Dospívající dívky nevyvíjejí tiky kvůli TikTok

Od začátku pandemie COVID-19 lékaři pozorovali nárůst počtu dospívajících dívek trpících tiky nebo to, co se jeví jako verbální a motorické tiky.

“Tiky jsou náhlé, opakující se nerytmické pohyby nebo zvuky, které je obtížné ovládat,” říká Jessica Frey, MD, neuroložka specializující se na pohybové poruchy na West Virginia University.

Mezi běžné motorické tiky patří škubání krkem, mávání rukou nebo bouchání hlavou. Výbuchy hlasu nebo fonické tiky často zahrnují chrochtání, kašlání nebo hučení.

Tiky jsou nejčastěji spojovány s Tourettovým syndromem, neurologickou poruchou, která postihuje část mozku, která řídí pohyb. Příznaky typicky vyvinout mezi 4–6 lety a vrchol mezi 10–12 lety.

Většina těchto dospívajících však nezažívá tiky, protože mají pozdní Touretteův syndrom, říká Frey.

Místo toho se stres pandemie a sociální média spojují, aby vytvořily dokonalou bouři pro tiky, říká.

Pochopení role TikTok a dalších platforem sociálních médií

Vzestup sociálních platforem založených na videu umožnil uživatelům lepší přístup k influencerům, kteří mají Tourettův syndrom, a také k videím s tiky.

Jakkoli může tento obsah znít úzce, v době zveřejnění mají #ticsandroses, #ticsandtourettes a #ticsgirl každý miliony zhlédnutí a influenceři @baylen.dupree a @willoriewisp mají více než 8 milionů, respektive 1,6 milionu sledujících.

Zdravotníci začali mít podezření, že tato virová videa ovlivnila náhlý vzestup rozvoje tiků, když se v typu tiků, které viděli, objevil vzorec.

Frey vysvětluje, že když má jedinec Tourettův syndrom, obvykle má tiky, které jsou pro něj jedinečné.

Tiky, které někteří lékaři hlásili, si byly v drtivé většině podobné, zejména mezi lidmi v různých zeměpisných oblastech, stejně jako tiky zobrazené na sociálních sítích, říká.

Ale důvod proč není tak jednoduchý jako rozšířená napodobenina.

“Nárůst tiků u dospívajících dívek je jemnější a složitější, než se původně myslelo,” říká Frey.

Sociální média koneckonců také pomohla zvýšit povědomí o ticích a Tourettes, říká William Balanoff, DDS, MS, FICD, který se specializuje na hledání ústních pomůcek, které mohou pomoci minimalizovat hlasové tiky spojené s Tourettovým syndromem.

“Je možné, že Tourettes je diagnostikován častěji kvůli většímu povědomí o tomto stavu mezi lékaři, rodiči a samotnými teenagery,” říká.

Mnoho náctiletých dívek si možná neuvědomilo, že jejich chování má nějaké jméno, dokud to neviděly u ostatních na sociálních sítích, dodává Balanoff.

Jinými slovy, chování mohlo předcházet pandemii COVID-19 nebo používání TikTok a dalších videoplatforem.

„Zatímco během pandemie došlo k nárůstu používání sociálních médií mezi dospívající populací, během pandemie se také zvýšila míra stresu, úzkosti, nejistoty a strachu, což jsou známé modulátory tikových stavů,“ vysvětluje Balanoff.

Jak pandemie COVID-19 ovlivnila vývoj a chování dospívajících

„Je možné, že stres a izolace během pandemie přispěly k rozvoji tiků u některých jedinců, včetně dospívajících dívek,“ říká Sarah Johnson, PhD, psycholožka, která se specializuje na práci s dospívajícími s úzkostnými a stresovými poruchami.

Vskutku, výzkum ukázal, že dospívající hlásí zvýšený stres v důsledku virtuálního vzdělávání, zvýšené napětí doma kvůli uzamčení a obecné akademické problémy.

„Mnoho dětí a mladých dospělých si nevyvinulo mechanismy zvládání, které jsou nezbytné k tomu, aby zvládli nezmapované stresory,“ říká Balanoff.

Rozvoj tiků může být pro tělo způsob, jak uvolnit část tohoto nadměrného stresu, dodává.

Proč se zaměřujeme na dospívající dívky

Cisgender chlapci a jiní muži určení při narození mají větší pravděpodobnost, že budou diagnostikováni tiky a stavy způsobujícími tiky.

Data například naznačují, že chlapci jsou 3–4krát častěji vykazují příznaky spojené s Tourettovým syndromem než dívky.

Ačkoli výzkumníci pozorovali zvýšený vývoj tiků napříč všechny věkové a pohlavní skupinynejvýraznější dopad zaznamenaly dospívající dívky.

Bylo to užitečné?

Co dělat, když u vašeho dospívajícího dojde k neočekávané změně chování

Pro začátek k nim přistupujte s něžnou, milující laskavostí – ne s hněvem.

„Rodiče často nadávají svým dětem, když tikují, ale vaše dítě tím bude frustrovat, protože bez ohledu na základní příčinu nemají své tiky pod kontrolou,“ říká Balanoff.

Je důležité přijmout své dítě takové, jaké je a čím si prochází, říká.

„Jakkoli pro vás může být nepříjemné sledovat, jak tikají, vaše dítě vnitřně trpí a potřebuje vaši lásku a podporu,“ říká Balanoff.

Johnson doporučuje domluvit si schůzku s lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem. Mohou posoudit příznaky vašeho dítěte a pomoci určit základní příčinu.

V případech, kdy stres a sociální média přispěly k rozvoji tiků vašeho dospívajícího, může být terapie prospěšná.

Terapie může pomoci vašemu dítěti zvládnout stres, což mu nakonec pomůže zvládnout tiky, říká Johnson. Terapeut může také pomoci vám, rodičům, vytvořit pro ně doma podporující a přijímající prostředí, říká.

Pokud jsou tiky vašeho dospívajícího důsledkem základního onemocnění – včetně Tourettova syndromu, mozkové obrny a Huntingtonovy choroby – nebo užívání návykových látek, váš lékař prodiskutuje možnosti léčby a zvládání symptomů.

Správný odborník pomůže vašemu dospívajícímu cítit se pohodlněji a jistěji se svým stavem. Pokud se vaše dospívající dítě necítí respektováno nebo se mu nelíbí, že je posloucháno, možná je čas poradit se s novým lékařem.

Chcete-li najít zkušeného zdravotnického odborníka ve vaší oblasti, podívejte se na tento adresář od The Tourette Association of America.

Sečteno a podtrženo

Od vypuknutí pandemie lékaři hlásili nárůst tiků mezi dospívajícími dívkami.

Ale základní příčina není tak jednoduchá jako konzumace virových videí tiků a Tourettova syndromu na TikTok. Je to pravděpodobně kvůli složité kombinaci stresu, používání sociálních médií a sociálního povědomí.


Gabrielle Kassel (ona/je) je queer sexuální edukátorka a wellness novinářka, která se zavázala pomáhat lidem, aby se ve svém těle cítili co nejlépe. Kromě Healthline se její práce objevily v publikacích jako Shape, Cosmopolitan, Well+Good, Health, Self, Women’s Health, Greatist a dalších! Gabrielle ve volném čase trénuje CrossFit, recenzuje produkty pro potěšení, chodí na procházky se svou border kolií nebo nahrává epizody podcastu, který spolupořádá s názvem Bad In Bed. Sledujte ji na Instagramu @Gabriellekassel.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY