová dysplazie kyčle“. Tato nestabilita se zhoršuje, jak vaše dítě roste.

Kulový kloub v kyčli dítěte se může někdy vykloubit. To znamená, že míček při pohybu vypadne z jamky. Kloub se může někdy úplně vykloubit. Podle American Family Physician se jedno z 1000 kojenců narodí s vykloubenou kyčlí.

Co způsobuje vrozenou dislokaci kyčle?

Příčina ICHS je v mnoha případech neznámá. Mezi faktory, které přispívají, patří nízké hladiny plodové vody v děloze, prezentace závěru, ke které dochází, když se vašemu dítěti narodí nejprve boky, a rodinná anamnéza tohoto stavu. Uzavření v děloze může také způsobit ICHS nebo k ní přispět. To je důvod, proč je pravděpodobnější, že vaše dítě bude mít tento stav, pokud jste těhotná poprvé. Vaše děloha nebyla předtím natažena.

Kdo je ohrožen vrozenou dislokací kyčle?

ICHS je častější u dívek než u chlapců. Ale každé dítě může mít tento stav. To je důvod, proč lékař vašeho dítěte bude rutinně kontrolovat vašeho novorozence na známky luxace kyčle. Budou také nadále vyšetřovat kyčle vašeho dítěte při prohlídkách dítěte během prvního roku života.

Jaké jsou příznaky vrozené dislokace kyčle?

Nemusí existovat žádné příznaky ICHS, a proto lékař a sestra vašeho dítěte tento stav běžně testují. Pokud má vaše dítě příznaky, mohou zahrnovat:

  • nohy, které se otáčejí ven nebo se zdají mít rozdílnou délku
  • omezený rozsah pohybu
  • záhyby na nohou a hýždě, které jsou nerovnoměrné, když se jejich nohy natahují
  • opožděný vývoj hrubé motoriky, který ovlivňuje, jak vaše dítě sedí, plazí se a chodí

Jak se diagnostikuje vrozená dislokace kyčle?

Screening ICHS probíhá při narození a během prvního roku života vašeho dítěte. Nejběžnější screeningovou metodou je fyzická prohlídka. Lékař vašeho dítěte bude jemně manévrovat kyčlemi a nohama vašeho dítěte, zatímco bude naslouchat cvakání nebo cinkání, které může naznačovat vykloubení. Tato zkouška se skládá ze dvou testů:

  • Během testu Ortolani bude lékař vašeho dítěte vyvíjet sílu směrem nahoru, zatímco bude pohybovat kyčlí vašeho dítěte od těla. Pohyb od těla se nazývá únos.
  • Během Barlowova testu bude lékař vašeho dítěte působit silou směrem dolů, zatímco bude pohybovat kyčlí vašeho dítěte po těle. Pohyb směrem k tělu se nazývá addukce.

Tyto testy jsou přesné pouze do 3 měsíců věku vašeho dítěte. U starších kojenců a dětí nálezy, které naznačují ICHS, zahrnují kulhání, omezený únos a rozdíl v délce nohou, pokud mají jeden postižený kyčel.

Zobrazovací testy mohou potvrdit diagnózu ICHS. Lékaři vyšetřují ultrazvuk u dětí mladších 6 měsíců. K vyšetření starších miminek a dětí používají rentgen.

Jak se léčí vrozená dislokace kyčle?

Pokud je vaše dítě mladší než 6 měsíců a má diagnostikovanou ICHS, je pravděpodobné, že bude vybaveno postrojem Pavlik. Tento postroj tlačí jejich kyčelní klouby do jamek. Postroj unese kyčle tím, že zajistí jejich nohy v žabí poloze. Vaše dítě může nosit postroj po dobu 6 až 12 týdnů, v závislosti na jeho věku a závažnosti stavu. Vaše dítě možná bude muset nosit postroj na plný nebo částečný úvazek.

Vaše dítě může potřebovat operaci, pokud je léčba Pavlikovým postrojem neúspěšná nebo je vaše dítě na postroj příliš velké. Operace se provádí v celkové anestezii a může zahrnovat manévrování kyčle do jamky, což se nazývá uzavřená repozice. Nebo chirurg před polohováním kyčle prodlouží šlachy vašeho miminka a odstraní další překážky. Tomu se říká otevřená redukce. Poté, co je kyčle vašeho dítěte umístěna do polohy, budou jejich kyčle a nohy v sádře po dobu nejméně 12 týdnů.

Pokud je vašemu dítěti 18 měsíců nebo více nebo nereagovalo dobře na léčbu, může potřebovat femorální nebo pánevní osteotomii k rekonstrukci kyčle. To znamená, že chirurg rozdělí nebo přetvoří hlavici jejich stehenní kosti (koule kyčelního kloubu) nebo acetabulum jejich pánve (kyčelní jamku).

Jak mohu zabránit vrozené dislokaci kyčle?

CHD nezabráníte. Je důležité přivádět své dítě na pravidelné prohlídky, aby jeho lékař mohl tento stav co nejdříve identifikovat a léčit. Než opustíte nemocnici po porodu, možná budete chtít ověřit, zda jejich lékař prohlédl vašeho novorozence na známky dislokace kyčle.

Další informace: Návštěvy zdravých dětí »

Jaký je dlouhodobý výhled?

Komplikovaná nebo invazivní léčba je méně pravděpodobná, že pokud váš lékař zjistí ICHS včas a vaše dítě bylo léčeno postrojem Pavlik. Odhaduje se, že mezi 80 a 95 procenty identifikovaných případů včasné úspěšné léčby v závislosti na závažnosti stavu.

Chirurgická léčba se liší v míře úspěšnosti. Některé případy vyžadují pouze jeden postup a jiné vyžadují mnoho operací a roky sledování. ICHS, která není úspěšně léčena v raném dětství, může mít za následek časnou artritidu a silnou bolest později v životě, která může vyžadovat operaci totální náhrady kyčelního kloubu.

Pokud je CHD vašeho dítěte úspěšně léčena, pravděpodobně bude nadále pravidelně navštěvovat ortopedického specialistu, aby se ujistil, že se stav nevrací a že jeho kyčle roste normálně.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY