Co byste měli vědět o Silent Reflux

Přehled

Pokud jste to někdy přehnali s pizzou a pivem, možná znáte nepříjemné pocity spojené s refluxem kyseliny. Pálení žáhy, bolest na hrudi a nevolnost jsou všechny charakteristické znaky refluxu.

Příznaky jsou nezaměnitelné. Ale pro některé lidi nejsou příznaky refluxu tak zřejmé. Ve skutečnosti mlčí.

Laryngofaryngeální reflux (LPR) je také známý jako tichý reflux. LPR nezpůsobuje žádné příznaky. Obsah vašeho žaludku by se mohl vrátit zpět do vašeho jícnu, do vašeho hrdla a hlasové schránky a dokonce i do vašich nosních cest, a možná se to nikdy nedozvíte – dokud se nezačnou objevovat vážnější příznaky poškození způsobeného žaludeční kyselinou.

Příznaky

Jak jeho název napovídá, tichý reflux způsobuje málo příznaků. Většina lidí s tichým refluxem netrpí pálením žáhy. Na rozdíl od tichého refluxu způsobuje gastroezofageální refluxní choroba (GERD) některé příznaky.

Znalost rozdílu mezi těmito dvěma typy refluxu a jejich příznaky vám může pomoci zjistit, který typ zažíváte.

Běžné příznaky LPR Běžné příznaky GERD
hořkou chuť v krku pálení žáhy
bolest v krku nebo pocit pálení v krku nevolnost, zvracení nebo regurgitace
potíže s polykáním potíže s polykáním
chrapot chrapot po spánku
často pociťujete potřebu odkašlat si suchý, bolestivý kašel
chronické postnazální kapání nebo pocit, že vám z nosu kape drenáž do krku zápach z úst
astma bolest na hrudi

Příčiny

Když jíte, jídlo putuje z vašich úst, dolů do jícnu a do žaludku. Poté váš gastrointestinální systém zahájí proces rozkládání potravy, získávání živin a produkce odpadu.

Někdy může žaludeční kyselina uniknout zpět do vašeho jícnu. Ale vaše tělo je navrženo tak, aby tomu zabránilo. Elastické kroužky (svěrače) kolem spodní a horní části jícnu se zmenšují, aby se obsah žaludku nevracel zpět do jícnu a krku. Lidé s refluxem mohou mít svěrač, který se neuzavírá.

Rizikové faktory

Tichý reflux se může vyvinout u lidí jakéhokoli věku a pohlaví. U některých lidí je však pravděpodobnější, že se u nich vyvine.

Mezi rizikové faktory tichého refluxu patří:

 • faktory životního stylu, jako je strava, přejídání nebo užívání tabáku či alkoholu
 • fyzické příčiny, jako je deformovaný nebo špatně fungující jícnový svěrač, pomalé vyprazdňování žaludku nebo nadváha
 • těhotenství

Zjistěte více: Pálení žáhy, kyselý reflux a GERD během těhotenství »

Děti a kojenci mohou zažívat reflux častěji, protože jejich horní a dolní svaly jícnového svěrače nejsou dostatečně silné, aby se uzavřely. To se může zlepšit, jak stárnou.

Diagnóza

Pokud máte podezření, že máte jeden nebo oba tyto typy refluxu, domluvte si schůzku s lékařem. Problém pálení žáhy stojí za prozkoumání, zvláště pokud pociťujete příznaky častěji než dvakrát týdně po několik týdnů.

Aby lékař stanovil diagnózu, provede kompletní vyšetření. To bude pravděpodobně zahrnovat vyžádání anamnézy příznaků, jaké léčby jste vyzkoušeli a kdy se příznaky pravděpodobně objeví.

Váš lékař primární péče vás může diagnostikovat. Pokud si myslí, že by vám prospěl druhý názor, mohou vás poslat ke gastroenterologovi. Tento typ lékaře se specializuje na diagnostiku a léčbu onemocnění trávicího traktu.

Zjistěte více: Co je to gastroenterolog? »

Také, pokud máte tichý reflux a zjizvení nebo poškození z něj, může vás lékař poslat k otolaryngologovi. Tento typ lékaře je také známý jako ušní, nosní a krční lékař. Mohou léčit poškození způsobené refluxem.

Aby viděli rozsah poškození, mohou požádat o endoskopii. Během tohoto testu je osvětlená trubice s kamerou odeslána ústy a do krku a jícnu. To umožňuje lékaři změřit poškození a navrhnout léčebný plán.

Léčba

Pokud má váš lékař podezření na tichý reflux, může vám předepsat léky na reflux. Pokud léky zmírní vaše příznaky, možná budete moci pokračovat v užívání tohoto léku. Lék také pomůže zastavit jakékoli poškození, které tichý reflux způsobuje. Ale nezvrátí to.

Mezi nejčastější léky používané k léčbě tichého refluxu patří:

 • antacida
 • inhibitory protonové pumpy (PPI)
 • H2 blokátory

Tyto léky buď snižují žaludeční kyselinu, nebo zabraňují tomu, aby váš žaludek tolik žaludeční kyseliny tvořil.

Kromě léků může lékař doporučit několik změn životního stylu. Tyto změny životního stylu jsou navrženy tak, aby pomohly snížit rizikové faktory, které zvyšují vaše šance na reflux. Mezi tyto změny životního stylu patří:

 • Přestaňte jíst a pít alespoň tři hodiny před tím, než plánujete jít spát.
 • Když spíte, zvedněte hlavu výš.
 • Identifikujte a omezte nebo odstraňte spouštěcí potraviny. Mezi ně obvykle patří čokoláda, kořeněná jídla, citrusy, smažená jídla a jídla na bázi rajčat.
 • Pokud kouříte, přestaňte. Váš lékař vám může pomoci najít program na odvykání kouření.

Vzácně je nutná operace. Váš lékař však může doporučit, aby posílil váš jícnový svěrač.

Komplikace

Tenká tkáň, která vystýlá váš jícen, je citlivá a žaludeční kyselina dráždí. Může spálit a poškodit tkáň uvnitř vašeho jícnu, krku a hlasové schránky. U dospělých patří mezi nejčastější komplikace tichého refluxu dlouhodobé podráždění, zjizvení tkání, vředy a zvýšené riziko některých druhů rakoviny.

Pokud není u dětí a kojenců správně léčen, může tichý reflux způsobit:

 • dýchací problémy
 • častý kašel
 • sípání
 • chrapot
 • potíže s polykáním
 • časté plivání
 • poruchy dýchání, jako je apnoe nebo pauzy v dýchání

Ve vzácných případech může tichý reflux také způsobit problémy s růstem. Pokud máte podezření, že vaše dítě má LDR, nebo pokud mu byla diagnostikována, je důležité, aby dostalo léčbu, aby se těmto komplikacím zabránilo.

Výhled

Diagnostika a léčba refluxu je klíčem k prevenci příznaků a zabránění poškození jícnu, krku, plic a hlasové schránky. Diagnóza je často zcela bezbolestná a snadná.

Léčba může být ještě bezbolestnější. Většina lidí bude denně užívat léky a provést několik změn životního stylu. S těmito změnami životního stylu můžete považovat léky za zbytečné.

Prevence

Stejná léčba životního stylu, kterou mohou lékaři předepsat, aby vám pomohla zastavit reflux, vám také může pomoci vyhnout se refluxu. Změny stravy a životního stylu, které vám mohou pomoci zabránit tichému refluxu, zahrnují:

 • vyhýbejte se potravinám, které způsobují reflux, a veďte si deník, abyste identifikovali své spouštěče.
 • hubnutí, pokud máte nadváhu
 • přestat kouřit
 • snížení nebo snížení množství alkoholu, který konzumujete.
 • poslední jídlo nebo svačinu jezte minimálně tři hodiny před spaním
 • spíte s mírně zvednutou hlavou

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY