Vztah mezi osteoporózou a vašimi příštítnými tělísky

Nadměrně aktivní příštítná tělíska mohou odebírat vápník z vašich kostí, což vás činí zranitelnými vůči osteoporóze a souvisejícím zdravotním rizikům.

Osoba při pohledu na krk
Constantinis/Getty Images

Osteoporóza je onemocnění kostí, které zvyšuje riziko zlomenin a dalších zdravotních komplikací. Nemoc se vyvíjí, když kosti ztrácejí příliš mnoho hmoty. Kostní tkáň se neustále rozpadá a znovu se hromadí. Pokud není k dispozici dostatek vápníku, který by nahradil kostní hmotu, která se rozpadla, může dojít k osteoporóze.

Příštítná tělíska pomáhají udržovat zdravou hladinu vápníku a dalších minerálů v krvi.

Když se jedna nebo více vašich příštítných tělísek stane hyperaktivní, což je stav nazývaný „hyperparatyreóza“, uvolňují příliš mnoho hormonu odpovědného za regulaci vápníku do krve. Výsledkem je, že vaše kosti vylévají nadměrné množství vápníku do krevního oběhu a hustota kostí klesá.

Zjistěte více o osteoporóze.

Jaká jsou vaše příštítná tělíska?

Na povrchu štítné žlázy máte čtyři příštítná tělíska velikosti hrášku, která se nachází v přední části krku. Přestože jsou malá, příštítná tělíska hrají velkou roli ve vašem zdraví.

Žlázy uvolňují parathormon (PTH), který pomáhá kontrolovat krevní hladiny vápníku, fosforu a vitaminu D. Tyto látky potřebujete ve zdravém rozmezí, abyste podpořili zdravou funkci vašeho srdce, svalů a nervů.

Co je hyperparatyreóza?

Hyperparatyreóza nastává, když příštítná tělíska produkují příliš mnoho PTH. Nejběžnější verze tohoto stavu se nazývá primární „hyperparatyreóza“, což znamená, že má původ ve žlázách, na rozdíl od komplikací onemocnění ledvin, rakoviny nebo jiného stavu.

Typicky se příštítná tělíska stává nadměrně aktivní kvůli přítomnosti adenomu příštítných tělísek, nerakovinného nádoru, který ovlivňuje funkci žlázy.

O 100 000 případů Primární hyperparatyreóza je diagnostikována ve Spojených státech každý rok podle Národního institutu pro diabetes a onemocnění trávicího traktu a ledvin.

Komplikace hyperparatyreózy bývaly poměrně závažné, ale pokroky v monitorování a léčbě vápníku a PTH umožnily tento stav zvládnout, často s malým dopadem na dlouhodobé zdraví nebo kvalitu života.

Přesto hyperparatyreóza zůstává rizikovým faktorem pro osteoporózu. PTH způsobuje, že kosti uvolňují malé množství vápníku z kostí.

Pokud jsou cirkulující hladiny vápníku nízké, příštítná tělíska produkují trochu více PTH, aby vytáhli trochu více vápníku z kostí. Jakmile se hladiny vápníku v krvi vrátí na normální hodnoty nebo jsou příliš vysoké a příštítná tělíska jsou zdravá, produkce PTH se zastaví nebo výrazně sníží.

V případě hyperparatyreózy jedna nebo více žláz pokračuje v produkci PTH, i když jsou hladiny vápníku v krvi normální nebo nad normou. Příliš mnoho PTH může způsobit, že vaše kosti ztrácejí vápník rychleji než buňky, nazývané „osteoblasty“, což může pomoci obnovit kostní tkáň tím, že vaše kosti pokryje novou vrstvou minerálů.

Časem tato nerovnováha vápníku ve vašich kostech způsobí, že kosti budou méně husté a náchylnější ke zlomeninám.

Co je hypoparatyreóza?

Hypoparatyreóza nastává, když vaše příštítná tělíska produkují příliš málo PTH. Je to vzácný stav, který někdy nastane, když je vaše štítná žláza zraněna nebo odstraněna pro léčbu jiného stavu. Hypoparatyreóza se může také objevit s autoimunitní poruchou nebo kvůli rodinné anamnéze tohoto stavu.

I když nižší produkce PTH je spojena s menší ztrátou vápníku z kostí, hypoparatyreóza může přispívat k osteoporóze. Hypoparatyreóza vede k méně častému obratu v odbourávání a přestavbě kostí.

A studie 2020 naznačuje, že tyto zpomalené procesy mohou časem negativně ovlivnit pevnost kostního materiálu a přispět k osteoporóze a zvýšenému riziku zlomenin.

Jaké jsou příznaky hyperparatyreózy nebo hypoparatyreózy?

V časném období hyperparatyreóza a hypoparatyreóza často nemají žádné zjevné příznaky. Jak podmínky postupují, mohou se vyvinout mírné až středně závažné příznaky.

U hyperparatyreózy mohou příznaky zahrnovat:

 • bolest kostí
 • bolest kloubů
 • únava
 • svalová slabost

Závažnější případy hyperparatyreózy mohou zahrnovat příznaky, jako jsou:

 • zmatek
 • zácpa
 • extrémní žízeň
 • nevolnost a zvracení

Když se objeví příznaky hypoparatyreózy, mohou zahrnovat bolestivé a nepříjemné problémy, jako jsou:

 • lámavé nehty a vlasy

 • suchá kůže
 • únava
 • bolesti hlavy
 • svalové křeče
 • prudké změny nálady
 • pocit brnění v prstech rukou a nohou
 • mravenčení rtů
 • záškuby obličejových svalů

Jaká je léčba hyperparatyreózy nebo hypoparatyreózy?

Nejlepší léčba hyperparatyreózy závisí na její závažnosti. Pokud máte mírný případ, lze tento stav sledovat pomocí pravidelných krevních testů, které kontrolují hladinu vápníku, a také pomocí pravidelných skenů hustoty kostí, aby se zkontrolovaly známky osteoporózy.

V některých případech mohou být předepsány léky, jako je cinakalcet, které pomohou snížit hladinu vápníku v krvi.

A studie 2017 navrhuje, že jediným lékem na hyperparatyreózu je chirurgický zákrok k odstranění jednoho nebo více abnormálních příštítných tělísek s následným pravidelným sledováním hladin PTH a hladin cirkulujícího vápníku, fosforu a vitaminu D.

Léčba hypoparatyreózy obvykle zahrnuje užívání denních doplňků uhličitanu vápenatého a vitamínu D.

Jaký je výhled pro lidi, kteří mají osteoporózu způsobenou hyperparatyreózou nebo hypoparatyreózou?

Hyperparatyreóza i hypoparatyreóza mohou být zvládnutelné stavy, které by neměly vést k vážným dlouhodobým zdravotním problémům nebo ke snížení kvality života.

Hypoparatyreóza obvykle vyžaduje celoživotní suplementace vápníkem a pro některé lidi použití syntetického PTH. Pro lidi, kteří mají operace k léčbě hyperparatyreózyvětšinu komplikací, včetně ztráty kostní denzity, lze zastavit nebo zvrátit.

Jak se diagnostikuje hyperparatyreóza nebo hypoparatyreóza?

Diagnostika onemocnění příštítných tělísek začíná krevním testem k měření hladiny PTH a vápníku v krvi. Pokud máte podezření na hypoparatyreózu, budou vám také zkontrolovány hladiny fosforu v krvi. Abnormálně vysoké hladiny mohou indikovat hypoparatyreózu.

Lékař také zkontroluje vaši anamnézu a současné příznaky a podívá se na vaši rodinnou anamnézu.

Často kladené otázky

Mám nadále užívat doplněk vápníku, pokud mám hyperparatyreózu?

Možná se budete chtít poradit se zdravotnickým týmem, ale pravděpodobně vám bude doporučeno odložit jakoukoli suplementaci vápníku, dokud se váš stav nestabilizuje.

Znamená to, že mám hyperaktivní štítnou žlázu, že budu mít hyperparatyreózu?

Ačkoli jsou štítná žláza a příštítná tělíska připojeny a vykonávají podobné funkce, stav, který ovlivňuje jednu, nemusí nutně ovlivnit druhou.

Můžete mít onemocnění štítné žlázy a mít perfektně fungující příštítná tělíska a naopak, ale pokud se objeví problém s jednou žlázou, lékař by měl zkontrolovat druhou, aby byl opatrný.

Znamená diagnóza osteoporózy, že mám problémy s příštítnou žlázou?

Existuje mnoho rizikových faktorů pro osteoporózu, které nesouvisejí s příštítnou žlázou. Některé léky mohou ovlivnit zdraví kostí, zatímco změny estrogenu a testosteronu později v životě mohou také přispět ke snížení hustoty kostí.

Dalším rizikovým faktorem je sedavý způsob života a nedostatečná hladina vitaminu D.

Odnést

Zdravé fungování příštítných tělísek je zásadní pro zachování hustoty kostí a snížení rizika osteoporózy. Příštítná tělíska produkují PTH, hormon, který vyrovnává hladinu vápníku v těle.

Pokud potřebujete provést rutinní vyšetření krve, zeptejte se zdravotnického týmu, zda byste si měli nechat zkontrolovat hladiny PTH, abyste se ujistili, že vám nehrozí komplikace, jako je osteoporóza.

I když toho nemůžete moc udělat pro ovlivnění funkce příštítných tělísek, existují kroky, které můžete podniknout, abyste čelili negativním účinkům příliš velké nebo příliš nízké produkce PTH.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY