Výhody glutathionu

Přehled

Glutathion je antioxidant produkovaný v buňkách. Skládá se převážně ze tří aminokyselin: glutaminu, glycinu a cysteinu.

Hladiny glutathionu v těle mohou být sníženy řadou faktorů, včetně špatné výživy, environmentálních toxinů a stresu. Jeho hladina také klesá s věkem.

Kromě toho, že je glutathion přirozeně produkován tělem, může být podáván intravenózně, lokálně nebo jako inhalační prostředek. Je k dispozici také jako perorální doplněk v kapslích a tekuté formě. Nicméně, orální požití glutathionu nemusí být tak účinné jako intravenózní podání za určitých podmínek.

Výhody glutathionu

1. Snižuje oxidační stres

Oxidační stres nastává, když existuje nerovnováha mezi produkcí volných radikálů a schopností těla bojovat s nimi. Příliš vysoké úrovně oxidačního stresu mohou být předzvěstí mnoha onemocnění. Patří mezi ně cukrovka, rakovina a revmatoidní artritida. Glutathion pomáhá odvrátit dopad oxidačního stresu, který může následně snížit onemocnění.

Článek citovaný v Journal of Cancer Science and Therapy naznačil, že nedostatek glutathionu vede ke zvýšené hladině oxidačního stresu, který může vést k rakovině. Uvedl také, že zvýšené hladiny glutathionu zvýšily hladiny antioxidantů a odolnost vůči oxidativnímu stresu v rakovinných buňkách.

2. Může zlepšit psoriázu

Malý studie naznačili, že syrovátkový protein, pokud je podáván perorálně, zlepšuje psoriázu s další léčbou nebo bez ní. Již dříve bylo prokázáno, že syrovátkový protein zvyšuje hladiny glutathionu. Účastníci studie dostávali 20 gramů jako perorální doplněk denně po dobu tří měsíců. Výzkumníci uvedli, že je zapotřebí další studie.

3. Snižuje poškození buněk u alkoholického a nealkoholického ztučnění jater

Buněčná smrt v játrech může být zhoršena nedostatkem antioxidantů, včetně glutathionu. To může vést ke ztučnění jater jak u těch, kteří zneužívají alkohol, tak u těch, kteří ho neužívají. Bylo prokázáno, že glutathion zlepšuje hladiny proteinů, enzymů a bilirubinu v krvi jedinců s alkoholickým a nealkoholickým chronickým ztučněním jater.

A studie uvedli, že glutathion byl nejúčinnější, když byl lidem s onemocněním ztučnění jater podáván intravenózně ve vysokých dávkách. Účastníci studie také prokázali snížení malondialdehydu, markeru poškození buněk v játrech.

Další malá studie zjistili, že orálně podávaný glutathion měl pozitivní účinky na lidi s nealkoholickým ztučněním jater po proaktivních změnách životního stylu. V této studii byl glutathion poskytován ve formě doplňku v dávce 300 miligramů denně po dobu čtyř měsíců.

4. Zlepšuje inzulínovou rezistenci u starších jedinců

Jak lidé stárnou, produkují méně glutathionu. Výzkumníci z Baylor School of Medicine použili kombinaci studií na zvířatech a na lidech, aby prozkoumali roli glutathionu při regulaci hmotnosti a inzulínové rezistenci u starších jedinců. Výsledky studie ukázaly, že nízké hladiny glutathionu byly spojeny s menším spalováním tuků a vyšší mírou ukládání tuku v těle.

Starším subjektům byl do stravy přidáván cystein a glycin, aby se zvýšila hladina glutathionu, která se během dvou týdnů zvýšila, čímž se zlepšila inzulínová rezistence a spalování tuků.

5. Zvyšuje pohyblivost u lidí s onemocněním periferních tepen

K onemocnění periferních tepen dochází, když se periferní tepny ucpou plakem. To nejčastěji se děje v nohách. Jedna studie uvedla, že glutathion zlepšil oběh a zvýšil schopnost účastníků studie chodit bez bolesti na delší vzdálenosti. Účastníkům, kteří dostávali glutathion spíše než placebo, byly podávány intravenózní infuze dvakrát denně po dobu pěti dnů a poté byla analyzována mobilita.

6. Snižuje příznaky Parkinsonovy choroby

Parkinsonova nemoc postihuje centrální nervový systém a je definována příznaky, jako je třes. V současné době nemá žádný lék. Jedna starší studie dokumentovala pozitivní účinky nitrožilního glutathionu na symptomy, jako je třes a rigidita. I když je zapotřebí více výzkumu, tato kazuistika naznačuje, že glutathion může pomoci snížit příznaky a zlepšit kvalitu života u lidí s tímto onemocněním.

7. Může pomoci v boji proti autoimunitním onemocněním

Chronický zánět způsobený autoimunitními chorobami může zvýšit oxidační stres. Mezi tato onemocnění patří revmatoidní artritida, celiakie a lupus. Podle jednoho studieGlutathion pomáhá snižovat oxidační stres buď stimulací, nebo snížením imunitní reakce těla. Autoimunitní onemocnění napadají mitochondrie ve specifických buňkách. Glutathion působí na ochranu buněčných mitochondrií eliminací volných radikálů.

8. Může snížit oxidační poškození u dětí s autismem

Několik studie, včetně klinické studie uvedené v Monitor lékařské vědyukazují, že děti s autismem mají vyšší úrovně oxidačního poškození a nižší hladiny glutathionu v mozku. Tato zvýšená náchylnost k neurologickému poškození u dětí s autismem látkami, jako je rtuť.

Osmitýdenní klinická studie na dětech ve věku 3 až 13 let používala orální nebo transdermální aplikaci glutathionu. Změny autistických symptomů nebyly v rámci studie hodnoceny, ale děti v obou skupinách vykazovaly zlepšení hladin cysteinu, plazmatického sulfátu a glutathionu v plné krvi.

9. Může snížit dopad nekontrolovaného diabetu

Dlouhodobě vysoká hladina cukru v krvi je spojena se sníženým množstvím glutathionu. To může vést k oxidativnímu stresu a poškození tkání. Studie zjistila, že doplňky stravy s cysteinem a glycinem zvýšily hladiny glutathionu. Také snížil oxidační stres a poškození u lidí s nekontrolovanou cukrovkou, a to i přes vysokou hladinu cukru. Účastníci studie dostávali 0,81 milimolů na kilogram (mmol/kg) cysteinu a 1,33 mmol/kg glycinu denně po dobu dvou týdnů.

10. Může snížit příznaky onemocnění dýchacích cest

N-acetylcystein je lék používaný k léčbě stavů, jako je astma a cystická fibróza. Jako inhalační prostředek pomáhá ředit hlen a činí méně pastovitým. Také snižuje zánět. N-acetylcystein je vedlejším produktem glutathionu.

Glutathion se nachází v některých potravinách, i když vaření a pasterizace jeho hladiny výrazně snižují. Jeho nejvyšší koncentrace jsou v:

 • syrové nebo velmi vzácné maso
 • nepasterizované mléko a další nepasterizované mléčné výrobky
 • čerstvě nasbírané ovoce a zelenina, jako je avokádo a chřest.

formuláře

Glutathion obsahuje molekuly síry, což může být důvod, proč potraviny s vysokým obsahem síry pomáhají zvýšit její přirozenou produkci v těle. Mezi tyto potraviny patří:

 • brukvovitá zelenina, jako je brokolice, květák, růžičková kapusta a bok choy
 • allium zelenina, jako je česnek a cibule
 • vejce
 • ořechy
 • luštěniny
 • libové bílkoviny, jako jsou ryby a kuřecí maso

Mezi další potraviny a bylinky, které pomáhají přirozeně zvýšit hladinu glutathionu, patří:

 • ostropestřec mariánský
 • lněné semínko
 • mořské řasy guso
 • syrovátka

Glutathion je také negativně ovlivněn nespavostí. Pravidelný dostatek odpočinku může pomoci zvýšit hladinu.

Nežádoucí účinky a rizika

Strava bohatá na potraviny zvyšující glutathion nepředstavuje žádná rizika. Užívání doplňků však nemusí být vhodné pro každého. Poraďte se se svým lékařem o glutathionu, abyste zjistili, zda je pro vás to pravé. Možné vedlejší účinky mohou zahrnovat:

 • břišní křeče
 • nadýmání
 • potíže s dýcháním v důsledku zúžení průdušek
 • alergické reakce, jako je vyrážka

Odnést

Glutathion je silný antioxidant, který se tvoří v buňkách těla. Jeho hladiny se snižují v důsledku stárnutí, stresu a vystavení toxinům. Posílení glutathionu může poskytnout mnoho zdravotních výhod, včetně snížení oxidačního stresu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY