8 tipů, které vašemu dítěti pomohou vypořádat se s bolestmi hlavy ve škole

Zbavit se bolesti hlavy ve škole můžete svému dítěti mnoha způsoby. Pomoci může pití většího množství vody a omezení času stráveného na obrazovce.

Getty Images/Elvin Muradzade / EyeEm

Bolesti hlavy u dětí školního věku jsou docela běžné. Podle National Headache Association je 20 % školních dětí ve věku 5 až 17 let náchylných k bolestem hlavy. Z toho 15 % trpí tenzními bolestmi hlavy a 5 % má migrénu, neurologickou poruchu.

Děti mají bolesti hlavy z mnoha stejných důvodů jako dospělí. Patří mezi ně emocionální důvody, jako je strach a úzkost, a fyzické důvody, jako je dehydratace nebo hlad. Spouštěče bolesti hlavy mohou také zahrnovat nošení těžkého batohu, shrbení se nad stolem celé hodiny nebo potřebu brýlí.

Bez ohledu na základní příčinu mohou bolesti hlavy bránit schopnosti dítěte soustředit se a ovlivnit jeho výkon ve škole.

Pokud má vaše dítě chronické nebo časté bolesti hlavy, může být prospěšné zjistit jejich hlavní příčinu. Tyto tipy mohou také pomoci zbavit se bolesti hlavy ve škole.

Zůstaňte hydratovaní

Nejčastějšími příčinami dehydratace u dětí jsou zvracení a průjem. Děti však nemusí být nemocné, aby se dehydratovaly. Děti jsou náchylnější k nerovnováze tekutin a elektrolytů než zdraví dospělí.

Ztráta tekutin pocením a nedostatečným pitím může rychle způsobit dehydrataci a příznaky jako bolesti hlavy, podrážděnost a únava.

Pokud děti nemají snadný přístup k vodě, může během školního dne rychle dojít k dehydrataci. Může k tomu také dojít po přestávkách nebo hraní, když byli vysoce aktivní nebo když je teplé počasí.

Studie z roku 2017 zjistila, že dehydratace u dětí může způsobit deficity v kognitivní výkonnosti a špatnou náladu, což jsou oba stresory, které mohou vést k bolestem hlavy. Je tedy důležité, aby zůstali ve škole hydratovaní.

Kolik vody děti potřebují?

Podle Americké akademie pediatrie v typický den:

 • Děti ve věku 1 až 3 roky potřebují přibližně 4 šálky nápojů denně, včetně vody nebo mléka.
 • Děti ve věku 4 až 8 let potřebují asi 5 šálků vody denně.
 • Děti od 8 let by měly vypít 7 až 8 šálků vody denně.
Bylo to užitečné?

Školní řád se liší. Zeptejte se učitele svého dítěte, jaká opatření lze zajistit, aby děti během dne pily dostatek vody. To může zahrnovat snadný přístup k hydratačním stanicím, jako jsou vodní fontány.

Pokud je vašemu dítěti nepříjemné požádat o povolení opustit sedadlo a pít, dejte mu vědět, že se jedná o zdravotní problém, a je to v pořádku. Mladší děti mohou mít prospěch z komunikace mezi rodiči a učiteli o tomto problému.

Školy, které se účastní Národního programu školního oběda nebo Programu školních snídaní, jsou ze zákona povinny dodávat všem studentům během jídla vodu zdarma.

Pokud škola vašeho dítěte povoluje používání lahví s vodou v lavicích, pošlete své dítě do školy každý den s naplněnou nádobou, ze které může popíjet.

Udělejte si přestávky na obrazovce a snižte únavu očí

Spousta dětí, které by byly ponechány samy sobě, by nikdy nezvedly své telefony. Kromě mnoha hodin strávených u obrazovky se školy často spoléhají na používání notebooků a počítačů v lavicích. Vzdělávací technologie má jasné klady, ale i zápory, jako je bolest hlavy vyvolávající únavu očí.

Špatné držení těla způsobené nakláněním se nad zařízením může také vyvolat bolesti krku, zad a hlavy.

Poučte své dítě, aby dělalo časté přestávky v zírání na obrazovku, aby se snížily bolesti hlavy způsobené technologiemi. Americká optometrická asociace doporučuje udělat si každých 20 minut 20sekundovou přestávku, abyste se podívali na něco vzdáleného 20 stop (pravidlo 20-20-20).

Chcete-li snížit únavu zraku, zjistěte, zda zařízení používaná ve třídě vašeho dítěte mají antireflexní obrazovky nebo filtry modrého světla. Pokud ne, zvažte pořízení brýlí s filtrem modrého světla pro vaše dítě.

Oči vašeho dítěte byste také měli nechat zkontrolovat pediatrem nebo očním lékařem, zda nepotřebuje dioptrické brýle. K únavě zraku může také dojít, když mají děti potíže se zaměřením na malý text při čtení nebo na vzdálený text v přední části třídy. Pokud vaše dítě již má čočky na předpis, ujistěte se, že je používá ve třídě.

Jít ven

Čerstvý vzduch a fyzická aktivita mohou pomoci zmírnit bolesti hlavy z napětí. Pohyb těla umožňuje dětem protáhnout svaly a podporuje celkovou kondici.

Zaprášené třídy, zatuchlé staré učebnice a nepříliš optimální množství čerstvého vzduchu, to vše může přispívat k zánětům dutin, alergiím na prachové roztoče a dalším příčinám bolestí hlavy během školního dne.

Pokud je kvalita vzduchu ve škole vašeho dítěte sporná, může pomoci pobyt venku. Jen se ujistěte, že nevyměníte školní bolest hlavy za sezónní alergii. Pokud má vaše dítě alergie, ujistěte se, že užívá léky podle pokynů svého pediatra, nebo se vyhněte pobytu venku v době největšího pylu.

Cvičte relaxační techniky

Problémy od problémů s učením matematiky až po tyrany mohou způsobit stres, starosti a bolesti hlavy z napětí. Relaxační techniky, které vaše dítě může pohodlně používat ve škole, mohou pomoci snížit bolesti hlavy a další příznaky úzkosti.

Pokud si myslíte, že příčinou bolestí hlavy vašeho dítěte ve škole je úzkost, zvažte pořízení předmětu uvolňujícího stres, jako je stresová koule, kterou může zmáčknout a uvolnit. Existuje spousta roztomilých z nich navržených speciálně pro děti.

Senzorické hračky mohou také pomoci zmírnit stres.

Pomoci může i vědomé dýchání, jako je technika dýchání s preclíkem. Toto nenápadné relaxační cvičení zabere asi minutu a dá se dělat kdekoli.

Chcete-li své dítě naučit, jak dýchat preclík, použijte tyto kroky:

 • překřižte ruce v zápěstí a sepněte prsty každé ruky k sobě
 • složte ruce nahoru a do hrudi a zhluboka dýchejte
 • roztáhněte ruce zpět dolů a pomalu vydechujte
 • opakujte několikrát, dokud se nebudete cítit uvolnění a klidní

Použijte akupresuru

Akupresura je podobná akupunktuře, ale spoléhá na tlak prstů místo jehly. Tlakové body na krku, hlavě, rukou a ramenou lze použít ke snížení bolesti hlavy. Předpokládá se, že stimulace těchto tlakových bodů odstraňuje blokády v energetických drahách těla.

Bolesti hlavy způsobené ucpanými dutinami nebo únavou očí lze zmírnit zatlačením na obě strany nosu přímo pod obočím. Poučte své dítě, aby tento tlak drželo ukazováčky asi 10 sekund, uvolnilo a opakovalo.

Přiložte teplý nebo studený obklad

Překonat rušivou bolest hlavy nemusí být v některých případech dobrá strategie nebo dokonce možná. Dejte svému dítěti vědět, že bolest hlavy je schůdným důvodem, proč si jít lehnout do sesterny. Vaše dítě může požádat o studený obklad nebo teplý obklad, který si přiloží na čelo nebo na zátylek:

 • studené obklady zmírňují bolesti hlavy znecitlivěním oblasti, což otupuje bolest
 • teplé obklady, vlhké nebo suché, zvyšují prokrvení dané oblasti a uvolňují napjaté svaly

Vezměte volně prodejné (OTC) léky proti bolesti

Školním sestrám a dalšímu personálu není dovoleno podávat dětem jakýkoli druh léků, volně prodejných nebo předepsaných, bez vašeho souhlasu. Existují nouzové výjimky (jako jsou závažné alergické reakce), ačkoli bolesti hlavy do této kategorie obvykle nespadají.

Pokud jste svému dítěti udělili písemné povolení, aby dostávalo volně prodejné léky proti bolesti, zjistěte, zda budete nejprve vyzváni, abyste řešili problémy nebo dohlíželi na dávkování.

Pokud chcete, můžete své dítě poslat do školy i s předem odměřenou dávkou léků, ale léky je třeba vzít v ordinaci sestry. Ujistěte se, že lék je bezpečný a nemůže k němu mít přístup jiné děti.

Ujistěte se, že přesně dodržujete doporučení ohledně dávkování tak, jak jsou uvedena na štítku, pokud vám jejich lékař neposkytl jiné pokyny. Překročení doporučené dávky může způsobit nežádoucí účinky, jako je bolest žaludku, zvracení a podrážděnost.

Mezi léky běžně používané proti bolesti hlavy u dětí patří:

 • acetaminofen (Tylenol, jiné značky)
 • ibuprofen (Motrin, Advil, další značky)

Aspirin, dětský aspirin a produkty obsahující aspirin se nedoporučují dětem a dospívajícím. Tyto léky mohou způsobit Reyeův syndrom, vzácné, ale závažné onemocnění.

Odpočívejte v tiché, tmavé místnosti

V některých případech se vaše dítě může cítit lépe, když si udělá „oddechový čas“ k odpočinku na tichém, slabě osvětleném místě. Sesterna může mít zabezpečený odloučený prostor.

Bolesti hlavy a epizody migrény mohou způsobit zvýšenou citlivost na světlo a zvuk, což zhoršuje bolest. Během bolesti hlavy může jasné světlo a hluk zvýšit bolest. Odstranění vystavení těmto podnětům může pomoci vašemu dítěti odeznít bolest hlavy.

Kdy vyhledat pomoc

Většina bolestí hlavy je mírná a sama odezní. Ale chronické nebo silné bolesti hlavy vyžadují návštěvu dětského lékaře vašeho dítěte. Poskytněte svému dětskému lékaři co nejvíce informací o bolestech hlavy vašeho dítěte, včetně toho, jak často se vyskytují, jak silná je bolest a zda má nějaké další příznaky, jako je nevolnost nebo zvracení.

Pokud se bolest hlavy vašeho dítěte projevuje ztrátou zraku, slabostí nebo problémy s řečí, vyhledejte lékařskou pomoc.

Bolesti hlavy u dětí jsou běžné během školního dne. Strategie, které mohou pomoci, zahrnují používání relaxačních technik, zkrácení času stráveného na obrazovce a odpočinek ve slabě osvětleném prostoru. Užívání OTC léků proti bolesti může také pomoci.

Pokud má vaše dítě časté bolesti hlavy ve škole nebo jindy, může být prospěšné identifikovat hlavní příčinu. Na chronické bolesti hlavy byste měli upozornit zdravotníka vašeho dítěte.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY