Cizí těleso v nose

Nebezpečí, že si vaše dítě dá předměty do nosu nebo úst

Děti jsou přirozeně zvědavé a často se diví, jak věci fungují. Obvykle tuto zvědavost projevují kladením otázek nebo zkoumáním světa kolem sebe.

Jedním z nebezpečí, které může nastat v důsledku této zvědavosti, je, že si vaše dítě může vložit cizí předměty do úst, nosu nebo uší. I když je to často neškodné, může to způsobit nebezpečí udušení a vystavit vaše dítě nebezpečí vážných zranění nebo infekcí.

Cizí těleso v nose znamená, že předmět je přítomen v nose, i když tam přirozeně být nemá. Děti do pěti let mají tento problém často. Není ale neobvyklé, že si starší děti umisťují cizí předměty do nosních dírek.

Běžné předměty, které mohou skončit v nose vašeho dítěte

Mezi běžné předměty, které si děti dávají do nosu, patří:

 • malé hračky
 • kousky gumy
 • tkáň
 • hlína (používá se pro umění a řemesla)
 • jídlo
 • oblázky
 • špína
 • spárované diskové magnety
 • knoflíkové baterie

Knoflíkové baterie, jako jsou ty, které se nacházejí v hodinkách, vzbuzují zvláštní obavy. Mohou způsobit vážné poranění nosního průchodu již za čtyři hodiny. Spárované diskové magnety, které se někdy používají k připevnění náušnic nebo kroužku v nose, mohou také poškodit tkáň. K tomu obvykle dojde během několika týdnů.

Děti si tyto předměty často dávají do nosu ze zvědavosti nebo proto, že napodobují jiné děti. Cizí předměty se však mohou dostat do nosu, když vaše dítě spí, nebo když se pokouší přičichnout k předmětu nebo k němu přivonět.

Jaké jsou příznaky cizího tělesa v nose?

Můžete mít podezření, že si vaše dítě strčilo něco do nosu, ale když se mu podíváte nahoru, nevidíte to. Cizí předměty v nose mohou způsobit další příznaky.

Nosní drenáž

Cizí těleso v nosní dírce způsobí drenáž nosu. Tato drenáž může být čirá, šedá nebo krvavá. Výtok z nosu se špatným zápachem může být známkou infekce.

Potíže s dýcháním

Vaše dítě může mít potíže s dýcháním postiženou nosní dírkou. K tomu dochází, když předmět ucpe nosní dírku, což ztěžuje průchod vzduchu nosním průchodem.

Vaše dítě může při dýchání nosem vydávat pískavé zvuky. Tento zvuk může způsobit zaseknutý předmět.

Diagnostika cizího tělesa v nose

Domluvte si schůzku s lékařem svého dítěte, pokud máte podezření, že má vaše dítě něco v nose, ale vy to nevidíte. Na schůzce lékař požádá vaše dítě, aby si lehlo, zatímco se bude dívat do nosu vašeho dítěte pomocí ručního osvětleného nástroje.

Lékař vašeho dítěte může provést výtěr z nosu a nechat jej otestovat na přítomnost bakterií.

Jak odstranit předmět

Pokud objevíte předmět v nose svého dítěte, zachovejte klid. Vaše dítě může začít panikařit, pokud vás uvidí panikařit.

Jedinou léčbou tohoto stavu je odstranění cizího předmětu z nosní dírky. V některých případech může k léčbě tohoto stavu stačit jemné smrkání. Zde je několik tipů pro odstranění objektu:

 • Zkuste předmět odstranit pinzetou. Pinzetu používejte pouze na větší předměty. Pinzeta může zatlačit menší předměty dále do nosu.
 • Vyvarujte se strkání vatových tamponů nebo prstů do nosu vašeho dítěte. To může také zatlačit předmět dále do nosu.
 • Zabraňte svému dítěti čichat. Čichání by mohlo způsobit, že se předmět přesune dále do nosu a představuje nebezpečí udušení. Povzbuďte své dítě, aby dýchalo ústy, dokud předmět nevyjme.
 • Pokud nemůžete předmět odstranit pomocí pinzety, jděte na pohotovost v nejbližší nemocnici nebo do ordinace lékaře. Budou mít další nástroje, které mohou odstranit objekt. Patří mezi ně nástroje, které jim pomohou předmět uchopit nebo vyzvednout. Mají také stroje, které dokážou předmět odsát.

Aby vaše dítě bylo pohodlnější, může lékař umístit lokální anestetikum (sprej nebo kapky) do nosu, aby oblast mírně znecitlivěl. Před odstraněním může lékař také aplikovat lék, který pomáhá předcházet krvácení z nosu.

Lékař vašeho dítěte může předepsat antibiotika nebo nosní kapky k léčbě nebo prevenci infekce.

Jak zabráním tomu, aby si moje dítě strčilo do nosu cizí předměty?

I pod pečlivým dohledem může být obtížné zabránit tomu, aby si vaše dítě vložilo cizí předměty do nosu, uší nebo úst. Někdy se děti budou špatně chovat kvůli pozornosti. Z tohoto důvodu na své dítě nikdy nekřičte, když ho přistihnete, jak si dává věci do nosu.

Jemně vysvětlete svému dítěti, jak nosy fungují a proč je špatný nápad dávat mu věci do nosu. Proveďte tento rozhovor pokaždé, když přistihnete své dítě, jak se snaží strkat věci do nosu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY