Co byste měli vědět o skenování hustoty kostí na osteoporózu

Lidé s rizikem osteoporózy mohou mít prospěch z vyšetření hustoty kostí každé 2 roky. Skenování DEXA je nejběžnější, ale možností je také skenování QCT. Medicare může pokrýt náklady.

izusek/Getty Images

Skenování hustoty kostí je důležitým nástrojem při predikci, diagnostice a léčbě osteoporózy. Většina lidí dostane dvouenergetický rentgenový absorpční snímek (DEXA). Existuje však také skenování pomocí kvantitativní počítačové tomografie (QCT).

Čtěte dále, abyste se dozvěděli více o tom, jak může skenování hustoty kostí pomoci diagnostikovat osteoporózu a další rizikové faktory zlomeniny kostí.

Jak test kostní hustoty testuje osteoporózu?

Jak stárnete, vaše kosti se stávají tenčími a zvyšuje se riziko onemocnění, jako je osteopenie a osteoporóza.

Sken hustoty kostí měří minerály ve vašich kostech. To pomáhá ukázat, jak silné jsou vaše kosti. Úbytek kostní hmoty je součástí diagnostických kritérií pro osteoporózu.

Před vyšetřením DEXA nebo QCT vám lékař může doporučit test hustoty periferních kostí. Tento test oskenuje vaše zápěstí, patu, spodní část paže nebo prst pomocí malého stroje.

Skenování DEXA a QCT obvykle měří vaše boky a páteř.

DEXA sken

Skenování DEXA používá nízkoúrovňové rentgenové záření ke skenování částí vašeho těla náchylných ke zlomenině. Během testu se nad vámi přesune jeden stroj, aby skenoval oblast kyčle a dolní části páteře. Jiné zařízení naskenuje stejné oblasti pod vámi a obrázky se spojí.

QCT sken

Přístroje QCT také skenují tělo pomocí rentgenové technologie. Skenování se spojí a vytvoří 3D obraz.

QCT sken může poskytnout lepší odhad trabekulární kosti (typ vysoce porézní kosti), ale stojí více a vystavuje vás více záření než DEXA. Lékař obvykle nepoužije QCT, pokud není k dispozici DEXA.

Výzkumníci primárně používají QCT ke zlepšení našeho porozumění osteoporóze. Zdravotnický tým jej může také použít ke sledování toho, jak dobře fungují všechny léky, které užíváte.

Kdo by měl podstoupit vyšetření hustoty kostí?

Každý, kdo je ohrožen ztrátou hustoty kostí, by měl zvážit skenování hustoty kostí. Jste vystaveni vyššímu riziku, pokud:

  • byly přiděleny ženy při narození a jsou starší 65 let
  • byli přiděleni muži při narození a jsou starší 70 let
  • měl alespoň jednu zlomeninu kosti před 50. rokem věku
  • mají velmi nízkou tělesnou hmotnost
  • se za poslední rok zkrátily alespoň o 1 palec
  • mají rodinnou anamnézu osteoporózy
  • byli vystaveni chemoterapii nebo ozařování

Jak často bych měl dostávat vyšetření hustoty kostí?

Obvykle nepotřebujete skenování hustoty kostí častěji než každé 2 roky. Váš lékař může doporučit jinou časovou osu v závislosti na vašich osobních rizikových faktorech.

Jak se připravím na vyšetření hustoty kostí?

Na zkoušku můžete přijít v pohodlném oblečení. Zdravotnický personál vás může požádat, abyste si sundali šperky a oblečení se zipy nebo jinými kovy.

Před skenováním může zdravotnický pracovník položit zdravotní otázky, například zda můžete být těhotná. Mohou také doporučit vysazení doplňků vápníku den nebo dva před zákrokem.

Co mohu očekávat během skenování hustoty kostí?

Během skenování DEXA nebo QCT budete ležet na zádech na stole.

Během skenování DEXA si můžete podepřít nohy na polstrované krabici, takže máte pokrčená kolena. Stroje se pohybují nad vámi a pod vámi, když zůstáváte na stejném místě.

Během skenování QCT se stůl přesune do CT přístroje. Stroj se otáčí kolem vás a pořizuje rentgenové snímky.

Během vyšetření DEXA nebo QCT je nejlepší ležet velmi klidně. Tím se zabrání rozmazání snímků. Technici vás mohou požádat, abyste zadrželi dech.

Skenování hustoty kostí trvá asi 10 až 20 minut.

Jsou skenování hustoty kostí bezpečné?

Skenování DEXA využívá nízké úrovně záření. Ty jsou podobné úrovním radiace používané v rentgenovém záření. Skenování DEXA je obecně bezpečné, ale může mírně zvýšit vaše riziko budoucí rakoviny.

QCT sken používá mnohem vyšší dávku záření, ale lékaři to stále zvažují bezpečný.

Co znamenají výsledky skenování hustoty kostí?

Skenování DEXA a CT vyjadřují výsledky testu kostní minerální hustoty odlišně.

Výsledky skenování DEXA

Skenování DEXA poskytuje T-skóre. Vaše T-skóre je srovnání vaší kostní minerální hustoty se zdravým mladým dospělým, nazývaným také průměr. Pokud je stejná, vaše T-skóre je 0. T-skóre měří hustotu kostí ve standardních odchylkách (SD) od průměru.

Výsledek Význam
v rozmezí 1 SD od průměru zdravou kostní hmotu
mezi 1 a 2,5 SD pod průměrem nízká kostní hmota
2,5 SD nebo více pod průměrem osteoporóza

Těžká osteoporóza je, když je skóre více než 2,5 SD pod průměrem a máte alespoň jednu zlomeninu.

Můžete také získat Z-skóre, což je vaše skóre ve srovnání s někým jiného ve stejném věku.

Výsledky skenování QCT

Lékař může převést výsledky QCT skenu kyčle na obrázek, který může poskytnout T-skóre podobné skenu DEXA.

Pro diagnostiku osteoporózy neexistuje standardní měření skóre QCT páteře. Je však možné převést výsledky QCT páteře na přibližné kategorie T-skóre.

Co dalšího může sken kostní hustoty detekovat?

Skenování hustoty kostí může detekovat osteopenii, což je ztráta minerální hustoty kostí, která nesplňuje kritéria pro osteoporózu.

QCT skeny mohou měřit kostní minerální hustotu a svalovou hmotu. CT skeny mohou poskytnout podrobné snímky zlomenin kostí, eroze kloubů nebo rakovinných nádorů.

Skenování hustoty kostí ukazuje množství kosti, ale nemusí ukazovat kvalitu kosti. Nemohou předvídat zlomeniny, protože kromě minerální hustoty existují další rizikové faktory pro zlomeniny kostí.

Kolik stojí sken hustoty kostí?

Kapesné náklady na skenování DEXA se pohybují od 160 do 1319 USD v závislosti na tom, kde žijete a jaké služby klinika poskytuje. Medicare hradí náklady na skenování jednou za 24 měsíců, pokud splňujete kritéria programu.

DEXA a QCT jsou dva bezpečné skeny k určení minerální hustoty kostí. Jsou užitečné při diagnostice osteoporózy a osteopenie, ale neposkytují úplný obraz o riziku zlomenin. Medicare může uhradit náklady na proceduru, pokud máte nárok.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY