Co byste měli vědět o různých typech makulární degenerace

Existují dvě hlavní formy věkem podmíněné makulární degenerace. Jaký typ máte, má velký vliv na vaše možnosti léčby a prognózu. Suchá věkem podmíněná makulární degenerace je nejčastějším typem, ale také typem bez schválených možností léčby.

Existuje více než jeden typ makulární degenerace, oční stav, který postihuje oblast vaší sítnice a může nakonec způsobit slepotu.

Jak postupuje makulární degenerace a jak se léčí, závisí na typu, který máte.

V tomto článku se dozvíte o různých typech makulární degenerace a o tom, co je odlišuje, pokud jde o to, jak postupují, jak jsou léčeny a jak je nakonec ovlivněno vaše vidění.

Jaké typy makulární degenerace existují?

Ačkoli existují některé formy makulární degenerace, které se mohou objevit v mladším věku, jako je juvenilní makulární degenerace nebo dystrofie (Stargardtova choroba), věkem podmíněná makulární degenerace je nejčastější.

Zdraví vaší sítnice se může s věkem zhoršovat, proto název „související s věkem“, ale kromě toho se makulární degenerace dělí do dvou hlavních kategorií: vlhká a suchá.

Suchá věkem podmíněná makulární degenerace nastává postupně, jak se makula – část sítnice, která zaměřuje vaše centrální vidění – ztenčuje. Suchá nebo atrofická věkem podmíněná makulární degenerace se vyvíjí postupně s věkem, obvykle začíná někdy kolem 50.

Vlhká věkem podmíněná makulární degenerace se obvykle vyvíjí náhleji a postupuje rychleji než suchá forma. Při vlhké nebo pokročilé neovaskulární makulární degeneraci související s věkem se krevní cévy tvoří v oblastech, kde by neměly být v zadní části oka.

Tyto krevní cévy mohou způsobit krvácení a další problémy, které vedou k poškození makuly a případné ztrátě zraku.

Jaký je nejčastější typ makulární degenerace?

Suchá věkem podmíněná makulární degenerace je nejčastějším typem makulární degenerace 85 % až 90 % všech případů.

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) téměř 20 milionů Američané žili s nějakou formou makulární degenerace od roku 2019. Z toho celkem asi 1,49 milionu lidí věk 40 a více let byl v pozdních stádiích onemocnění, bez ohledu na typ.

Celkově vzrůstá s věkem riziko vzniku věkem podmíněné makulární degenerace. O 2 % lidí ve věku 40 až 44 let má nějaký typ tohoto stavu, ale toto číslo se zvyšuje na 46,6 % lidí ve věku 85 a více let.

Proč záleží na tom, jaký typ makulární degenerace máte?

Různé typy makulární degenerace s sebou nesou různá rizika pro vaše dlouhodobé zdraví zraku.

Suchá věkem podmíněná makulární degenerace se vyvíjí postupně v průběhu času, často bez příznaků v časných až středních fázích. Když vstoupíte do pozdní fáze suché makulární degenerace související s věkem, příznaky pozdějšího stádia mohou zahrnovat rozmazané vidění nebo vlnovky ve vašem centrálním zorném poli.

Podobné příznaky se mohou objevit u vlhké makulární degenerace související s věkem, ale tyto příznaky mají tendenci se objevovat a postupovat rychleji.

U obou typů věkem podmíněné makulární degenerace můžete mít vážně rozmazané vidění nebo dokonce prázdná místa v centrálním zorném poli.

Jak se liší léčba makulární degenerace podle typu?

Léčba je největší proměnnou mezi dvěma hlavními typy makulární degenerace.

Léčba suché makulární degenerace související s věkem

Opravdu neexistují žádné schválené způsoby léčby suché makulární degenerace související s věkem. To znamená, že neexistují žádné schválené léky k léčbě nebo vyléčení suché věkem podmíněné makulární degenerace v pozdním stádiu nebo k zastavení ztráty fotoreceptorů v makule v časných stádiích onemocnění.

Pokud však máte vysoké riziko rozvoje tohoto stavu nebo jste v počátečních fázích, některé léčby nebo léky, které mohou mít i minimální ochranný účinek, zahrnují věci jako:

 • vitamín A
 • vitamín C
 • vitamín E
 • zinek
 • lutein
 • kyselina dokosahexaenová (DHA)
 • měď
 • antioxidanty
 • zeaxanthin

Laserové terapie byly studovány u lidí se suchou věkem podmíněnou makulární degenerací, ale celkové riziko vedlejších účinků oproti potenciálním přínosům není zcela jasné. Pro suchý typ makulární degenerace neexistuje žádná chirurgická léčba.

Léčba vlhké věkem podmíněné makulární degenerace

Vlhká věkem podmíněná makulární degenerace má však několik schválených způsobů léčby. Tyto léky neléčí makulární degeneraci ani nezvrátí stávající poškození, ale mohou pomoci zabránit další ztrátě zraku spojené s vlhkou věkem podmíněnou makulární degenerací. Příklady zahrnují léky proti VEGF a anti-PDGF, jako jsou:

 • aflibercept
 • ranibizumab
 • bevacizumab

Laserová terapie, laserová terapie kombinovaná s určitými léky, jiné chirurgické techniky a dokonce genová terapie se také používají nebo jsou studovány při léčbě vlhké věkem podmíněné makulární degenerace. Promluvte si se svým lékařem o nejlepší volbě pro vaši konkrétní diagnózu a celkový zdravotní stav.

Existují dvě hlavní formy věkem podmíněné makulární degenerace a to, který typ máte, má velký vliv na vaše možnosti léčby a prognózu.

Suchá věkem podmíněná makulární degenerace je nejčastější, ale také typ bez schválených možností léčby. Některé vitamíny a doplňky mohou pomoci, ale ve skutečnosti neexistuje způsob, jak zastavit progresi tohoto typu makulární degenerace.

Váš zdravotnický tým je nejlepším zdrojem pro výběr léčebných strategií pro vaši konkrétní diagnózu a může vám také pomoci s preventivními opatřeními, pokud nemáte makulární degeneraci, ale hrozí vám její rozvoj.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY