Co očekávat od hemiartroplastiky

Přehled

Hemiartroplastika je chirurgický zákrok, který zahrnuje náhradu poloviny kyčelního kloubu. Hemi znamená „polovina“ a artroplastika odkazuje na „výměnu kloubu“. Výměna celého kyčelního kloubu se nazývá totální náhrada kyčelního kloubu (THR).

Hemiartroplastika se obecně používá k léčbě zlomeniny kyčle. Může být také použit k léčbě kyčle poškozené artritidou.

Čtěte dále a dozvíte se více o tom, co lze očekávat od hemiartroplastiky.

Jste kandidátem?

Váš kyčelní kloub je často popisován jako kloub typu „ball-in-socket“. „Kulička“ je hlavice stehenní kosti, což je zaoblený konec stehenní kosti. Stehenní kost je velká kost ve vašem stehně. Kyčelní „zásuvka“ je acetabulum. Acetabulum obklopuje hlavici stehenní kosti a umožňuje jí pohyb, když vaše noha mění polohu. Hemiartroplastika nahrazuje hlavici femuru. Pokud je také potřeba vyměnit zásuvku, budete potřebovat THR.

Pokud máte zlomeninu kyčle nebo závažnou artritidu kyčle, může být k obnovení zdravé funkce kyčle nezbytná hemiartroplastika. Pokud je hlavice stehenní kosti zlomená, ale acetabulum je intaktní, můžete být dobrým kandidátem na hemiartroplastiku. Váš lékař může doporučit THR v závislosti na:

  • zdraví celého vašeho kyčelního kloubu
  • vaše celkové zdraví
  • vaši očekávanou délku života
  • úroveň vaší fyzické aktivity

Zpočátku se může váš lékař pokusit zvládnout artritidu kyčelního kloubu fyzikální terapií, léky proti bolesti a omezením činností, které méně zatěžují kyčelní kloub.

Hemiartroplastika vs. totální náhrada kyčelního kloubu

A hemiartroplastika postup má za následek kratší dobu operace a menší krevní ztráty než THR. Po hemiartroplastice může být menší pravděpodobnost dislokace kyčle ve srovnání s THR.

Pokud je acetabulum relativně zdravé s malou artritidou, hemiartroplastika může být nejlepší volbou, zejména u starších dospělých, kteří nejsou zvláště aktivní. Mladším, aktivnějším lidem může THR fungovat lépe. S THR je pravděpodobnější, že budete mít menší bolest, lepší dlouhodobou funkci a větší schopnost chůze než u hermiartroplastiky.

Příprava na operaci

Hemiartroplastika se obvykle provádí bezprostředně po pádu nebo jiném zranění, které způsobilo zlomeninu kyčle, takže na přípravu obvykle stačí jen málo. Procedura vyžaduje pobyt v nemocnici v délce alespoň několika dnů. Je-li to možné, budete chtít mít někoho s sebou v nemocnici a pomoci zařídit váš pobyt a návrat domů nebo na oddělení pro snížení výkonu.

Postup

Může vám být podána celková anestetika, což znamená, že na proceduru budete spát. Nebo vám může být podáno regionální anestetikum, jako je epidurál, kdy jste stále vzhůru, ale vaše nohy jsou necitlivé. Váš lékař s vámi bude mluvit o vašich možnostech a jejich doporučeních.

Operace začíná řezem na straně stehna poblíž kyčle. Jakmile chirurg uvidí kloub, hlavice stehenní kosti se odstraní z acetabula. Síť vazů, šlach a svalů udržuje míč a jamku na místě. Hlava stehenní kosti je také oddělena od zbytku stehenní kosti. Vnitřek stehenní kosti je vyhlouben a kovový dřík je umístěn těsně uvnitř femuru. Na dřík je bezpečně umístěna protetická nebo umělá hlavice stehenní kosti, rovněž kovová. To může být připojeno k jiné hlavě, která je potažena polyethylenem (plast). Říká se tomu bipolární protéza (hlava v hlavě). Řez se pak zašije a obvazuje. Drén může, ale nemusí být použit k odvodnění jakéhokoli minimálního krvácení.

Zotavení

Ihned po operaci vám budou předepsány léky proti bolesti. Ujistěte se, že je používáte pouze podle předpisu. Brzy po operaci byste měli také zahájit fyzikální terapii. To začne, když jste stále v nemocnici, a bude pokračovat poté, co budete posláni domů nebo propuštěni na oddělení pro snížení výkonu.

Můžete mít domácí terapii nebo následné schůzky ve fyzioterapeutickém zařízení. Délka vaší terapie bude záviset na několika faktorech, včetně vašeho věku a celkové kondice.

Možná se budete muset trvale vyhýbat nebo omezit činnosti, které vyžadují těžké zvedání nebo hodně lezení. Omezená může být také vaše schopnost běhat a sportovat, jako je tenis. Cvičení s nízkým dopadem by však mělo být součástí vašeho životního stylu pro všestranné zdraví. Promluvte si se svým lékařem o činnostech, které byste měli a neměli vykonávat v následujících měsících a letech.

Komplikace

Jako každá operace, hemiartroplastika představuje určitá potenciální rizika. Mezi ně patří:

Infekce

Pravděpodobnost vzniku infekce po hemiartroplastice je asi jedno procento, ale pokud k ní dojde, komplikace jsou vážné. Infekce se mohou rozšířit do zbytku kyčle, což může vyžadovat další operaci.

Infekce se může objevit během několika dnů po operaci nebo po letech. Užívání antibiotik před zubním zákrokem nebo operacemi močového měchýře nebo tlustého střeva může být doporučeno, aby se zabránilo šíření bakteriální infekce do kyčle.

Krevní sraženina

Jakákoli operace na kyčlích nebo nohou zvyšuje riziko tvorby krevní sraženiny v žíle nohy (hluboká žilní trombóza). Pokud je sraženina dostatečně velká, může blokovat oběh v noze.

Sraženina se také může dostat do plic (plicní embolie) a způsobit vážné srdeční a plicní problémy. Vstávat a hýbat nohama co nejdříve po operaci je jedním z nejúčinnějších způsobů prevence hluboké žilní trombózy.

Dislokace

Pokud míček vypadne z jamky, nazývá se to dislokace. Nejčastěji se vyskytuje brzy po hemiartroplastice, když se pojivová tkáň v kloubu stále hojí. Váš lékař a váš fyzikální terapeut by vám měli vysvětlit, jak se vyhnout dislokaci kyčle.

Uvolnění

Úspěšná hemiartroplastika by měla trvat asi 12 až 15 let i více. Po této době nebo i dříve může protetická kyčel ztratit část spojení s kostí. Jedná se o bolestivou komplikaci a obvykle vyžaduje další operaci k jejímu odstranění.

Výhled

Po hemiartroplastice jsou běžné krátké epizody bolesti nebo ztuhlosti. Dlouhodobé nepohodlí v nahrazované kyčli byste neměli očekávat ani tolerovat. Pokud je operace úspěšná a nenastanou žádné komplikace, měli byste si užívat dlouhé a zdravé používání své nové kyčle. Je důležité, abyste se plně účastnili fyzikální terapie a chodili na všechny kontroly po operaci.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY