Co můžete očekávat během zotavení z labioplastiky

Zjistěte více o obnově labioplastiky níže. Navíc sedm chirurgem schválených tipů pro urychlení hojení.

Hero Images/Offset Images

Jaká je stručná odpověď?

“Tento postup má tendenci mít rychlejší a hladší zotavení pro většinu lidí,” říká plastický chirurg Sean Kelishadi, zakladatel SSK Plastic Surgery v Newport Beach v Kalifornii.

Úplné zotavení po labioplastice obvykle trvá 12 týdnů. To znamená, že trvá 3 měsíce, než otok zmizí, tkáň jizvy se usadí a pocit se vrátí.

Ale měli byste být schopni obnovit sexuální a fyzickou aktivitu trochu předtím. Obvykle se lidé mohou vrátit k sexu zaměřenému na genitálie a přísnému cvičení během 4 až 6 týdnů.

A v závislosti na tom, jak je vaše práce fyzicky náročná, byste měli být schopni vrátit se do práce do 1 týdne.

„Pacienti mají různé procedury a procesy hojení, takže doba zotavení se bude lišit,“ říká Alexander Zuriarrain, MD, plastický chirurg s certifikací čtyřnásobných tabulí z plastické chirurgie Zuri v Miami na Floridě.

Co očekávat bezprostředně po labioplastice

„Většina pacientů udává bolestivost a střední nepohodlí během prvních několika dnů po operaci,“ říká Alexis Parcells, MD, plastický chirurg celebrit a zakladatel péče o pleť SUNNIE.

Během počátečního období hojení se budete chtít vyhnout tomu, abyste dělali něco vzdáleně fyzického. Pravděpodobně vám bude řečeno, abyste si lehli a strávili další den nebo dva v posteli.

Někteří lékaři vám dokonce naplánují virtuální následnou schůzku, abyste nemuseli šlapat do nemocnice.

“Pacientům bude předepsán topický znecitlivující krém a bude jim řečeno, aby nosili kompresní prádlo, aby se urychlilo hojení,” říká Parcells.

Váš lékař může také předepsat antibiotika a antifungální léky, které pomohou snížit riziko infekce během zotavování.

Nelekejte se, když si všimnete krvavých skvrn ve spodním prádle nebo na hygienické vložce, když si stahujete kalhoty. Očekává se, že po chirurgickém zákroku bude nějaký krvavý výtok nebo tekutina.

Budete také instruováni, abyste se první, druhý nebo třetí den po operaci osprchovali. (Zeptejte se svého lékaře, co doporučují).

Podle Parcellse byste se měli vyvarovat pití alkoholu, kouření cigaret nebo užívání jiných látek alespoň 2 týdny před zákrokem a také alespoň 2 týdny po něm.

“To zvyšuje riziko krvácení,” říká.

Co můžete očekávat 1 týden po labioplastice

Pravděpodobně se do týdne vrátíte do práce. „Obvykle můžeme tento postup provést ve středu a příští pondělí se můžete vrátit do práce,“ vysvětluje Parcells.

Přesto můžete být v některých polohách trochu oteklá a trochu nepohodlná.

V tuto chvíli byste měli být na chvostu svých léků proti bolesti, ale můžete je i nadále brát podle potřeby. Měli byste také pokračovat v užívání jakýchkoli antibiotik a antimykotik, jak je předepsáno.

Nový pocit, který můžete začít pociťovat, je svědění.

Pokud jste si někdy všimli, že stroupek nebo vystřižený papír během hojení svědí, nebudete překvapeni, když zjistíte, že určité svědění je běžné, když se vaše tělo hojí.

Udělejte vše pro to, abyste si postiženou oblast nepoškrábali. Škrábání by mohlo znovu otevřít vaše rány nebo zanést nežádoucí bakterie.

Co očekávat 2–3 týdny po labioplastice

Dva týdny po operaci? Gratulujeme, prošli jste nejtěžším a nejméně pohodlným obdobím hojení.

Měli byste se i nadále vyhýbat bazénům, vířivkám a oceánům po dobu nejméně 1 měsíce, říká Parcells. Pokud se chcete ponořit do vody, dejte si sedací koupel.

“Intenzivní cvičení můžete začít obvykle asi čtyři týdny po operaci,” vysvětluje Zuriarrain. Ale předtím se budete chtít držet méně intenzivních pohybů s nižším dopadem, jako je chůze a tai chi.

Rozpustné stehy obvykle trvají 3 až 4 týdny, než se rozpustí. Takže ke konci tohoto časového období si můžete všimnout, že se barva a konzistence stehů začínají měnit.

Co můžete očekávat 4–6 týdnů po labioplastice

“Budete se muset vyhnout veškeré sexuální aktivitě po dobu nejméně 4 až 6 týdnů,” říká Kelishadi. Ale na konci 6 týdnů se váš život může víceméně vrátit k obvyklému.

Při prvním sexu zaměřeném na genitálie budete chtít začít pomalu. Věci se mohou mírně lišit, když se přizpůsobíte odlišnému tvaru nebo délce vašich stydkých pysků.

Pokud během sexuální aktivity pocítíte štípání, pálení, krvácení nebo jiné nepříjemné pocity, okamžitě přestaňte.

Poraďte se co nejdříve se svým lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem, abyste prodiskutovali své příznaky a určili hlavní příčinu.

Je něco, co můžete udělat pro urychlení zotavení z labioplastiky?

Chcete se co nejdříve vrátit k sexuálním, fyzickým a každodenním aktivitám? Číst dál. Zde najdete sedm tipů, které mohou podpořit vaši cestu uzdravování.

Promluvte si s někým, kdo tam byl

Máte kamarádku, která si nechala udělat labioplastiku? Jít k lékaři, který spojí budoucí pacienty s minulými pacienty (s jejich souhlasem)? Zeptejte se na všechny své otázky, říká Parcells.

“Pro potenciální pacienty může být velmi užitečné spojit se s někým, kdo nedávno podstoupil proceduru, protože tuto zkušenost prožili a může nabídnout další pohled,” říká.

Zásobte se studenými obklady

Pocit chladu může pomoci snížit otoky, stejně jako pocity svědění, říká Kelishadi. Před operací se tedy zásobte ledovými obklady nebo studenými obklady.

Ale – a to je důležité – nepokládejte led přímo na kůži. Místo toho si do spodního prádla umístěte maxipad a poté na něj navrstvěte ledový obklad, abyste tlumili chlad.

Mějte po ruce léky proti bolesti

„Po operaci vás pošlou domů s perorálním lékem proti bolesti, který vám pomůže s nepohodlí,“ říká Kelishadi. “Většině lidí ale stačí vzít pár Tylenolu a téměř nikdy nebrat žádná narkotika.”

Pokud nechcete užívat léky proti bolesti na předpis, nezapomeňte se zásobit acetaminofenem (Tylenol), o kterém Kelishadi říká, že obvykle může utlumit jakoukoli bolest.

Zvedněte boky

Zuriarrain doporučuje podepřít si pánev několika polštáři, zejména během prvních 48 hodin po operaci. “To může pomoci snížit otoky,” říká.

Dobře se najíst

“Po operaci chcete dobře jíst,” říká Kelishadi. “Upřednostňujte vodu, bílkoviny, zeleninu a ovoce a omezte kofein, alkohol a cukr.”

Používejte masti schválené lékařem

Máte obavy z tuhosti stehu? Poraďte se se svým lékařem a nechte si doporučit konkrétní krém.

“Někteří poskytovatelé doporučují, abyste používali balzám nebo mast, jako je aloe vera nebo antibiotický krém, které pomohou změkčit stehy,” říká Kelishadi.

Nenanášejte na danou oblast každodenní krém na obličej nebo tělo. Většina pleťových a tělových mlék obsahuje dráždivé vůně a chemikálie, které poškodí – nikoli pomohou – hojení.

Moc na to nekoukej

Není pochyb o tom, že by mohlo být lákavé stáhnout si kalhotky po operaci, jako je tato, a podívat se na výsledky.

Parcells to ale nedoporučuje. Říká svým pacientům, aby první měsíc nekontrolovali oblast.

“Během procesu hojení jsou otoky a modřiny normální, ale vidět tyto věci podél vašich genitálií může vést ke zvýšené úzkosti,” říká.

Kdy uvidíte výsledky po labioplastice?

Typ procedury, kterou máte, vaše individuální tělesná chemie a vaše osobní schopnost léčit, to vše ovlivní, jak dlouho bude trvat, než uvidíte výsledky.

“Někteří pacienti vidí svůj konečný výsledek před 3-měsíční známkou, zatímco jiní vidí konečné výsledky několik týdnů po 6-ti měsících,” říká Kelishadi. “Většina lidí však okamžitě vidí obrovské zlepšení, které se zlepšuje každý týden po dobu několika měsíců.”

Další často kladené otázky

Pokud vy nebo někdo, koho milujete nebo s kým žijete, podstupujete labioplastiku, pravděpodobně máte další otázky o tom, co zotavení z labioplastiky obnáší. Níže to rozebereme.

Je rekonvalescence po labioplastice bolestivá?

Ano i ne.

Labioplastika je operace, která zahrnuje nůž a stehy. Takže, stejně jako u jakéhokoli jiného invazivního postupu, pravděpodobně zažijete nepohodlí, když se budete léčit.

Váš lékař vám proto předepíše léky na zmírnění bolesti, které vám pomohou zvládnout bolest.

Přesto Zuriarrain říká, že zotavení je obvykle méně bolestivé, než byste očekávali.

Kdy se můžete po plastice stydkých pysků vrátit do školy, práce a dalších aktivit?

„K činnostem, jako je práce a škola, se můžete vrátit 5–7 dní po operaci,“ říká Zuriarrain.

Budete však muset počkat několik týdnů navíc, abyste se vrátili k penetrační sexuální aktivitě a přísnému cvičení.

Kdy můžete masturbovat nebo mít pronikavý sex po labioplastice?

Obvykle 4 až 6 týdnů.

Pamatujte: Sex nemusí zahrnovat vaše genitálie. Pokud tedy toužíte po fyzické intimitě, zatímco se léčíte, rozhodněte se pro věci jako masáž nohou, líbání a mazlení.

Jaká rizika jsou spojena s labioplastikou?

“Stejně jako u každého postupu existuje riziko snížení citlivosti, infekce a zjizvení,” říká Kelishadi

Kdy byste se měli poradit s lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem?

„Brnění a mírná ztuhlost v oblasti řezu jsou běžné první 2 týdny,“ vysvětluje Kelishadi. Některé záněty, otoky, modřiny a trochu krvácení jsou také, říká.

Ale ohnivé zarudnutí, nadměrné krvácení, prosakování, hnis, vytažené stehy a okamžité zjizvení nejsou.

“Měli byste také okamžitě kontaktovat svého chirurga, pokud pociťujete tyto nebo jiné neobvyklé příznaky,” říká Kelishadi.

Sečteno a podtrženo

Zotavení po labioplastice má několik různých fází, z nichž každá se vyznačuje vlastním souborem pocitů a pokynů pro aktivitu.

Pokud však délka vašich stydkých pysků narušuje kvalitu vašeho života a jste vhodným kandidátem na zákrok, budete rádi, když uslyšíte, že se váš život během 4 až 6 týdnů víceméně vrátí do normálu.


Gabrielle Kassel (ona/je) je queer sexuální edukátorka a wellness novinářka, která se zavázala pomáhat lidem, aby se ve svém těle cítili co nejlépe. Kromě Healthline se její práce objevily v publikacích jako Shape, Cosmopolitan, Well+Good, Health, Self, Women’s Health, Greatist a dalších! Gabrielle ve volném čase trénuje CrossFit, recenzuje produkty pro potěšení, chodí na procházky se svou border kolií nebo nahrává epizody podcastu, který spolupořádá s názvem Bad In Bed. Sledujte ji na Instagramu @Gabriellekassel.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY