Dieta pro gestační diabetes

Co je těhotenská cukrovka?

Těhotenská cukrovka, která způsobuje vyšší než normální hladinu cukru v krvi, se vyskytuje během těhotenství.

Testování na gestační diabetes se obvykle vyskytuje mezi 24. a 28. týdnem těhotenství. Pokud máte rizikové faktory pro diabetes, může vám lékař doporučit testování dříve v těhotenství. Pokud obdržíte diagnózu gestačního diabetu, budete potřebovat testování 6 až 12 týdnů po porodu, abyste zjistili, zda je cukrovka stále přítomna.

Těhotenská cukrovka obvykle odezní po porodu, i když máte vyšší riziko, že se u vás později v životě rozvine cukrovka 2. typu.

Podle Johns Hopkins Medicine postihuje těhotenská cukrovka 3 až 8 procent těhotných žen ve Spojených státech.

Gestační diabetes zvyšuje riziko narození velkého dítěte, což může způsobit problémy s porodem. Zvyšuje také riziko, že se dítě narodí s hypoglykémií (nízká hladina cukru v krvi). Respirační potíže, žloutenka a nízké hladiny vápníku a hořčíku jsou také častější u dětí, jejichž matky mají těhotenskou cukrovku. Existuje také vyšší riziko, že vaše dítě onemocní cukrovkou později v životě.

Změna stravy je obecně první metodou léčby těhotenské cukrovky.

Jaké jsou obecné výživové pokyny pro gestační diabetes?

Množství kalorií, které byste měli každý den zkonzumovat, závisí na řadě faktorů, jako je vaše váha a úroveň aktivity. Těhotné ženy by obecně měly zvýšit spotřebu kalorií o 300 kalorií denně z diety před těhotenstvím. Lékaři doporučují tři jídla a dvě až tři svačiny denně. Častější konzumace menších jídel vám může pomoci udržet hladinu cukru v krvi stabilní.

Váš lékař vám pravděpodobně doporučí, abyste sledovali hladinu cukru v krvi, abyste pomohli zvládnout těhotenskou cukrovku.

Testování hladiny cukru v krvi po jídle vám řekne, jak toto jídlo ovlivnilo hladinu cukru v krvi. Váš lékař vám sdělí, jaké by měly být hladiny cukru v krvi.

Obecná doporučení během těhotenství jsou udržovat hladinu cukru nejvýše 95 miligramů na decilitr (mg/dl) před jídlem nebo nalačno, ne vyšší než 140 mg/dl jednu hodinu po jídle a ne vyšší než 120 mg/dl dvě hodiny po jídle .

Můžete si všimnout, že vaše hladina cukru v krvi je ráno vyšší, i když jste nejedli. Je to proto, že hormony uvolněné v noci mohou zvýšit hladinu cukru v krvi nalačno. Jíst svačinu před spaním může některým lidem pomoci. Pro ostatní je důležité řídit příjem sacharidů při snídani, což může znamenat omezení ovoce ráno. Testování hladiny cukru v krvi vám a vašemu lékaři může pomoci najít pro vás nejlepší jídelníček.

Lékaři také doporučují, aby těhotné ženy užívaly prenatální multivitamin, doplněk železa nebo doplněk vápníku. To vám může pomoci splnit vyšší požadavky na některé vitamíny a minerály během těhotenství a napomoci normálnímu vývoji dítěte.

Sacharidy

Sacharidy jsou hlavním zdrojem energie pro tělo.

Sacharidy jsou to, co zvyšuje hladinu cukru v krvi. Měli byste pečlivě sledovat množství sacharidů, které jíte s jídlem. Změřte porce, abyste věděli, kolik jíte. Zaznamenávejte si porce při každém jídle a svačině, abyste mohli upravit svůj jídelníček, pokud je hladina cukru v krvi mimo rozmezí. Jíst příliš málo sacharidů však může také způsobit problémy. Proto je klíčové dobré sledování a vedení záznamů.

Sacharidy můžete sledovat buď počítáním gramů sacharidů v každém jídle a svačině, nebo sledováním porcí nebo výměn sacharidů. Pro více informací se poraďte se svým lékařem nebo dietologem.

Měli byste se snažit konzumovat sacharidy s každým jídlem a svačinou, abyste konzumaci sacharidů rozložili na celý den. To může pomoci udržet hladinu cukru v krvi stabilní a vyhnout se skokům v krvi.

Škroby a obiloviny poskytují tělu sacharidy. Nejlepší je vybrat škroby s vysokým obsahem vlákniny a vyrobené z celých zrn. Nejen, že jsou tyto druhy sacharidů výživnější, ale vaše tělo je také pomaleji tráví. Mezi lepší možnosti patří:

 • celozrnný chléb a oves
 • hnědá rýže a těstoviny, quinoa, pohanka nebo amarant
 • celozrnné cereálie
 • luštěniny, jako jsou černé fazole nebo fazole
 • škrobová zelenina, jako jsou brambory a kukuřice

Mléko a jogurt také poskytují tělu sacharidy. Mléko se počítá jako součást celkových sacharidů během jídla. Mléko je cennou součástí jídelníčku, protože dodává dobré množství vápníku a bílkovin. Vápník je důležitý pro zdraví kostí.

Nízkotučné mléčné výrobky mohou být lepší volbou, pokud se snažíte řídit svůj přírůstek hmotnosti během těhotenství.

Sójové mléko je volbou pro vegetariány nebo lidi s intolerancí laktózy. Sójové mléko má také sacharidy.

Mandlové nebo lněné mléko není zdrojem uhlohydrátů a může vám pomoci, pokud potřebujete omezit sacharidy u konkrétního jídla, ale přesto chcete mléčný výrobek. Ujistěte se, že jste vybrali neslazené odrůdy těchto mlék, abyste zvládli příjem sacharidů.

Ovoce poskytuje sacharidy a je součástí celkového obsahu sacharidů ve vašem jídle nebo svačině. Celé ovoce má vysoký obsah vlákniny a dává přednost před džusy nebo konzervovaným ovocem baleným v cukru.

Sladkosti také poskytují sacharidy. I když se nemusíte úplně vyhýbat sladkostem, měli byste přísně sledovat příjem těchto potravin, protože vám mohou zvýšit hladinu cukru v krvi rychleji než vyšší vláknina, složitější sacharidy. Sladkosti mají často více sacharidů v menší porci než jiné sacharidové potraviny.

Zelenina

Zelenina také poskytuje tělu sacharidy. Množství sacharidů může být zanedbatelné, jako je tomu v případě zeleniny nebo brokolice, nebo mohou obsahovat značné množství sacharidů, jako je tomu u škrobové zeleniny, jako jsou brambory, kukuřice a hrášek. Nezapomeňte zkontrolovat obsah sacharidů v zelenině, abyste věděli, kolik sacharidů jíte.

Je důležité konzumovat širokou škálu zeleniny, abyste získali živiny potřebné pro matku i dítě. Jezte tři až pět porcí zeleniny každý den.

Jedna porce zeleniny se rovná jedné z následujících:

 • 1 hrnek listové zeleniny
 • 1/2 šálku nakrájené zeleniny
 • 3/4 šálku zeleninové šťávy

Měli byste se konkrétně snažit jíst různé druhy zeleniny denně, protože každá barva obsahuje vlastní sadu živin a antioxidantů.

Proteiny

Bílkoviny jsou nezbytnou součástí zdravé výživy. Většina zdrojů bílkovin neobsahuje sacharidy a nezvýší hladinu cukru v krvi, ale nezapomeňte zkontrolovat vegetariánské zdroje bílkovin, jako jsou fazole a luštěniny, které mohou sacharidy obsahovat.

Většina žen s gestačním diabetem potřebuje dvě až tři porce bílkovin každý den. Jedna porce bílkovin se rovná jedné z následujících:

 • 3 unce vařeného masa
 • 1 vejce
 • 1/2 šálku fazolí
 • 1 unce ořechů
 • 2 lžíce ořechového másla
 • 1/2 šálku řeckého jogurtu

Chcete-li snížit příjem tuku, jezte libové kusy masa bez viditelné kůže a tuku.

Tuky

Tuky nezvyšují hladinu cukru v krvi, protože neobsahují sacharidy. Jsou však koncentrovaným zdrojem kalorií. Pokud se snažíte zvládnout přírůstek hmotnosti, možná budete chtít řídit příjem tuků. Zdravé tuky jsou nezbytné. Ořechy, semena, avokádový, olivový a řepkový olej a lněná semínka jsou jen několika příklady zdravých tuků.

Pro celkové zdraví omezte nasycené tuky, jako je sádlo a slanina, a trans-tuky. Trans-tuky se objevují především ve zpracovaných potravinách.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY