Co způsobuje bolest kyčle po spinální fúzi?

Bolest kyčle po operaci fúze páteře je poměrně častá. Ale najít úlevu znamená identifikovat hlavní příčinu.

m-gucci/Getty Images

Spinální fúze je chirurgický zákrok, který spojuje (spojuje) dva nebo více obratlů dohromady. Obvykle se provádí za účelem snížení bolesti a zlepšení stability páteře.

I když to může být pro mnohé užitečný postup, někdy může vést k novým problémům, jako je bolest kyčle nebo pánve. To je často způsobeno vztahem mezi páteří a kyčlí, který může být po operaci ohrožen.

Pokud jste měli fúzi páteře a zažili jste bolesti kyčle, možná vás zajímá, zda mezi nimi existuje souvislost.

Tento článek vysvětluje vztah mezi páteří a kyčlí, příčiny bolesti kyčle po fúzi páteře a vaše možnosti léčby.

Spojení mezi páteří a kyčlí

Od hlavy až po prsty u nohou jsou vaše kosti a svaly propojené, aby vám pomohly pohybovat se.

Zejména horní část těla je spojena s vaší spodní částí těla prostřednictvím pánve a páteře. Tyto dva jsou spojeny přes sakroiliakální (SI) kloub, který spojuje každou stranu křížové kosti (spodní část páteře) s vnitřním povrchem kyčelní kosti (kyčelní kost ve tvaru motýla).

Vaše pánev se také spojuje s vaší stehenní kostí (stehenní kost). acetabulumkyčelní jamka, která drží vaši stehenní kost na místě.

Protože vaše pánev a páteř hrají hlavní roli v pohybu a jsou úzce propojeny, problémy v jedné oblasti mohou ovlivnit druhou.

Možné příčiny bolesti

Po operaci fúze páteře budete potřebovat čas na zotavení, což pravděpodobně znamená, že budete méně aktivní. Abyste se během léčení chránili, vaše svaly se mohou napnout a fungovat jinak než obvykle.

Například vaše kyčelní flexory se mohou napnout, což může způsobit další stres na vaše boky, což způsobuje větší bolest.

Vzhledem k tomu, že páteř – zejména bederní páteř – a kyčle jsou úzce propojeny, může snížená pohyblivost bederní páteře vytvářet větší spoléhání a namáhání pánve a kyčlí při udržení držení těla a podpoře pohybu.

Ve skutečnosti je známo, že fúze páteře způsobuje změny v držení těla a chůzi (chůzi a rovnováhu) a může vyžadovat přílišnou kompenzaci kyčlí a pánve, což vede k bolesti nebo nepohodlí. Také může dojít k většímu namáhání sakroiliakálního kloubu, což má za následek větší bolest.

Existuje mnoho potenciálních příčin bolesti kyčle po fúzi páteře. The hlavní příčiny zahrnout:

  • větší zatížení SI kloubu po spinální fúzi
  • chybná diagnóza problémů se zády místo problémů s kyčlemi
  • odběr kostního štěpu v kyčelním kloubu (který je vedle SI kloubu)
  • souběžné problémy s páteří a kyčlemi (známé jako syndrom kyčelní páteře)

Po operaci se také může objevit svalová slabost, a proto se často doporučuje fyzikální terapie.

Prevalence bolesti po fúzi páteře

Bolest kyčle – zejména bolest SI kloubu – po operaci fúze páteře je relativně častá a odhadem ovlivňuje 32–42 % pacientů.

Tato statistika však zahrnuje také pacienty, kteří mohli mít již existující bolest SI před operací. Jedna studie zjistili, že nová bolest SI po lumbální spinální fúzi se objevila asi u 12,6 % pacientů.

Léčba bolesti kyčle po fúzi páteře

Vzhledem k multifaktoriální povaze bolesti kyčle po fúzi páteře budete muset úzce spolupracovat se svým lékařem, abyste získali řádné posouzení, zvláště pokud se bolest nezmenšuje nebo se skutečně zhoršuje po zotavení po operaci.

Váš zdravotník pravděpodobně nejprve doporučí konzervativní léčbu, jako jsou nesteroidní protizánětlivé léky (např. ibuprofen, naproxen), nošení pánevního pásu ke snížení pohybu kyčlí a fyzikální terapie.

Během fyzikální terapie může váš terapeut implementovat strategie, které pomohou zlepšit stabilizaci vaší pánve, obnovit držení těla a rovnováhu, napravit jakékoli abnormality chůze a rovnováhy a posílit okolní svalstvo.

V některých případech mohou být nutné injekce steroidů nebo chirurgický zákrok, pokud konzervativní léčba nefunguje.

Často kladené otázky o bolesti kyčle po fúzi páteře

Jak dlouho trvá bolest kyčle po fúzi páteře?

V závislosti na příčině může být vaše bolest kyčle dočasná, když se zotavujete z operace, nebo může trvat mnohem déle a může vyžadovat léčbu.

Je bolest kyčle po spinální fúzi typická?

Bolest kyčle po spinální fúzi je poměrně standardní. Studie naznačují, že stres na sakroiliakální kloub je jednou z hlavních příčin bolesti kyčle po operaci, která postihuje téměř 32–42 % pacientů.

Jaké jsou příznaky neúspěšné fúze páteře?

Známý jako syndrom neúspěšné operace zadMezi známky a příznaky neúspěšné fúze páteře patří nová nebo zhoršená bolest, pálení, brnění nebo slabost v dolních končetinách, snížená pohyblivost, bolesti hlavy nebo krku nebo návrat předchozích příznaků.

Sečteno a podtrženo

Kyčle a páteř jsou úzce propojeny, což znamená, že pokud je jeden zraněný nebo má sníženou pohyblivost, druhý může být nucen to překompenzovat.

Než se rozhodnete podstoupit operaci fúze páteře, ujistěte se, že vy a váš chirurg máte jasnou představu o všech dalších souběžných problémech s kyčlí a pánví, abyste mohli optimalizovat svůj pooperační výsledek.

Po operaci fúze páteře je běžné, že kyčle musí „nabírat ochablost“ z páteře a mohou způsobit bolest nebo nepohodlí.

K úlevě od této bolesti může váš zdravotnický pracovník doporučit léčbu první linie, jako jsou léky proti bolesti nebo fyzikální terapie k obnovení síly, držení těla a stabilizaci kyčlí. V některých případech může být nutná další operace.

Pokud máte podezření, že vaše bolest kyčle je způsobena vaší páteřní fúzí, promluvte si se svým lékařem, abyste našli nejlepší způsob léčby pro vás.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY