Fungují doplňky L-lysinu na psoriázu? Zde je to, co říká výzkum

Žádný konkrétní výzkum nepodporuje doplňky L-lysinu jako účinnou léčbu psoriázy. Ale jíst vyváženou stravu bohatou na základní živiny, jako je lysin, vám může pomoci zvládnout příznaky psoriázy a vzplanutí.

Aminokyselina lysin hraje zásadní roli v tělesných procesech, jako je vstřebávání vápníku a růst kostí a svalů. Ale protože si vaše tělo nedokáže vyrobit lysin samo, musíte ho získat z potravy nebo doplňků.

Možná jste narazili na nějaké neoficiální důkazy naznačující, že doplňky L-lysinu mohou zmírnit příznaky kožních onemocnění, jako je lupénka. Výsledky výzkumu však tato tvrzení ještě nepotvrdily.

“V současné době neexistují žádné vědecké důkazy, které by naznačovaly, že konzumace L-lysinu může účinně pomoci při léčbě psoriázy,” říká dermatolog a laserový kožní chirurg Dr. Cameron Rokhsar. Z tohoto důvodu nedoporučuje lidem s psoriázou užívat doplňky L-lysinu ke zmírnění jejich příznaků.

Zde je to, co byste měli vědět o užívání L-lysinu na psoriázu.

Jaké výhody má L-lysin?

Aminokyselina lysin podporuje zdraví pokožky tím, že podporuje produkci kolagenu, což pomáhá kůži a kostem zůstat zdravé a silné. Může také pomoci podpořit přirozené zotavení vašeho těla urychlením procesu hojení ran.

Vzhledem k těmto schopnostem může být logické, že doplňky L-lysinu mohou také pomoci s příznaky psoriázy – a to je jistě možnost.

Přesto podle Rokhsara zůstává výzkum L-lysinu jako léku na psoriázu omezený a je zapotřebí více studií k určení jeho účinnosti a bezpečnosti.

Nějaký omezené důkazy naznačuje, že doplňky L-lysinu mohou pomoci zabránit replikaci některých virů v těle. Vědci se domnívají, že lysin snižuje produkci argininu, další aminokyseliny, která je nezbytná pro množení virů.

Vědci našli silnou souvislost mezi virovými nebo plísňovými infekcemi a propuknutím psoriázy. A i když L-lysin není antivirotikum, může mít stále potenciál pomoci zpomalit nebo zastavit růst viru a nepřímo zabránit vzplanutí psoriázy.

Má L-lysin další výhody?

Mezi další navrhované výhody L-lysinu patří:

 • pomáhá snižovat riziko rakoviny
 • zlepšení zdraví očí
 • udržení zdravého krevního tlaku
 • zmírnění úzkosti, která se vyvíjí v reakci na stres
 • zlepšit vaši schopnost absorbovat a zadržovat vápník

Ale znovu, vědecký výzkum ještě nenašel přesvědčivou podporu pro tyto přínosy u lidí.

Výzkum L-lysinu pro psoriázu zůstává velmi omezený

Jeden případová studie z roku 2015 zkoumali potenciální souvislost mezi doplňky L-lysinu a symptomy psoriázy.

Autoři studie sledovali ženu ve věku 30 let s těžkou psoriázou a požádali je, aby:

 • jíst hodně zeleniny a omezit maso
 • vyhnout se nezdravému jídlu a cukru
 • užívat různé doplňky výživy, které obsahují vitamíny B, vitamín C, L-lysin a prolin

Po 6 měsících dodržování tohoto režimu její psoriázové náplasti zcela vymizely.

Přesto, protože L-lysin nebyl jediným zahrnutým doplňkem, žádné přesvědčivé důkazy nepodporují jeho přínosy pro psoriázu. To znamená, že výhody výživné stravy doplněné o základní vitamíny mohou stát za další zkoumání.

Výzkumníci také poznamenali, že vitamin C, lysin a prolin hrají důležitou roli ve zdraví kolagenu, což zase podporuje zdraví vaší pokožky.

Bylo to užitečné?

Jak používat L-lysin

Ačkoli Rokhsar nedoporučuje užívat doplňky L-lysinu ke zmírnění příznaků psoriázy, říká, že přidání více potravin bohatých na lysin do vyvážené stravy může být dobrou volbou, když žijete s psoriázou.

Mezi potraviny bohaté na lysin patří:

 • maso jako hovězí, kuřecí a vepřové

 • ryby, zejména treska a sardinky

 • mléčné výrobky jako sýr, jogurt a mléko

 • luštěniny jako čočka, cizrna a sójové boby

Přidání některých nebo všech těchto potravin do vaší stravy příznivé pro psoriázu může pomoci snížit výskyt psoriázy.

Navrhuje také jíst celozrnné výrobky, zdravé tuky a spoustu ovoce a zeleniny a omezit nebo se vyhnout potravinám, které mohou vyvolat psoriázu.

Příklady spouštěcích potravin mohou zahrnovat:

 • lepek
 • Mléčné výrobky
 • noční zelenina
 • slazené nápoje a občerstvení
 • alkohol

To znamená, že spouštěče psoriázy se liší od člověka k člověku, takže tyto potraviny a nápoje nemusí ovlivnit každého stejným způsobem.

Bezpečnostní aspekty

Pokud se rozhodnete užívat doplňky L-lysinu, je moudré nejprve si promluvit se svým zdravotnickým týmem, abyste se ujistili, že nebudou narušovat žádné stávající zdravotní stavy nebo léky nebo doplňky, které v současné době užíváte.

Například L-lysin může ovlivnit schopnost vašeho těla absorbovat vápník, takže pokud užíváte doplňky vápníku, budete se chtít zeptat zdravotníka na používání L-lysinu.

Mějte také na paměti, že Food and Drug Administration (FDA) nehodnotí kvalitu nebo přísady v doplňcích. To je další důvod, proč je nejlepší poradit se se zdravotnickým pracovníkem, než vyzkoušíte jakékoli doplňky, zvláště pokud jste těhotná nebo kojící.

I když L-lysin najdete v mnoha doplňcích stravy, není tam mnoho bezpečnostních informací týkajících se nadměrné konzumace L-lysinu. Tento doplněk se zdá být poměrně bezpečný pro konzumaci v malých dávkách. Pokud ale odeberete větší množství, vy může zaznamenat nežádoucí účinkyjako:

 • průjem
 • žaludeční křeče
 • nevolnost

Při nákupu doplňků se rozhodněte pro produkty testované třetí stranou s dobrými recenzemi, které obsahují bezpečné množství vitaminu nebo minerálu. Například L-lysin se zdá být bezpečný při konzumaci v dávkách až 300-500 mg denně.

Získejte další tipy na výběr kvalitních doplňků.

Další doplňky k vyzkoušení na psoriázu

Zatímco mnoho doplňků může nabídnout určité výhody pro léčbu psoriázy, Rokshar konkrétně doporučuje lidem žijícím s psoriázou, aby zvážili užívání:

 • Vitamín D
 • omega-3 mastné kyseliny
 • probiotika

Starší recenze 2014 studie zabývající se přínosy některých doplňků stravy pro psoriázu uvádí, že vitamin D a omega-3 mastné kyseliny mají nejvíce důkazů pro podporu jejich užívání. Klinická studie z roku 2022 zjistila, že lidé s psoriázou užívající probiotický doplněk zaznamenali významné zvýšení kvality života a snížení závažnosti jejich příznaků.

Sečteno a podtrženo

L-lysin pomáhá při hojení ran a produkci kolagenu, ale existující důkazy nepodporují tento doplněk jako účinnou léčbu psoriázy.

Vzhledem k tomu, že bezpečnostní informace o suplementaci L-lysinu také zůstávají omezené, nejbezpečnější možností může být získání vaší dávky této aminokyseliny z potravinových zdrojů, jako je maso, mléčné výrobky, ryby nebo luštěniny.

Vyvážená, výživná strava bohatá na vitamíny a minerály může pomoci snížit výskyt psoriázy.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY