Časné příznaky 4 typů artritidy

Artritida začíná

Odhaduje se, že 1 z 5 Američanů ve věku nad 18 let má artritidu alespoň v jednom kloubu, podle Arthritis Foundation. Artritida se vyvíjí, když chrupavka tlumící nárazy, která normálně tlumí vaši kost, není schopna normálně fungovat. To může být způsobeno opotřebením chrupavky v průběhu let nebo zánětem v kloubu. S narušeným normálním tlumením může kloub otékat nebo se hůře pohybovat. V závislosti na tom, které klouby artritida postihuje, může onemocnění ztěžovat chůzi, otevírání sklenic nebo jiné každodenní úkoly.

Bolest

Existuje více než 100 jedinečných stavů klasifikovaných jako artritida, z nichž každý má jiné příznaky. Obecně je prvním příznakem artritidy bolest, nazývaná také artralgie. To se může cítit jako tupá bolest nebo pocit pálení. Často bolest začíná poté, co jste kloub hodně používali, například pokud jste zahradničili nebo jste právě vyšli schody. Někteří lidé pociťují bolest jako první věc po ránu. Jiní hlásí bolestivý pocit, kdykoli prší nebo se změní vlhkost.

Otok

Když jsou vaše klouby bolestivé, mohou také otékat. Otok vzniká v důsledku zvýšené synoviální tekutiny v kloubu. Synoviální tekutina je normální a může fungovat jako polštář v normálním kloubu. Při artritidě můžete mít příliš mnoho synoviální tekutiny nebo mít zánět kloubů. Otok může být bolestivý a omezovat váš pohyb.

Časné příznaky osteoartrózy

Osteoartritida je typ artritidy, která obvykle postihuje větší klouby nesoucí váhu, jako jsou:

  • boky
  • kolena
  • dolní části zad

Může také ovlivnit klouby:

  • krk
  • prsty
  • prsty na nohou

Nejprve může být postižen pouze jeden kloub. Artrotické klouby způsobené osteoartrózou jsou bolestivé a ztuhlé, zvláště pokud jste je nějakou dobu nepoužívali. Často se ráno probudíte rozbolavělí a může trvat několik minut, než se vaše klouby znovu rozhýbou.

Časné příznaky revmatoidní artritidy

Revmatoidní artritida také způsobuje bolest a otoky kloubů. Obvykle jsou nejprve postiženy malé klouby na rukou a nohou. Nejčastějším příznakem je ztuhlost a rozhýbání kloubů trvá dlouho, zvláště ráno.

Onemocnění je symetrické, což znamená, že pokud je váš levý ukazováček oteklý a bolestivý, obvykle budete mít stejné příznaky na pravém ukazováčku.

Revmatoidní artritida může být systémová, což znamená, že se může vyvinout do té míry, že postihne celé tělo.

Jiné mimokloubní příznaky mohou zahrnovat:

  • dušnost
  • horečka
  • bolest na hrudi

Časné příznaky psoriatické artritidy

Stejně jako revmatoidní artritida je psoriatická artritida autoimunitní stav. To znamená, že namísto ochrany vašeho těla před nemocí se imunitní systém obrátí proti vašemu tělu a napadne sám sebe.

Kromě bolestivých, oteklých kloubů může tento stav způsobit vyrážky, zarudnutí a bolest očí a změny na nehtech. Někteří lidé mohou dostat otok celého prstu nebo nohy, což lékaři označují jako „klobásové“. To může pomoci odlišit tento stav od jiných typů artritidy.

Časné příznaky dny

Dna je jedinečná forma artritidy, protože často napadá velký kloub palce nohy. Může ale postihnout i jiné klouby, jako je kotník nebo koleno. Dnové vzplanutí jsou typicky velmi intenzivní bolesti v jednom kloubu se zarudnutím a otokem. Lidé mohou dostat dnavé vzplanutí ve stejném kloubu znovu a znovu nebo v různých kloubech. Existují léky, které můžete užívat ke zmírnění záchvatů dny a zabránění výskytu záchvatů v budoucnu.

Léčení

Příznaky artritidy se mohou objevovat tak pomalu, že si možná ani neuvědomujete, že máte tento stav. Můžete se prostě cítit trochu více bolavý nebo unavený než normálně. Jakmile začnete pociťovat bolest a otoky kloubů, je důležité navštívit lékaře.

Artritida je progresivní onemocnění, což znamená, že se časem zhoršuje. Co nejrychlejší léčba může zabránit trvalému poškození kloubů.

Nástroj Healthline FindCare může poskytnout možnosti ve vaší oblasti, pokud potřebujete pomoc při hledání lékaře primární péče nebo revmatologa.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY