Zeptejte se odborníka: IBS-C vs. chronická idiopatická zácpa

1. Jsou syndrom dráždivého tračníku se zácpou a chronická idiopatická zácpa odlišnými stavy?

Syndrom dráždivého tračníku se zácpou se označuje jako IBS-C. Lidé s IBS-C mají bolesti břicha související se zácpou. To je obvykle doprovázeno změnou frekvence nebo formy jejich stolice.

Pokud existuje přetrvávající zácpa bez bolesti břicha jako hlavního příznaku, označuje se to jako chronická idiopatická zácpa (CIC). Bolest břicha není u CIC převládajícím ani častým příznakem, což je hlavní rozdíl mezi těmito dvěma stavy.

Abdominální nepohodlí je příznakem, který je často přítomen u IBS-C, ale může se také někdy objevit u lidí s CIC.

2. Jaké příznaky mají IBS-C a chronická zácpa společné?

IBS-C i CIC budou mít přetrvávající příznaky zácpy. Oba mohou mít bolesti břicha. Ale bolest břicha není u CIC převládajícím nebo častým příznakem.

Příznaky spojené s IBS-C a CIC zahrnují:

  • zácpa
  • bolest břicha
  • nadýmání břicha
  • namáhání během pohybu střev
  • stolice, která je tvrdá, suchá nebo hrudkovitá
  • pocit, že pohyb střev není úplný
  • změny ve vyprazdňování

3. Jaké příznaky se liší?

Primárním rozdílem mezi těmito dvěma stavy je bolest břicha související s pohyby střev.

Zatímco bolest není hlavním příznakem a není ani častá ani závažná u lidí s CIC, je to převládající stížnost u lidí s IBS-C. Primárním příznakem, který odlišuje CIC a IBS-C od sebe, je bolest břicha.

4. Liší se příčiny IBS-C a CIC?

IBS je funkční gastrointestinální (GI) onemocnění, které má několik základních příčin. Je to porucha interakce střeva a mozku.

Viscerální hypersenzitivita, imunologická odpověď, střevní mikrobiota, střevní motilita a zpracování viscerálních informací centrálním nervovým systémem jsou způsoby, kterými se projevují změněné interakce mozek-střevo.

Zatímco CIC lze také považovat za poruchu mozku a střev, abnormální funkce střev a motilita jsou hlavními problémy.

5. Jak můžete zjistit, zda máte IBS-C nebo CIC? Jak se diagnostikují?

Protože základní příčiny IBS-C a CIC jsou neznámé a ani jedno onemocnění nemá specifický test, může být diagnostika těchto stavů obtížná. Odstranění dalších potenciálních příčin těchto příznaků je součástí diagnostického procesu. Říká se tomu vylučovací diagnóza.

Pokud byly všechny ostatní scénáře vyloučeny, IBS-C nebo CIC jsou pravděpodobnou příčinou symptomů osoby. Konkrétní příznaky, které má osoba, a jak závažné jsou tyto příznaky, určují, zda má IBS-C nebo CIC.

Abych tyto stavy diagnostikoval, provedl jsem fyzikální vyšetření a prošel jsem anamnézu daného člověka, abych určil příčinu jeho zácpy. Zpracování bude často zahrnovat krevní panel a vzorky stolice. GI trakt lze vyšetřit pomocí dalších vyšetření, jako je kolonoskopie, stejně jako zobrazovací testy, jako jsou rentgenové paprsky nebo CT skeny.

6. Jak se léčí IBS-C a CIC? Liší se léčba pro každý stav?

Léčba IBS-C a CIC může zahrnovat úpravy životního stylu včetně diety a cvičení. Pacienti musí zajistit, aby měli dostatek vody a zvýšili příjem vlákniny prostřednictvím jídla nebo doplňků vlákniny.

Protože oba typy pacientů mají příznaky zácpy, IBS-C i CIC mohou mít prospěch z užívání léků nebo léčebných postupů, které snižují zácpu. Hlavním rozdílem mezi IBS-C a CIC je viscerální hypersenzitivita, která se kromě zácpy projevuje jako bolest žaludku, nadýmání a nepohodlí.

Pokud má člověk IBS-C, pociťuje jak bolest břicha, tak zácpu. Existuje několik léků, které mohou pomoci s oběma těmito příznaky, a toto jsou způsoby léčby, které uvažuji pro tyto pacienty.

7. Je CIC formou IBS?

IBS-C i CIC způsobují chronickou zácpu a sdílejí řadu dalších překrývajících se symptomů. IBS-C a CIC jsou podle některých kritérií považovány za různé syndromy, ale jiní tvrdí, že jsou oba na stejném kontinuu poruch.

8. Je pomalá tranzitní zácpa stejná jako IBS?

Ne. Pomalá tranzitní zácpa je podtypem CIC, kde je doba průchodu stolice tlustým střevem pomalejší než normálně.


Saurabh Sethi, MD, MPH, je certifikovaná interní lékařka ABMS se specializací na gastroenterologii, hepatologii a pokročilou intervenční endoskopii. V současné době je praktickým gastroenterologem v oblasti San Francisco Bay Area.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY