Co potřebujete vědět o kousnutí pavoukem a stafylokokových infekcích?

Závažná stafylokoková infekce, která nereaguje na léčbu antibiotiky, se může vyvinout z jakékoli rány, včetně kousnutí pavoukem. Je také možné nejprve zaměnit infekce MRSA za kousnutí pavoukem.

Kousnutí hmyzem a další rány se mohou infikovat mnoha druhy Staphylococcus, což je skupina bakterií. Alternativně může být stafylokoková infekce kůže, která se vyvíjí z jiných ran, zaměněna za kousnutí pavoukem.

Tento článek se zabývá tím, jak se u vás vyvine stafylokoková infekce na kůži, jak tyto infekce mohou vypadat a jak rozeznat rozdíl mezi stafylokokovou infekcí a jiným poraněním kůže, jako je kousnutí pavoukem.

Můžete dostat stafylokokovou infekci z kousnutí pavoukem?

Stafylokoková infekce se na kůži může vyvinout kdykoli, když se na povrchu kůže objeví rána nebo prasklina. Některé formy stafylokoka se přirozeně vyskytují na kůži a nejsou důvodem k obavám, pokud bakterie nepřekonají váš imunitní systém.

Když váš imunitní systém nedokáže udržet rovnováhu s bakteriemi, může se vyvinout infekce. To se může stát, pokud máte oslabený imunitní systém nebo přemnožení bakterií. Řezy, škrábance, puchýře a dokonce i kousnutí hmyzem mohou vytvořit hostitelské místo pro infekci stafylokokem na vaší kůži.

Kousnutí pavoukem je ve skutečnosti docela vzácné. Mohou se však infikovat nebo přejít do nekrotických ran, které vážně poškozují tkáň.

Odborníci však poznamenávají, že to, co mnoho lidí považuje za kousnutí pavoukem, jsou ve skutečnosti kousnutí od jiných škůdců, jako jsou blechy nebo štěnice. „Sousto“ může být dokonce závažnější infekcí MRSA.

Co je MRSA?

Methicilin-rezistentní Staphylococcus aureus (MRSA) je typ bakteriální infekce, kterou je obtížné zvládnout běžnými antibiotiky. Infekce MRSA jsou způsobeny specifickými kmeny stafylokoků, které se vyvinuly tak, aby se staly odolnými vůči mnoha antibiotikům, což jim vysloužilo přezdívku superbakterie.

Existují určitá antibiotika, jako je vankomycin, která jsou stále velmi účinná při léčbě MRSA. Ale věří odborníci tato antibiotika časem také ztratí svou účinnost proti MRSA.

Bylo to užitečné?

Jak vypadá MRSA z kousnutí pavoukem?

Infekce specifické pro MRSA může být obtížné odlišit od jiných typů infekcí rány, bez ohledu na to, co způsobilo původní ránu. Při kousnutí pavoukem mohou být viditelná dvě malá kousnutí, ale výraznější příznaky obvykle zahrnují věci jako:

 • zarudnutí
 • otok
 • bolest nebo citlivost
 • svědění
 • naplněné tekutinou

Tyto příznaky jsou typické, pokud jde o kousnutí pavoukem. Kousnutí pavoukem se však může vyvinout i ve významnější rány.

Kousnutí od určitých pavouků, včetně jedovatých pavouků, jako je hnědý samotářský pavouk, může způsobit vážnější zranění, které se hojí pomalu nebo dokonce vede k poškození tkáně.

Nekróza je poškození a smrt zdravé tkáně. Je to běžná komplikace kousnutí jedovatým pavoukem a může být obtížné rozpoznat rozdíl mezi kousnutím nekrotickým pavoukem a kousnutím infikovaným MRSA nebo dokonce jinými poraněními MRSA.

Ať už začali kousnutím pavouka nebo ne, rány MRSA se mohou objevit s následujícím příznaky:

 • zarudnutí
 • otok
 • bolest nebo citlivost
 • teplý na dotek
 • naplněné hnisem
 • horečka

Jak si splést MRSA s pavoučím kousnutím?

Infekce kůže MRSA a kousnutí pavoukem obvykle začínají jako malé červené hrbolky. Tyto hrbolky mohou být vyvýšené, horké, bolavé a naplněné tekutinou nebo hnisem.

Zpočátku si nemusíte všimnout kousnutí pavoukem nebo počáteční rány, která se vyvinula v infekci MRSA. Vidět samotného pavouka nebo si všimnout malých otvorů po kousnutí jsou obvykle nejlepším indikátorem toho, že vaše rána byla způsobena kousnutím pavouka a ne něčím jiným.

Můžete také rozlišovat mezi infekcí MRSA a kousnutím pavouka podle toho, co vychází z vaší rány. Pavoučí kousnutí obvykle odvádí čistou tekutinu, zatímco rány MRSA obvykle odvádějí hnis.

Infekce MRSA se také pravděpodobně šíří z oblasti, kde začala, do okolní kůže, jiných oblastí těla nebo dokonce do krve a kostí.

Jak léčíte MRSA po kousnutí pavoukem?

Kousnutí pavoukem ne vždy vyžaduje léčbu. Mnoho kousnutí od obyčejných pavouků se zahojí samo, i když kousnutí od jedovatých pavouků může vyžadovat větší péči.

Jako první pomoc při kousnutí pavoukem se doporučuje studený obklad, lokální antihistaminika nebo léky proti bolesti a důkladná očista.

Pokud vás kousne známý jedovatý pavouk, měli byste do plánu první pomoci zahrnout i hodnocení zdravotníkem. Kousnutí od některých pavouků může způsobit odumírání zdravé tkáně, což pak vyžaduje mnohem rozsáhlejší léčbu nebo dokonce rekonstrukci.

Domácí léky mohou do určité míry pomoci na rány MRSA, ale opravdu vyžadují použití silných antibiotik. Přesto ne všechna antibiotika fungují při léčbě ran MRSA, protože bakterie, které je způsobují, se staly odolnými vůči mnoha z těchto léků.

Antibiotika v současnosti doporučovaná pro léčbu MRSA zahrnují:

 • vankomycin
 • daptomycin
 • linezolid
 • trimethoprim/sulfamethoxazol (TMP-SMZ)
 • quinupristin/dalfopristin
 • klindamycin
 • tigecyklin

Měli byste vytlačit hnis z pavoučího kousnutí?

Mačkání pavoučího kousnutí se nedoporučuje, protože může šířit jed. Ještě horší je vymáčknout bolák MRSA, o kterém si myslíte, že je kousnutím pavouka. Rány po MRSA mohou být vyplněny hnisem a může svádět k prasknutí nebo vymáčknutí, ale to se nedoporučuje.

Zdravotnický pracovník by měl správně diagnostikovat a léčit infekci MRSA. Ačkoli to může zahrnovat odvodnění boláku, není to něco, co byste se měli snažit dělat doma. já

Pokud vaše rána začne mokvat nebo otékat a vy si nejste jisti, zda se jedná o kousnutí pavoukem nebo infekci MRSA, překryjte ránu suchým obvazem a co nejdříve kontaktujte zdravotnického pracovníka.

Kdy vyhledat lékařskou péči?

Rána, která se zvětší, začne vytékat hnis nebo tekutina nebo se bolestivě zanítí, může být dostatečným důvodem k konzultaci se zdravotníkem.

Nicméně, pokud jde o kousnutí, rány a zejména infekce MRSA, přítomnost horečky je velkou červenou vlajkou.

Pokud vyvinete a horečka a také máte ránu, která vypadá hůře nebo se nehojí, navštivte co nejdříve zařízení urgentní péče nebo navštivte svého lékaře.

Infekce MRSA se mohou šířit, což vede ke smrtelným infekcím krve nebo kostí. I neléčené kousnutí nekrotického pavouka může vést ke ztrátě tkáně a dalším komplikacím. Včasná léčba je zásadní pro zvládnutí obou typů ran.

Mnoho kožních infekcí MRSA je brzy mylně považováno za kousnutí pavoukem. Rány, které se nehojí – ať už jsou výsledkem kousnutí pavoukem nebo něčím úplně jiným – by měl vidět zdravotnický pracovník.

Jakákoli rána, včetně kousnutí pavoukem, může být infikována bakteriemi odolnými vůči antibiotikům, které mohou být nebezpečnější, čím déle se neléčí.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY