Černé skvrny ve stolici

Co jsou černé tečky ve stolici?

Vaše stolice je kombinací vody, nestrávené potravy (většinou vlákniny), hlenu a bakterií. Běžně má stolice hnědou barvu kvůli přítomnosti žluči, kterou střevní bakterie rozkládají. Jsou však chvíle, kdy se může barva stolice změnit.

Vzhledem k tomu, že stolice je z velké části výsledkem toho, jaké potraviny jíte, černé tečky ve stolici jsou obvykle výsledkem vaší stravy. Některé výjimky však existují. Černé tečky nebo skvrny mohou být starou krví přítomnou v gastrointestinálním (GI) traktu.

Protože krev ve stolici může představovat lékařskou pohotovost, je důležité pochopit, kdy se obávat černých skvrn ve stolici.

Co způsobuje černé tečky ve stolici?

Přítomnost černých teček ve stolici nebo při utírání je obvykle způsobena jednou ze dvou příčin: něčím, co jste snědli, nebo krvácením v GI traktu.

Příčiny související s jídlem nebo léky

Tělo nemusí zcela strávit některé potraviny, což může mít za následek černé skvrny ve stolici. Příklady potravin, které mohou způsobit černé skvrny, zahrnují:

 • banány
 • borůvky
 • třešně
 • fíky
 • potraviny, které ke ztmavení používají potravinářská barviva, jako jsou čokoládové pudinky nebo lékořicové bonbóny
 • bylinky a koření, jako je černý pepř nebo paprika
 • švestky
 • červené maso, zejména maso nedostatečně tepelně upravené
 • nestrávená semena, jako jsou jahodová semínka nebo sezamová semínka

Potraviny bohaté na železo mohou také způsobit černou stolici. To se někdy může projevit také jako skvrny nebo tečky. Příklady těchto potravin zahrnují ústřice a fazole. Užívání doplňků železa může také způsobit, že stolice zčerná nebo zezelená s černými skvrnami.

Vážnější příčiny

Jindy je příčinou černých skvrn ve stolici něco vážnějšího. To je případ, kdy jsou černé skvrny způsobeny krvácením do GI traktu nebo parazitární infekcí.

GI krvácení

Někdy jsou tyto skvrny popisovány jako mající vzhled „kávové sedliny“. Obecně platí, že čím déle krev cestuje v GI traktu, tím tmavší bývá ve stolici. To je důvod, proč lékaři považují jasně červenou krev ve stolici za krvácení do dolního GI traktu, zatímco tmavší krev je obvykle způsobena krvácením z horního GI traktu. Zánět, trhlina nebo dokonce rakovinová léze mohou způsobit krvácení v horní části GI traktu.

Někdy může užívání určitých léků známých jako nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) způsobit podráždění a krvácení, které vede k černým skvrnám ve stolici. Příklady těchto léků zahrnují ibuprofen.

Parazitární infekce

Paraziti jsou typem organismu, který jako hostitele využívá jiný organismus. Mohou se šířit kontaminovanou vodou, potravinami, půdou, odpadem a krví. Černé tečky ve stolici mohou být způsobeny vajíčky nebo odpadem parazita.

U dětí

U miminek je prvních několik stolic téměř čistě černých. Tyto jsou známé jako mekoniové stolice. Vyskytují se, protože stolice byly vytvořeny v děloze, když ještě nebyly přítomny bakterie, které kolonizují stolici. Část mekonia může zůstat ve stolici, která se může jevit jako černé skvrny.

U starších dětí však černé tečky ve stolici vznikají buď z výše uvedených příčin, nebo po požití něčeho, co se může odlupovat jako černé, jako jsou kousky papíru.

Jaká je léčba černých skvrn ve stolici?

Léčba černých skvrn ve stolici často závisí na základní příčině. Pokud si vybavíte svůj jídelníček za posledních 48 hodin a identifikujete jídlo, které by se mohlo projevovat jako černé tečky, přestaňte toto jídlo jíst, abyste zjistili, zda černé tečky zmizí.

Pokud užíváte léky, o kterých je známo, že způsobují rozrušení GI nebo GI krvácení, kontaktujte svého lékaře, abyste zjistili, zda můžete bezpečně přestat užívat léky ke snížení podráždění GI.

GI krvácení

Černé skvrny ve stolici v důsledku gastrointestinálního krvácení vyžadují pozornost lékaře. Váš lékař zkontroluje vaši anamnézu a příznaky. Mohou nařídit laboratorní vyšetření, jako je kompletní krevní obraz, aby zjistili, zda máte nižší než normální krevní obraz. Nízké výsledky mohou být známkou toho, že máte gastrointestinální krvácení.

Váš lékař si může vyžádat vzorek stolice a poslat jej do laboratoře k vyšetření na přítomnost krve. Mohou také provést test v kanceláři, aby zkontrolovali vaši stolici na přítomnost krve pomocí hemokultní karty. Pokud je ve vaší stolici detekována krev, může vám doporučit postup známý jako kolonoskopie nebo esofagogastroduodenoscopy (EGD).

EGD zahrnuje použití speciálního nástroje s tenkou osvětlenou kamerou na konci vloženou do úst k zobrazení horní části GI traktu. Kolonoskopie zahrnuje zavedení podobného rozsahu do konečníku. To umožňuje lékaři vizualizovat všechny části tlustého střeva a identifikovat oblasti krvácení.

Pokud váš lékař identifikuje oblast krvácení, může použít speciální nástroje ke kauterizaci nebo spálení krvácející oblasti, aby již nekrvácela. Pokud jsou nálezy v souladu se zánětlivým onemocněním střev (IBD), váš lékař doporučí léčbu. Příklady IBD zahrnují:

 • Crohnova nemoc
 • ulcerózní kolitida

Parazitární infekce

Pokud má váš lékař podezření na parazitární infekci, může vám nařídit krevní test nebo test stolice. Parazity lze obvykle léčit léky.

Kdy byste měli navštívit svého lékaře

Pokud ve stolici vidíte černé tečky, zamyslete se nad tím, jaké potraviny jste jedli za posledních 24 až 48 hodin a které je mohly způsobit. Pokud přestanete jíst toto jídlo a vaše další stolice bude bez černých teček, pravděpodobně za to může jídlo.

Pokud zaznamenáte černé tečky ve stolici a máte některé z následujících příznaků, domluvte si schůzku se svým lékařem:

 • únava
 • točení hlavy nebo závratě
 • nízký krevní tlak
 • rychlý srdeční tep
 • žaludeční nevolnost, mastná stolice a bolesti žaludku, které trvají déle než tři dny

Nástroj Healthline FindCare může poskytnout možnosti ve vaší oblasti, pokud ještě nemáte lékaře.

Čím dříve lékař diagnostikuje a léčí GI krvácení, tím menší je pravděpodobnost, že způsobí závažné příznaky.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY