5 potravin, které přirozeně zvyšují sportovní výkon

Energie, kterou získáte z jídla, pomáhá vašemu tělu snížit zánět, bojovat s nemocemi a pokračovat ve vývoji síly a rychlosti prostřednictvím fyzické aktivity.

Na trhu existuje mnoho doplňků, které pomáhají zlepšit sportovní výkon, ale žádný z těchto produktů nemusí být tak účinný jako živiny poskytované z celých potravin.

Mnoho sportovců příliš zdůrazňuje sacharidy, bílkoviny a tuky a příliš málo se soustředí na potraviny bohaté na mikroživiny. Některé mikroživiny mohou výrazně ovlivnit výkon a regeneraci. Následující čtyři skupiny potravin poskytují základní vitamíny a minerály. Jsou také plné zdravých tuků, bílkovin a enzymů, které regulují tělesné funkce a udržují naše buňky zdravé:

 • ovoce
 • zelenina
 • ořechy
 • semena

Když budete jíst syrové a tepelně neupravené, následujících pět potravin vám pomůže udržet výkonnost na nejvyšší úrovni.

Alkalizujte své tělo klíčky

Jíst syrové ovoce a zeleninu je jedním ze způsobů, jak zajistit, že z potravin, které jíte, získáte nejvíce vitamínů, minerálů a aminokyselin. Syrové potraviny obsahují nejvyšší množství živin a enzymů, které podporují každou z funkcí vašeho těla.

Klíčky jako ředkev, jetel, brokolice a vojtěška jsou vynikajícími zdroji bílkovin a enzymů nezbytných pro udržení dobrého zdraví. Klíčky se snadno připravují a tráví. Navíc mohou vašemu tělu pomoci neutralizovat volné radikály a vytvořit zásaditější prostředí pro správné fungování buněk.

Snižte zánět pomocí lněných semen

Chronický zánět v těle může vést k vážným onemocněním, pokud se neléčí. Zánět může vést k:

 • kardiovaskulární onemocnění
 • určité druhy rakoviny
 • autoimunitní poruchy

Omega-3 mastné kyseliny mohou snížit tento zánět a podpořit mnoho procesů, které přispívají k hojení buněk.

Lněné semínko má vysoký obsah omega-3 a vlákniny. Podle Mayo Clinic se běžně používá ke zlepšení trávicího zdraví. Může také pomoci snížit hladinu cholesterolu. Dalšími skvělými zdroji omega-3 jsou chia semínka a vlašské ořechy.

Zlepšete výdrž šťávou z řepy

Řepa má vysoký obsah sacharidů potřebných pro trvalou energii a obsahuje mnoho antioxidačních a protizánětlivých živin. Vysoký obsah dusičnanů v řepě může také pomoci rozšířit krevní cévy. To může pomoci snížit krevní tlak a zvýšit množství kyslíku dodávaného do buněk.

Pití šálku šťávy z červené řepy denně může pomoci snížit krevní tlak a podpořit průtok krve, podle studie zveřejněné Americká kardiologická asociace.

Porazte únavu dýňovými semínky

Pokud jste v dobrém zdravotním stavu, ale často se vám stává, že nedýcháte nebo máte potíže s kontrolou srdeční frekvence během cvičení, může mít vaše tělo nedostatek železa. Železo je nezbytné pro tvorbu zdravých červených krvinek, které dodávají kyslík do tkání v těle.

Bez dostatečného množství železa v krvi se rychleji unaví. Nedostatek okysličení může ovlivnit vaši srdeční frekvenci a imunitní funkce. Tykevová a dýňová semínka jsou skvělým zdrojem rostlinného železa. Jsou také plné vlákniny, zdravých tuků a bílkovin.

Stimulujte zotavení pomocí para ořechů

Intenzivní cvičení může být pro vaše tělo těžké. Správná regenerace je nezbytná pro zlepšení vaší síly. Zdravé tuky a potraviny bohaté na základní vitamíny a minerály mohou pomoci zlepšit imunitu a funkci štítné žlázy. Mohou také chránit a opravovat kosti a pojivovou tkáň. Para ořechy jsou vynikajícím zdrojem bílkovin, tuků a dalších základních živin.

Podle Mayo Clinic mají para ořechy vysoký obsah živin, které pomáhají kontrolovat krevní tlak, jako jsou:

 • sodík
 • vápník
 • draslík
 • hořčík

Jedení jen několika para ořechů každý den může stimulovat vaše přirozené regenerační procesy a pomůže vám vybudovat a udržet silné kosti a svaly.

Rovnováha a variace

Zdravá a pestrá strava obsahující sacharidy, bílkoviny a tuky z celozrnných potravin a bohaté rostlinné zdroje bohaté na mikroživiny a antioxidanty poskytne nejlepší rovnováhu výživy pro optimální výkon.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY