Bolest v krku a Acid Reflux

ODSTOUPENÍ RANITIDINU

V dubnu 2020, Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) požadoval, aby byly z amerického trhu odstraněny všechny formy ranitidinu (OTC) na předpis i bez předpisu (Zantac). Toto doporučení bylo učiněno, protože v některých ranitidinových produktech byly nalezeny nepřijatelné hladiny NDMA, pravděpodobného karcinogenu (chemikálie způsobující rakovinu). Pokud máte předepsaný ranitidin, poraďte se se svým lékařem o bezpečných alternativních možnostech, než drogu zastavíte. Pokud užíváte OTC ranitidin, přestaňte užívat drogu a promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče o alternativních možnostech. Namísto toho, abyste nepoužité ranitidinové produkty odnesli na místo zpětného odběru léků, zlikvidujte je podle pokynů k produktu nebo podle pokynů FDA. vedení.

Přehled

Kyselý reflux, také známý jako pálení žáhy, je charakteristickým příznakem gastroezofageální refluxní choroby (GERD). GERD je stav, kdy je sval na konci jícnu příliš volný nebo se špatně zavírá, což umožňuje kyselině (a částicím jídla) ze žaludku stoupat zpět do jícnu.

Více než 60 milionů Američanů zažívá kyselý reflux alespoň jednou za měsíc.

Kromě toho, že kyselina z refluxu způsobuje běžný pocit pálení žáhy, může také poškodit jícen. Bolest v krku je jedním z příznaků GERD, který může být způsoben tímto poškozením.

Co je kyselý reflux?

Kyselý reflux je zpětný tok obsahu žaludku, včetně žaludeční kyseliny, do jícnu. Kyselý reflux je částečně způsoben oslabením dolního jícnového svěrače (LES), prstencového pásu svalů umístěného na dně vašeho jícnu.

LES je ventil, který se otevírá, aby umožnil potravu a pití dolů do žaludku pro trávení, a uzavírá se, aby hmota nezvrátila svůj tok zpět nahoru. Slabý LES není vždy schopen těsně uzavřít. To umožňuje, aby se žaludeční kyseliny plížily zpět do vašeho jícnu, nakonec poškodily vaše hrdlo a způsobily známý pocit pálení.

Jak zvládnout bolest v krku

Chcete -li zvládnout bolest v krku, která doprovází kyselý reflux, je účinnější léčit základní příčinu: GERD. Volně prodejné (OTC) i léky na předpis fungují tak, že eliminují, snižují nebo neutralizují žaludeční kyseliny. Neutralizační proces snižuje pálení žáhy a bolest v krku.

Stravovací návyky

Změny vašich stravovacích návyků mohou pomoci zmírnit bolest v krku způsobenou refluxem kyseliny. Experimentujte s různými texturami při jídle, abyste našli předměty, které uklidňují vaše hrdlo. Lidé, kteří mají potíže s polykáním, mohou přijít na to, že jíst lepkavá jídla nebo pít tekutiny je obtížnější a bolestivější než měkká jídla nebo pevné látky nakrájené na malé kousky.

Zjistěte, jaká jídla a nápoje způsobují pálení žáhy. Protože spouštěče jsou u každého jiné, můžete si zkusit vést deník, do kterého si zaznamenáte, co jíte a pijete a kdy pociťujete příznaky. To vám může pomoci zúžit příčiny. Jakmile víte, jaké jsou vaše spouštěče, můžete začít měnit svůj jídelníček.

Jezte malá a častá jídla a vyhýbejte se kyselým, kořeněným nebo příliš tučným jídlům. Tyto položky pravděpodobně vyvolávají příznaky, jako je pálení žáhy a bolest v krku.

Měli byste se také vyhnout nápojům, které mohou vyvolat pálení žáhy a podráždit výstelku jícnu. Ty se liší od člověka k člověku, ale často zahrnují:

 • kofeinové nápoje (káva, čaj, nealko, horká čokoláda)
 • alkoholické nápoje
 • citrusové a rajčatové šťávy
 • sycené sodovky nebo voda

Snažte se nelehnout si během několika hodin po jídle, abyste předešli příznakům GERD. Poraďte se svým lékařem dříve, než použijete bylinné doplňky nebo jiné léky na uklidnění bolesti v krku. Přestože je bolest nepříjemná, je důležité léčit vaše příznaky bezpečně.

Léky

Možná budete chtít zvážit léky, pokud vašemu kyselému refluxu nepomůže změna stravovacích návyků. Mezi léky proti GERD, které pomáhají snižovat nebo neutralizovat žaludeční kyseliny, patří antacida, blokátory H2 receptorů a inhibitory protonové pumpy (PPI).

Antacida jsou OTC léky. Pracují na neutralizaci žaludeční kyseliny a zmírnění příznaků GERD pomocí solí a hydroxidových nebo hydrogenuhličitanových iontů. Mezi přísady, které byste měli hledat, patří:

 • uhličitan vápenatý (nalezený v Tums a Rolaids)
 • hydrogenuhličitan sodný (jedlá soda, nalezený v Alka-Seltzer)
 • hydroxid hořečnatý (nalezený v Maaloxu)
 • vzorce hydroxidu hlinitého (obvykle se používají v kombinaci s hydroxidem hořečnatým)

H2 blokátor léky fungují tak, že zabraňují buňkám v žaludku produkovat tolik kyseliny. K dispozici jsou OTC i předpis H2 blokátory. Některé z OTC možností zahrnují:

 • cimetidin (Tagamet nebo Tagamet HB)
 • famotidin (orální tablety Pepcid AC nebo Pepcid)

 • nizatidin (Axid AR)

PPI léky jsou nejsilnější léky na snížení produkce žaludeční kyseliny. Ve většině případů je bude muset předepsat lékař (jedinou výjimkou je Prilosec OTC, což je slabší verze Prilosec). Mezi léky PPI pro GERD patří:

 • omeprazol (Prilosec)

 • lansoprazol (Prevacid)
 • rabeprazol (Aciphex)

 • pantoprazol (Protonix)

 • esomeprazol (Nexium)

Účinky kyselého refluxu na krk

Ať už používáte léky nebo strategie životního stylu (nebo obojí), je důležité zvládat příznaky GERD. Chronický, neřízený kyselý reflux může přispět k bolesti v krku a může vést ke komplikacím. Mezi možné komplikace kyselého refluxu v krku patří:

 • Ezofagitida: Podráždění tkání lemujících hrdlo je způsobeno silnou povahou žaludečních a esofageálních kyselin.

 • Nepřetržitý kašel: Někteří lidé s GERD cítí potřebu často si odkašlat, což způsobuje bolestivost a chrapot.
 • Dysfagie: Jedná se o potíže s polykáním, když se v jícnové výstelce z GERD tvoří tkáň jizvy. Zúžení jícnu (benigní zúžení jícnu) může také vést k bolesti v krku a dysfagii.

Kromě bolesti v krku může chronický a těžký kyselý reflux, který se nezvládá, vést ke vzácnému, ale vážnému stavu zvanému Barrettův jícen. K tomu dochází, když výstelka vašeho jícnu změní své složení, aby se podobala výstelce vašich střev.

Kdekoli od 1,6 do 6,8 procent dospělých ve Spojených státech vyvine Barrettův jícen. Lidé s Barrettovým jícnem mají mírně zvýšené riziko vzniku rakoviny jícnu.

Příznaky Barrettova jícnu mohou zahrnovat:

 • pálení žáhy (pálení na hrudi, bolest v krku)
 • bolest v horní části břicha
 • dysfagie
 • kašel
 • bolest na hrudi

Výhled

Nejste sami, pokud trpíte příznaky GERD. Poraďte se se svým lékařem, pokud si myslíte, že vaše bolest v krku je způsobena refluxem kyseliny. Řízení kyselého refluxu pomocí léků a strategií životního stylu může snížit vaše příznaky a pomoci předcházet budoucím komplikacím.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY